Mental SağlıkYaşam

Güne Güzel Başlamak İçin 10 Öneri!

instagram takipçi hilesi

Güne güzel başlamak, hepimizin istediği şeylerden bir tanesidir. Hatta eskilerden beri duyduğumuz bir söz vardır ki; ”nasıl başlarsak öyle gider.” Öyle ki; günlük motivasyonumuz, iş verimliliğimizi, özel hayatımızı ve ruh halimizi yakından ilgilendirir.

Güne Güzel Başlamak İçin 10 Öneri!

Hepimizde zaman zaman oluşan; yataktan çıkmak istememe, güne başlamak için yeterli enerjiyi bulamama ve mutsuz uyanma gibi durumlar, günümüzün devamını olumsuz yönde etkiler. Üstelik bu gibi sorunlar, önlem alınmadığı takdirde, bir süre sonra kronik bir hal alarak, depresif hissetmemize yol açabilir.

”Peki ne yapalım da güne enerjiyle, motivasyonla, umutla ve arınmış bir şekilde başlayalım?” dediğinizi duyar gibiyiz. Eğer bu sorunun cevabını almak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam etmelisiniz. Konuyla ilgili görsellere yazımızın devamında, videolara ise son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Güne Güzel Başlamak İçin Neler Yapılabilir?

Ilık Bir Duş Alın

Duş almak hem bedenen hem de mental açıdan kendinizi iyi hissetmeniz için, adeta olmazsa olmazlar arasında yer alır. Alacağınız ılık duş sayesinde; hem gözenekleriniz, hem de çakralarınız açılacak ve yeni günün getirilerine hazır olacaksınız. Üstelik bunu duştan çıktıktan sonra hemen fark edebilir ve adeta kendinizi tazelenmiş hissedebilirsiniz. Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki; her sabah duş alan insanların, konsantrasyon ve odaklanma mekanizmaları çok daha kuvvetli oluyor.

dus

Kahvaltı Günün En Önemli Öğünüdür, Siz de Buna Önem Verin

Bedenen sağlıklı olmak ve metabolizma hızının belli bir seviyeyi yakalayabilmesi için, kahvaltının ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur herhalde! Ancak bir de psikolojik boyuttan bakalım, hatta buna ünlü şair Cemal Süreya’nın, meşhur bir sözünden örnek verelim; ”kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı!” Kahvaltı yapmak, hem vücudunuzu hem de zihninizi yeni güne hazırlayarak, motivasyonunuzu yükseltir, ayrıca size, kendinizi şımartacağınız bir alan tanır.

kahvaltiii

Güne Güzel Başlamak İçin Oksijeni Bol Bir Yürüyüş Yapın

Temiz hava almak,oksijeni bol bir ortamda hafif tempolu bir yürüyüş ya da çok yorucu olmayan ısınma egzersizleri yapmak, güne kendinizi aktive ederek başlamanın en güzel yollarından biridir. Hem kaslarınız çalışacak ve vücudunuzu günün temposuna hazırlamış olacaksınız, hem de açık havada geçireceğiniz 15 dakika sayesinde, zihninizi arındıracaksınız. Bunu alışkanlık haline getirmenizi öneririz.

yuruyus

Doğaya Kulak Verin

Yataktan kalktınız ve günün ne kadar yoğun geçeceği ile ilgili düşünceler zihninize üşüşmeye başladı. Hemen pencerenizi açın, derin bir nefes alıp yavaşça geri verin. Bunu birkaç kez tekrarladıktan sonra, eğer bulunduğunuz konum müsaitse canlı olarak, değilse de telefonunuzdan; kuş cıvıltıları ve akan nehir gibi doğanın bazı seslerini dinlemeye başlayın. Bunu yalnızca 10 dakika boyunca yapmanız bile, güne güzel başlamak için yeterli olabilir.

olumlamaaaaaaaaaaaa

Olumlama Cümlelerinden Yararlanın

Kalktınız ve modunuzu yakalamaya çalışıyorsunuz ama içinizdeki o kişinin, hala güne hazır olmadığını mı düşünüyorsunuz? O halde aynanın karşısına geçin ve kendinize bir bakın. Sahip olduğunuz ve olabileceğiniz şansları düşünün. Ardından kendinize sesli bir şekilde tekrar edeceğiniz olumlama cümleleri belirleyerek, hepsini teker teker söyleyin. Enerjinizin değiştiğini fark etmeniz fazla uzun sürmeyecek!

İlginizi Çekebilir: Olumlama Nedir? Olumlama Cümleleri Nelerdir?

Kendinizi Dinlemek İçin 5 Dakika Ayırın

Uyanır uyanmaz yataktan fırlayıp, günün temposuna karışmak için acele etmek, iyi bir fikir olmayabilir. Bunun yerine, yatakta gerilin, kaslarınızı yavaş yavaş hareket ettirin, küçük bir yatak keyfi yapın ve mutlaka birkaç kez tekrarlayacağınız nefes egzersizleri ile kendinizi uyumlayın.

yatakkeyfi

Düşüncelerinizi Veya Yapacaklarınızı Dışa Aktarın

Bu da güne güzel başlamak için rutine dönüştürmeniz gereken şeylerden biri aslında! Aklınıza takılanlar, hayalleriniz, kısa ya da uzun vadeli hedefleriniz, gün içinde yapmayı istediğiniz şeyler, plan-projeleriniz… Tüm bunları sabah uyandığınızda kağıda dökmeye ne dersiniz? Böylece stresinizin azaldığını ve daha emin adımlarla ilerlediğinizi göreceksiniz!

yazmaak

Nane Kokusunu Evinizden Eksik Etmeyin

Kokuların psikolojik etkilerini bilmeyen yoktur. Tabi bu kişiden kişiye göre değişkenlik gösterse de; özellikle nane kokusunun zihni açıcı, odaklanma gücünü arttırıcı ve motive edici bir etkisi vardır. Öyleyse güne güzel başlamak için nane koklamak, hiç de fena bir alternatif değildir!

nanekoklamak

Sevdiğiniz Şarkıları Dinleyin

Müzik de, tıpkı kokular gibi psikolojiyi iyileştirecek güce sahiptir. Sevdiğiniz, sizi mutlu eden, havanızı değiştiren şarkıları listeleyerek, uyandığınızda en azından birkaçını dinlemek, güne keyifli bir başlangıç yapmanızı ve aynı enerjiyle de devam etmenizi sağlayabilir.

muzk

Kalkar Kalkmaz İlk İşiniz Bir Bardak Ilık Su İçmek Olsun

Güne güzel başlamak için; gece boyunca susuz kalan vücudunuzu, içeceğiniz 1 bardak ılık su ile mutlu edebilir ve aynı zamanda da, iç organlarınızın aktivasyonunu sağlayabilirsiniz. Böylece hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan, kendinizi çok daha dinamik hissedeceğinizi söyleyebiliriz!

sabahsu

Güne Güzel Başlamak İçin Öneriler İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu