Kişisel GelişimYaşam

Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Bir dönem herkesin heveslenip başladığı ve yarıda bıraktığı günlük tutma alışkanlığı ile ilgili merak edilenler burada!

instagram takipçi hilesi

Genellikle ilkokul ve lise yıllarında herkes günlük tutmaya heves edinir. Günlüğün birkaç sayfasını hevesle doldurduktan sonra kaldırıp çöpe atar. Fakat bazıları ise yıllarca günlük tutar. En az 5-6 tane defter bitirmiştir. Peki günlük tutmanın faydaları nelerdir?

Bu yazımızda size, günlük tutmanın hayatınıza ne gibi faydalar sağlayacağını anlatacağız.

1. Geleceğe Büyük Bir Armağandır

günlük tutmanın faydaları nelerdir?

Günlük tutan insanlar,  hem kendileri hem de çocukları için manevi bir miras bırakır. Bir insanın binbir emekle yazdığı günlüklerde; gözyaşı, sevinç, aşk, hayal kırıklığı kısacası ne ararsanız vardır. Yetiştirdiği çocuklar; ebeveyninin tecrübelerini okuyarak kendi hayatlarına ışık elde edebilirler.

2. Günlük Tutmanın Faydaları: Tecrübelerinizi Görebilirsiniz

günlük tutmanın faydaları nelerdir?

Günlük tutan insan; her günkü düşüncelerini, hayallerini, hedeflerini kaleme alır. Okuduğu günlüğe 5-10 sene sonra bakan insan, olduğu yer ile olmak istediği yer arasındaki farkları görür. Bu sayede geçmişteki kendini daha yakından tanır ve bazen de silkelenip kendine gelir.

3. Yazma Kabiliyetiniz Gelişir

günlük tutmanın faydaları nelerdir?

.Günlük tutarken her gün bir şeyler kaleme alırsınız. Bu sayede kendinizi ifade etme yeteneğiniz gelişir. Doğal olarak yazma kabiliyetiniz de günden güne daha iyi hale gelir.

4. Kendiniz İle Yüzleşebilirsiniz

günlük tutmanın faydaları nelerdir?

Günlük tutmanın faydaları arasında insanın kendi ile yüzleşme kabiliyetinin artması yer alır. Örneğin; çok sinirli olduğunuz bir gün, tüm gerçekliği ile konuyu, olayları ve kişileri kaleme alırsınız. Ardından neler hissettiğinizi tüm samimiyetiniz ile yazarsınız. Bu sayede kendinizi tanıyarak, öfke krizinizi de en aza indirirsiniz.

5. Duygusal Zekanızı Geliştirir

ani defter

Her gün birkaç sayfa içini kağıda döken insanın duygusal zekası da artış gösterir. Her gün fikirlerini beyan eden bir insan, zamanla olaylara farklı bir pencereden de bakabilir. Eğer EQ’nuzun geişmesini istiyorsanız mutlaka her gün bir deftere bir şeyler yazın.

6. IQ’yu Geliştirir

günlük tutmanın faydaları nelerdir?

Yapılan araştırmalar günlük tutmanın faydaları arasında IQ’nun gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Her gün yazacak bir şeyleri olan insanların zeka seviyelerinde artış olduğu saptanmıştır.

7. Günlük Tutmanın Faydaları: Planlı Olmaya Katkı Sağlar

günlük

Her gün kendine en az bir sayfa okuyacağının sözünü veren insanların daha planlı ve programlı olduğu görülür. Özellikle günün son hedefi günlük tutmak olan insanlar, başarma hissi ile yatağa girer.

8. Günlük Tutmanın Faydaları: Zihnin Boşalmasını Sağlar

defter

Günün yorgunluğunu, sinirini, stresini kağıda döken insanlar zihinsel açıdan daha huzurludur. Çünkü günün bütün dertlerini en  iyi sırdaşına, yani kağıda anlatarak rahatlamıştır. Bir dosttan bile daha güvenilir olan defterin sayfaları sayesinde sakinleşmiştir. Artık bir sonraki gün için yeni bir sayfa açmaya hazır duruma gelmiştir.

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu