Yaşam

Göz Kamaştıran İnciler

instagram takipçi hilesi

Herkesin bildiği gibi inci çok değerli ve şık bir maddedir. Geçmişten günümüze kadınların en değerli ziynet eşyaları arasında ki yerini almış ve oldukça rağbet görmüştür. Belki de çok bilindik değildir ama inciler çok farklı özelliklere de sahiptirler.

 Şimdi incinin sahip olduğu bu özelliklere ve oluşum sürecine bir göz atalım.

incii

İnciler inci midyesi denilen ve değişik türleri olan istiridyeler tarafından oluşum sağlarlar. Bu istiridyelerin kabukları oldukça sağlamdır ve bu durum içindeki minik incilerin daha da değer kazanmasına sebebiyet vermektedir. İçeriğinde kalsiyum karbonat bileşimini barındıran istiridyeler kabuğa sağlamlık katmaktadır ve incinin oluşmasında da etkendir.

İlk aşama olarak içerisine kum vb. maddelerin kaçmasıyla istiridye rahatsız bir hal alır ve içerisindeki tanımlayamadığı maddeyi karantina altına alır.

istiridye

İstiridye içerisine giren bu yabancı maddeleri dışarı atmak ister.Bu maddeler incinin oluşumu için çekirdek görevi görür.Bu süre zarfında ise içerisindeki yabancı organizmaların üzerini sedefle çevrelemeye başlar. İçinde bir maddenin büyümesi istiridye için bir sorun teşkil etmez.

Uzun süren bir saklayış süresince ise içerisinde bulunan kalsiyum karbonat incinin üzerini örtmeye devam eder.İstiridyenin içerisinde bulunan etken maddeler sayesinde ise inci parlaklığına kavuşur.

pembe inci

Genel anlamda sedef rengi olarak bildiğimiz incilerin farklı renkleri de mevcuttur. Aralarında en nadir olarak bulunan inci türü ise siyah incidir.Siyah incilerin oluşumu diğerlerine nazaran daha zor bir süreçten geçmektedir ve bu da onları daha değerli kılmaktadır.Çok zor ve nadir bulunan siyah incilere günümüzde yüklü meblağlar ödenebilmektedir.

Günümüzde yapay inci yapımı da oldukça yaygındır.Bu yapım aşamaları için özel olarak çiftlikler kurulmuştur.Bu çiftliklerin içerisine inci oluşumuna uygun olan istiridyeler yerleştiriliyor ve istiridye içlerine yabancı maddeler yerleştiriliyor.Belli aralıklarla kontrol edilen istiridyelerin deniz içerisindeki konumları devamlı aralıklarla ile kontrol edilmektedir.Çiftliklerde ki istiridyelerin inci oluşum süreci 2 ile 8 yıl arasında değişiklik göstermektedir.Bu inciler yapay yol ile üretim sağladıkları için değerleri de saf incilere göre daha düşük olmaktadır.Bu incilere ‘Kültür İncisi’ denir. İncilerin genellikle ziynet eşyalarında kullanılması ve maliyetli olması Kültür İncisi üretimine ağırlığı arttırmıştır.

İnci eski zamanlardan beri kusursuzluğun sembolüdür.Eski zamanlarda sadece üst tabaka insanların sahip olabileceği inci şimdilerde daha yaygındır. Etrafımızda illa ki bir tanıdığımızda inci bir takıya sahip birilerini tanıyoruzdur.Genellikle masumiyeti temsil ettiği için yeni evli çiftlere verilebilecek en güzel ve anlamlı hediyeler arasındadır.

inci takı

Bir beyine bile sahip olmayan sadece etten oluşan bir canlının sadece korumak için oluşturduğu inci insanlar için ender bir takı parçası haline gelmektedir.

Kaynak
onediobilgiustam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu