Kişisel GelişimYaşam

Günlük Hayatımızda Unuttuğumuz 10 Davranış Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Toplum olarak eyleme döktüğümüz davranışları düşündüğümüzde nedense geçmişte farklı günümüzde farklı olduğunu görmek zor olmasa gerek. Bu yazıyı okuyan 30 yaş üstü bireyler bunun daha çok farkına varıp gerçekten böyle diyeceklerdir diye düşünüyorum.

Toplum olarak değiştik ve değişmeye değer yargılarımızın, yaşamda yaptığımız rutin hareketlerin en çokta ilişkilerin yozlaşmakta olduğu bir dönemde bakalım neleri unutmuşuz? Hazır mısınız? O zaman başlıyoruz.

1.GÜLÜMSEMEK

daha saglikli hissetmek icin gune gulumseyerek baslayin h858

Beklide dünya da sıfır maddiyatla yaptığımız ve bize her bulunduğumuz ortamda artı olarak dönen olumlu bir hareket. Samimi olmanın en güzel yöntemi olan bu aracı nedense artık hayatımızda hiç kullanmıyoruz. Belki de kendimize zırh olarak kullandığımız sert görünüş bize daha cazip geliyor. Fakat şunu unutmayalım ki gülmek üstümüzdeki en pahalı giysidir.

2.MERHABA –İYİ GÜNLER

ingilizce cumleler selamlasma tanisma

Bu iki kelimeyi de lügatimizden yavaşça çıkarıyoruz desek abartmış olmayız diye düşünüyorum. İnsanlarla iletişim kurmadan önce başlayacağımız cümlelerden önce seçeceğimiz bu iki kelime onlara kendini özel hissettirir. Size de komşunuz sabah karşılaştığınız da ‘İyi Günler Hatice Hanım’ diye seslenip ve gülümsediği zaman kim kendini özel hissetmez ki. Yaptığımız ufak davranışlarla hem kendimizi güzelleştiriyoruz hem de toplumu. Denemeye değer.

3.PAYLAŞ

yardc4b1m etmek

İnsanlar değerlerini, üzüntülerini, mutlu olduğu anları paylaşınca  anlam kazandığını görecektir.

Evini

Okuduğun bir romanı

Kıyafetini

Sevgini

Ekmeğini, aşını sofranı paylaşmaktan korkma

Değerli şeyler paylaştıkça çoğalır. Bazen hiç farkına varmazsınız ama karşınızdaki küçük bir davranışla onu mutlu edersiniz. Bu yüzden paylaş ve korkma. Hayat paylaştıkça güzel ve anlamlı.

4.KIRMA

iliskilerde en sik yasanan 7 kavga sebebio

Ne olursa olsun karşındaki ne kadar hata yaparsa yapsın kırma. Bağışlayıcı ol. Sen kırılıyorsan aynı şekilde yapma bırak unut gitsin asla kin tutma.

Bırak komşun açsın müziğin son sesini uyar. Rahatsız olduğunu söyle ama kırmadan, incitmeden. Kızın bırak ödevini yapmasın. Ceza ver hata yaptığını anlat ama kırma. Çünkü hayat o kadar kısa ki sevdiklerimizi, üzecek şekilde geçmemeli.

5.EMPATİ KUR

empati

 

Kendinin yerine o insan ol ve yaşadığı beklide paylaştığı söylemekten çekindiği sıkıntıları sen tart. Gör ki aynı düşünceleri paylaşacak mısınız?  İnsanları anlamakta zorlanıyor ve empati kurmadan konuşuyoruz. Argo tabirle ‘ahkam kesmek’ ve ‘eleştirmek’ kolay geliyor bize.

Denemekten korkma!

Yaşım kaç?

Ben bu insanın yerine, hayatına kendini nasıl yerleştirip düşüneceğim geçti benden deme.

Oğlum gibi düşünemem babayım-anneyim ben bu saatten sonra olmaz.

Diye düşünme belki de gerçekten yaşın kaç olursa osun yanlış yaptığın davranışlar vardır yada empati kurarak haklı olduğunu karşı tarafa daha çok izah edebilirsin. Bunu denemeden bilemezsin.

6.YARDIM ET

arzueliuz 13860150559

Kendi kabuğuna çekilip sadece işlerini halledip bireysel yararını düşünmekten biraz olsun vazgeç. Topluma dön bir bak ‘ Neredesin diye?’ Sende bu toplumun bir ferdisin. Yapacağın bir davranışla yada göstereceğin bir fedakarlıkla hiç beklemediğin bir insana umut olup yeni bir kapı açabilirsin. Bu kendi gücünde gizli bu farkındalığı ortaya çıkarmak, paylaşmak senin elinde unutma. Sende yardım et karşılık beklemeden.

7.GÜVEN

guven

 

Neden güven duymak için her şeyin mükemmel olmasını bekleriz ki? Birine sonsuz güvenmek ona fırsat verip kendini ispatlamaya çalışmasını sağlamasını beklemek ne güzeldir öyle değil mi? İnsanlara bu eşsiz duyguyu öğretmeye çalışmak, emek harcamak, güvensizliğini kırmak, belki de onu yeni insanlara güvenerek başlatmak için lütfen başta kendimize güvenelim sonra bunu aşılamak için güçlü olalım.

8.HAYAL ET

hayal etmek

 

Olumsuz yaşadığımız bir hayal kırıklığını unutmak elbetteki kolay değildir.Fakat yeni hayallerle bunu zenginleştirmek, korkmamak, hep ümit edip hayal kurmak bizi biz yapan değerli yargılardır.Yapabileceğimizin en iyisini yaptığımızı düşünelim kulağa ne kadar hoş geliyor farkında olmamanız imkansız. Öyleyse ne kadar imkansız olursa olsun güzel hayaller kurmaktan vazgeçmeyelim. Hayaller hedeflere giden yolda birer anahtardır.

9.ÜRET

uretmek

 

 

Tüketmeye yönelik davranışlardan uzaklaşmamız imkansız gibi gözükse de bunu aza indirmenin çeşitli yöntemlerini bulabiliriz. Örneğin; uzun süredir giymediğin bir elbiseyi atmak yerine farklı şekillerde kullanmak için seçenekler çoğalt. Bu örneklerden sadece biri.

Kendini kısıtlama ,başaramayacağını asla düşünme ,yeni fikirler,yeni projeler, denenmemiş başarılar hepsi aynı  kapıya çıkıyor.Üreten toplum ayakta duran ve güçlü kendine yetebilen özgür bir toplumdur.Bu düşünce felsefesine sende inan.Tüketim çılgınlığının yerini üretimde denemekten vazgeçmediğimiz, emek verdiğimiz ve çaba harcadığımızda hissettiğimiz  haz aynı olmayacaktır. Bunu hissedeceksiniz. Hadi sende üret!

10.PES ETME

fitness motivasyon cümleleri

Bilmem kaç kere yaşadığımız olumsuz bir koşuldan dolayı pes etmişizdir. Tekrardan başladığımızda da aynı heycanı içimizde hissetmeyiz. Böylece yaptığımız ,hayal ettiğimiz ve ürettiğimiz hiç bir şeyden zevk almayacağız.Çünkü pes ettik.

Denedim olmadı

Artık yoruldum

Daha fazla gücüm yok

Bu işi de yapamayacağım

Neden tüm aksilikler beni buluyor?

Diye düşündüğümüzde pes etmemiz için gözümüzde birçok neden var.Hepside geçerli olabilir.Fakat pes ettiğimizde hayatımız olumsuz, hayal kurmadan ,hedefsiz, kendine güveni olmayan biri olarak geçecek.Nasıl olsa sonuç hüsran.Hayır öyle değil.Neden olsun ki?Buna en güzel örnek bilim adamları diye düşünüyorum.Hiç kimsenin onların düşüncelerine ve hedeflediği şeylere değer vermedikleri halde ne kadar süre olursa olsun pes ettiler mi ? Hayır. Zorluklar olmadı mı? Elbette.Fakat pes etmediler.Bu saatten sonra;

Bu sınava hazırlanamam

Bu yazıyı yazamam benim kalemim değil

Şu dili hayatta öğrenemem yaşım kaç olmuş

Bu programı öğrensem iyi olacak ama geçti benden artık

Gelmişim kaç yaşına veremem artık kilolarımı

Diye beynimizden geçirdiğimiz bazense cümlelere döküp söylediğimiz bu kelimeler bize ağır gelecektir. Bu yüzden sabrımızı koruyalım ve koşullarımız zor yada kolay fark etmez pes etmeden hedeflediğimiz yoldan ayrılmayalım.

Bu davranışları yapmayı unuttuğumuzu hepimiz fark ettik. Kolay mı? Tabi ki değil. Ama denemeye değer…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu