Kişisel Bakım

Güneş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte ılık denize girmek, şezlonga uzanmak ve uzun süre güneşlenmek herkesin yaptığı aktiviteler arasında yer almaya başladı. Uzmanlar, uzun süre güneşlenmenin ya da başka bir tabirle güneş banyosu yapmanın zararlı olduğunu söylüyor. Fakat, birçok insan bronz bir tene kavuşmak hayaliyle uzun süre güneşin altında bekliyor. Güneş kremleri her ne kadar zararlı ışınlardan belirli bir seviyeye kadar korusa da maalesef yetersiz kalıyor. Eğer siz de güneşlenmek ama cildinize zarar vermek istemiyorsanız mutlaka güneş sonrası cilt bakımı yapmanız gerekiyor. Peki güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

Güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

Güneşe Çıkmadan Önce Mutlaka Güneş Kremi Sürün

güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

Güneş sonrası cilt bakımı yapmaya başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli konu güneş kremi sürmeniz. Güneş kremi, güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi koruyarak bariyer görevi üstlenir. Fakat, güneş kremini günde bir defa ya da sadece güneşe çıkarken sürmeniz yeterli değildir. Evde otururken bile krem sürmeniz gerekir. Çünkü bilgisayar,  tv, cep telefonu ve lambalar cildinizin korunması gereken durumlar meydana getirir.

Her gün güneş kremi kullanmak sıkıcı ve yorucu gelebilir belki. Ancak cilt sağlığınız için bu adım şart. Gelelim güneş konusuna. Dışarı çıkmadan 10 dakika önce güneş kremi sürmeniz gerekir. Eğer “güneşe çıktığımda sürerim” diye düşünüyorsanız bu kesinlikle yanlıştır.  Kremin etki göstermesi ve korunmaya başlaması için evdeyken sürüp çıkmanız gerekir.

güneş sonrası cilt bakımı

Güneş kremi yaz aylarında en az 50 faktör koruyucu içermelidir. Bronzlaşmak için 20 faktör almak isteyebilirsiniz. Fakat düşük güneş koruması içeren ürünler güneşten korumadığı gibi cilt lekelerine de sebep olur. Ayrıca, sağlıksız şekilde güneşlenirseniz cildiniz soyularak sağlıksız görünüm meydana getirir.

Ilık Duş Alın

güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

Güneşlendikten ya da denize girdikten sonra mutlaka ılık bir duş almanız gerekir. Hem cildinizi temizlemek hem de güneşin bunaltan etkilerini gidererek ferahlamak için duş almanız şarttır. Ayrıca, cildinize sürdüğünüz güneş kreminin de arındırılması gerekir. Gün boyu sürdüğünüz krem, gözeneklerinizi tıkayacaktır. Bu nedenle kalıntılarının gitmesi, cildin nefes alması şarttır. Duş alırken mutlaka sabun ya da duş jeli kullanın.

Ayrıca, saçlarınızı da unutmamak gerekiyor. Güneşe karşı koruyucu krem ve şampuan kullanabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında kullanabileceğiniz birçok koruyucu etkili saç bakım ürünü vardır. Bunun yanı sıra; saç bakım maskesi yapmayı da ihmal etmeyin.

Güneşlendikten Sonra After Sun Kullanın

güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

Güneşlendikten sonra cildinize güneş sonrası ürün sürmeniz gerekir. After sun kremlerin aloe vera, E vitamini ya da farklı içeriklerle zenginleştirilmiş çeşitleri bulunur. Bu tarz ürünler, cildinizi onarıcı ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Güneşlendikten sonra eğer cildiniz alev alev yanıyorsa derhal bu ürünlerden kullanabilirsiniz. Ancak, bizim önerimiz ılık bir duş aldıktan ve ciltteki tuzu temizledikten sonra uygulamanızdan yanadır.

Cilt Onarıcı Krem Sürün

güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

Her ne kadar cildinize güneş koruyucu sürseniz de; deniz, güneş ve kum taneleri cildinizin yıpranmasına yol açar. Bu nedenle cilt onarıcı ürün kullanmanız gerekir. Bu doğrultuda, eczaneden alacağınız merhemler onarıcı etkiye sahip olacaktır. Özellikle geceleri cildinize bu merhemlerden sürerek sabaha kadar maksimum etki göstermesini sağlayabilirsiniz.

Dudaklarınıza Nemlendirici Balsam Kullanın

güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

Dudaklarınızı unutmamanız gerekiyor. Özellikle gündüzleri güneşten önce naneli balsamlar sürebilirsiniz. Dudak balsamlarının yumuşatıcı ve koruyucu etkiye sahip seçeneklerine göz atabilirsiniz. Ayrıca, balsamı çantanızda taşıyın. Gün içinde ihtiyaç duydukça dudaklarınıza sürün.

Bu noktada size küçük bir alışveriş tüyosu vermek istiyorum: Dudak balsamları ruj ya da krem kutusunda satışa sunulur. Krem kutusunda satışa sunulan ürünlerin parmaklar yardımı ile uygulanması hijyenik değildir. Evde bu tarz ürünlerle uygulamak sorun teşkil etmese de, dışarıda mikrop kapma riskiniz vardır. Bu nedenle ruj formundaki balsam kullanmanız önerilir.

Güneş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Bol Bol Su İçin

güneş sonrası cilt bakımı

Geldik en önemli maddeye. Her konuda olduğu gibi bu konuda da su içmenin etkileri yadsınamaz. Cildinizin güneş nedeniyle kaybettiği nemi geri kazandırmak, kurumuş dudakları onarmak, saçlara nem vermek, organları çalıştırmak ve daha birçok sebep nedeniyle mutlaka bol bol su içmelisiniz.

Yaz aylarında su yerine; alkollü ya da gazlı içecekler içmek daha ferahlatıcı gelebilir kulağa. Ancak, vücudunuzun sadece suya ihtiyacı vardır. Hiçbir içecek suyun yerini tutmayacaktır.

Güneş Sonrası Cilt Bakımı İlgili Videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu