Yaşam

Ormanda Kaybolursanız Güneşi Kullanarak Nasıl Yönünüzü Bulabilirsiniz?

instagram takipçi hilesi

Dürüst olalım bazı insanlar, bırakın yürüyüşe çıktıklarında izlerini kaybetmeleri bir yana, en sevdikleri kenevir sütünü latteleri ile içemezlerse çıldırırlar. İnsanlar, yeniliklere ve öngörülemeyen durumlara karşı çeşitli derecelerde dirençle ve teknolojiye farklı düzeylerde güvenle donatılmış olarak gelirler.

Hepimiz yol tarifi almak için Google Maps‘e girmeden iki adım bile atamayan ya da mükemmel, adım adım talimatlar olmadan yeni bir yemek pişirmeyi düşünmeyen insanlar tanıyoruz. Diğerleri ise istedikleri yerde gezinir ve bir tencereye bir sürü şey atıp karıştırırlar.

Yine de bazı durumlarda, nasıl hayatta kalınacağı ve güvende kalınacağı konusunda biraz eski usul bilgiye sahip olmak işe yarar. Ayrıca, avcı-toplayıcı atalarımızın hayaletlerinin ne kadar acınacak derecede çaresiz olduğumuz için iç çekmelerine neden olmamalıyız.

ormanda yon bulma 1

Örnek olarak: yön bulmak için güneşi kullanmak. Bu özel beceri “nasıl ateş yakılır” ve “SOS sinyali nasıl verilir” ile aynı sırada yer alır. Diyelim ki bir çölde yön bulmak için güneşi kullanmak, ağaç örtüsünün ve bulutların olmaması nedeniyle ormana göre daha kolay olacaktır.

Her iki durumda da, temel ana yönlerinizi hatırlayın; kuzey, güney, doğu, batı ve Popular Science‘ın özetlediği gibi güneşin doğudan doğup batıdan battığını unutmayın. Kışın güneş yere daha yakın durur. Oradan yönünüzü seçin ve harekete geçin.

Ormanda Kaybolursanız Güneşi Kullanarak Nasıl Yönünüzü Bulabilirsiniz?

Kuzeyi Bul, Güneşi Takip Et, Suyu Takip Et

ormanda yon bulma 2

Kabul etmek gerekir ki, ‘Kuzeyi, güneyi, doğuyu ve batıyı belirlemek için güneşi kullanın’ ifadesi, a) güneş yoksa, b) bölgenin ve en yakın patika veya yolun zihinsel bir haritasına sahip değilseniz veya c) bacağınızı çiğneyen bir ayı varsa pek yardımcı olmayacaktır. Ancak bunlardan en az biri kısmen sizin kontrolünüzdedir.

Yani, temel ana yönler konusunda kendinizi yenilemeden ve el feneri gibi bazı önemli hayatta kalma malzemelerine sahip olmadan ormana gitmeyin. Fiziksel bir haritanın da zararı olmaz. Ayrıca, ormanın her santimetrekaresinde uydu kapsama alanı olacağını varsaymayın. Ancak kontrolünüz dışında bir nedenden dolayı ormanda mahsur kaldıysanız örneğin bir uçak kazasından kurtulduysanız ve bir felaket filminde rol alıyorsanız tüm bu tavsiyeleri bir kenara bırakın.

Bu tür sağduyu öğelerinin ötesinde, Popular Science dergisi bazı yararlı olacak profesyonel ipuçlarını da açıklamaktadır. Örneğin, su kaynakları her zaman yüksek rakımlardan alçak rakımlara doğru akar ve insanlar genellikle su kaynaklarının yakınında yokuş aşağı yaşarlar.

Yani bir dere varsa aşağıya doğru takip edin. Daha da yükseğe tırmanmak elektrik hatlarını ya da ağaçların arasında yollara veya yerleşim yerlerine işaret eden boşlukları görmenize yardımcı olabilir. Peki ya güneş olmadığı için kuzeyde ne olduğunu anlayamıyorsanız? Yosun ve ıslak bitki örtüsü tipik olarak yükselen güneşten uzağa bakan daha serin ortamlarda büyümeyi tercih eder. Tüm bu ipuçları kuzey ya da güney yarımkürede olmanız fark etmeksizin geçerlidir.

Gölgeli Karşılaştırmalar

ormanda yon bulma 3

Bu kadar güneşten bahsetmişken, şöyle düşünüyor olabilirsiniz: Karanlıkta kaybolursam ne yaparım? Scouting Magazine‘in dediği gibi, açınızı bozmak, bir çıkıntıdan düşmek veya yüzünüzü bir dala çarpmak istemiyorsanız, hareketsiz kalmak en iyi seçeneğinizdir. Bununla birlikte, geceleri yönünüzü bulmak istiyorsanız diğer gök cisimlerine dikkat etmekte fayda var örneğin; Ay ve yıldızlar.

Ayın ışığını güneşten aldığını unutmayın, bu da ayın parlak tarafının güneşe dönük olduğu anlamına gelir. Bu, doğu ve batıyı, dolayısıyla kuzey ve güneyi belirlemenize yardımcı olabilir. Ve eğer kuzey yarımkürede Küçük Kepçe‘yi bulursanız, Kuzey Yıldızı (Polaris) sapının ucunda yer alır. Bu neredeyse tam kuzey demektir.

The Outdoor Herbivore bizi tam teşekküllü bir hayatta kalma uzmanına doğru bir adım daha ileri götürüyor ve gölgeleri kullanarak kuzeyi bulmaktan bahsediyor. Yere bir çubuk saplayın ve gölgesinin yerini işaretleyin, ardından sadece 10 dakika sonra gölgeyi işaretleyin. İkinci işaret doğu, ilk işaret batı olacaktır ve bu da diğer tüm yönleri bulmanıza yardımcı olabilir.

ormanda yon bulma 4

Bu her iki yarım kürede de geçerlidir. Ayrıca saatinizin akrebini güneşe doğrultabilir ve akrep ile 12 arasındaki çizgiyi kuzey-güney olarak alabilirsiniz. Bunun ötesinde işler karmaşıklaşır. Ama her şeyden önce; sakin olun, nefes alın, odaklanın, panik yapmayın ve gözlerinizi gökyüzünden ayırmayın.

Ormanda Kaybolursanız Güneşi Kullanarak Nasıl Yönünüzü Bulabilirsiniz ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu