Beslenme ve DiyetYaşam

Greyfurt Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Greyfurt, tatlı ve çok az olacak şekilde ekşi tadı ile tanınan tropikal bir narenciye meyve türüdür. İçeridiği faydalı besinler, antioksidanlar ve lif türünden son derece zengindir. Bu meyveyi tüketebileceğiniz en sağlıklı turunçgillerden biri haline getirir.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, kilo kaybetme ve kalp hastalığı olasılıkları da dahil olmak üzere bazı sağlık faydalarına sahiptir . İşte greyfurtun kanıta dayalı 7 sağlık faydası…

greyfurt 1

Greyfurt Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

1. Bağışıklık Sisteminiz İçin Muhteşemdir.

Tüm bu görkemli besin yoğunluğu greyfurtlarının A serisini, bağışıklık sistemini yukarıda tutmak için birlikte çalışan bir trifekta A, C ve E vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır. Özellikle, bütün bir greyfurt, büyük bir portakalda alacağınızdan 77 mg C vitamini daha fazladır.

2. Düzenli Olarak Greyfurt Tüketmek, Daha Yüksek Besin Tüketimi İle Bağlantılıdır.

Yapılan bir çalışma, greyfurtu yiyen kadınların daha yüksek C vitamini, magnezyum, potasyum, diyet lifi ve gelişmiş diyet kalitesini aldığını keşfetti. Greyfurt, meyve tavsiyelerini karşılamaya çalışan yetişkinler için sağlıklı bir seçenek sunabilir. Bununla birlikte, sadece greyfurt tüketmediler. Bu yüzden greyfurtun bu genel seviyelerde ne kadar etki yaptığını söylemek oldukça güçtür. Ancak araştırmanın kendisi kesinlikle umut vericidir.

3. Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olabilir.

Glisemik indeks ölçeğinde ılımlı olan greyfurt yemenin, insülin seviyelerini eşit tutmaya ve tip 2 diyabetten korunmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır. Daha fazla yaban mersini, üzüm, elma, muz ve greyfurt tüketimi, tip 2 diyabet riskinin azalması ile önemli ölçüde ilişkilidir. 2013 senesinde yapılan bir araştırma da bulgular, tek tek meyveler ve tip 2 diyabet riski arasındaki ilişkilerde önemli bir heterojenlik olduğunu göstermektedir.

greyfurt 2

4. Atardamar Duvarlarında Yağ Birikmesini Önlemeye Yardımcı Olabilir.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde, naringinin atardamarlarınızda plak ve kolesterol biriktiğinde aterosklerozu önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar vardır. Greyfurt kesinlikle sağlıklı bir yaşam tarzına katkıda bulunmaya değer olabilir.

5. Antioksidan Bakımından Yüksektir.

Greyfurtlar ayrıca iltihabı azaltmaya ve vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu hasarla savaşmaya yardımcı olan iyi bir antioksidan kaynağıdır. Greyfurt kabukları bile antioksidan bakımından yüksektir. Bu nedenle meyvelerin ferahlatıcı, canlı etinin ve suyunun tadını çıkarmayın, kabukları kümes hayvanları veya fırınlanmış ürünler gibi çeşitli yemeklerde lezzet olarak kullanın.

6. Sizi Nemlendirir.

Greyfurtların  yüzde 88’i sudur. Bu da normal bir şişe alışkanlığınıza ek olarak nemlendirilmeleri için oldukça önemli bir yöntemdir. Greyfurtun suyu popüler bir kahvaltı içeceği olsa da, meyveyi yemek vücut için daha faydalıdır. böylece lif tüketmiş olursunuz.

7. Greyfurtlar Kemikleri Güçlü Tutmaya Yardımcı Olur.

Greyfurtlar, hem kemiklerin hem de dişlerin güçlü kalmasına yardımcı olan iyi miktarlarda kalsiyum ve fosfor barındırmaktadır.

greyfurt 3

Greyfurt Tüketmenin Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=31M_1UeKFLQ

https://www.youtube.com/watch?v=twwWF1PI9IE

https://www.youtube.com/watch?v=3YckM0A_FKU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu