Kişisel Bakım

Gül Mayası Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Osmanlı kültüründen günümüze kadar gelebilmiş olan gül mayası cilde faydaları nedeniyle büyük ilgi görmüştür. Gül mayası hoş kokusu ve ipeksi dokusu ile cilt bakımı yapanlar tarafından tercih edilen doğal bir üründür.

Gül mayası, bitkisel formülü ile doğal bakıma önem verenlerin favori ürünlerinden biridir. Osmanlı kültürüne dayanan gül mayası, dünyanın en değerli gül ürünü “Şam Gülü“nden yapılır.

Gül Mayası

Gül Mayası Nedir?

Alternatif tıpta kullanılan gül mayası, “Şam gülü” adı verilen bir gülden yapılır. Gül mayası, ul yağı üretimi sırasında ayrılan yağlı ve bulanık suyun (maya) damıtılması ve Zemzem kaynak suyu ile karıştırılmasıyla elde edilen gül yağı özünü içerir.

Gül Mayasının Faydaları Nelerdir?

Gül mayası en çok cilde faydaları ile bilinir. Toksinleri ciltten uzaklaştırır ve ferahlatıcı bir son bırakır. İçeriğindeki gül özü sayesinde cildi doğal olarak nemlendirir ve sıkılaşmasına yardımcı olur. Gül yağının cilde faydaları;

  • Yaşlanmayı yavaşlatır ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Serinletici ve ferahlatıcı bir etkiye sahiptir.
  • Konjonktivitin iyileşmesine yardımcı olur.
  • Durulama ağız ülserleri ve diş ağrıları için faydalıdır.
  • Gül Mayası cildi nemlendirir, besler ve onarır.
  • Ciltteki gözenekleri açar ve gözenek görünümünü azaltır.
  • Eşit bir cilt tonu aydınlatıcı etkisi vardır.

Gül Mayası Nasıl Üretilir?

Uçucu yağlar içeren gül mayası, insanoğlu için en eski ilaçlardan biridir ve aynı zamanda dünyanın en değerli gül sanayi ürünü olan “Şam gülü” adı verilen bir gülden yapılır.

gul mayasi nedir faydalari nelerdir3

Gül mayası, gül yağı üretim sürecinden ayrılan yağlı bulanık suyun (maya) bire bir oranında damıtılması ve ozmotik su ile karıştırılmasıyla elde edilir. Yani suda kalan gül yapraklarının doğal özünden elde edilen sudur.

Şam gülünden elde edilen gül mayası, yaşlanma karşıtı, detoksifiye edici, serinletici ve canlandırıcı özelliklere sahiptir. Gül mayası, standart nemlendiricilerdeki moleküllerden daha küçük bir yapı ile sıkılaştırıcı cildi besler ve destekler.

gul mayasi nedir faydalari nelerdir1

Gül mayası cildi nemlendirmeye, beslemeye, onarmaya ve sıkılaştırmaya yardımcı olurken aynı zamanda uygulama yerindeki dokuyu sıkılaştırmaya da yardımcı olur. Bu nedenle özellikle cilt ve vücut bakımı için kullanılır.

Gül Mayasını Kimler Kullanabilir?

Gül mayası, kimyasal ürünlerin neden olabileceği alerjik etkilere sahip değildir. Böylece genç yaşlı herkes kullanabilir.

Gerçek gül mayası tamamen doğal içeriklere sahiptir. Tabii ki gül mayasını nereden aldığınız da önemli. Bu anlamda sahte gül suyu veya gül mayasına dikkat etmelisiniz. İçeriğin temiz olmasına özen göstermelisiniz.

Gül Mayası İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu