Cilt SağlığıKişisel Bakım

Göz Altı Torbaları Nedir? Neden Şişer?

instagram takipçi hilesi

Göz altı torbaları, yaşlandıkça göz altında ortaya çıkan hafif şişliktir. Yaşlanma ile göz kapaklarınızı destekleyen kaslardan bazıları da dahil olmak üzere gözlerinizdeki dokular zayıflar. Gözleri ve çevresini desteklemek için olanak sağlayan normal yağlar, alt göz kapaklarına geçerek kapakların dolmuş şekilde görünmesine sebep olabilir. Sıvı ayrıca gözlerinizin altındaki boşlukta birikerek şişmeye katkıda bulunabilir.

Göz altındaki torbalar genellikle kozmetik bir endişedir ve nadiren altta yatan ciddi bir tıbbi durumun işaretidir. Soğuk kompresler gibi evde ilaçlar, göz altındaki torbaların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kalıcı veya rahatsız edici göz altı şişlikleri için, göz kapağı cerrahisi bir seçenek olabilir.

göz altı torbası 1

Göz Altı Torbaları Belirtileri

Göz altındaki torbaların belirtileri şunları içerebilir:

  • Hafif kabarıklık
  • Sarkık ya da gevşek cilt
  • Koyu yağ tamakası benzeri kabarıklık

Göz Altı Torbalarının Nedenleri

Yaş ilerledikçe, göz kapaklarınıza destekl olan doku yapısı ve kaslar zayıf hale düşer. Cilt sarkmaya başlayabilir ve normalde göz çevresindeki (yörünge) alanla sınırlı olan yağ gözlerinizin altındaki bölgeye geçebilir. Ayrıca, gözlerinizin altındaki boşluk sıvı birikerek göz altı bölgesinin kabarık veya şişmiş görünmesini sağlayabilir.

Bu etkiye neden olan faktörler şunlardır;

  • Uyku eksikliği
  • Alerjiler
  • Sigara içmek
  • Alkol tüketmek
  • Kalıtım

göz altı torbası 2

Göz Altı Torbalarının Önlenmesi

Göz altı torbalarının şişmesini ve belirgin hale gelmesini engellemek için bazı yaşam değişiklikleri yapmanız gerekir. Örnek vermek gerekirse, uyku saatlerinizi düzene sokmak ilk adımdır. Yorgun bir göz, torbaların daha belirgin gözükmesine sebep olabilir.

Göz altı torbalarından muzdarip olan kişilerin beslenme alışkanlıklarını da değiştirmesi gerekmektedir. Dengeli beslenmeniz gerekir. Tuzdan olabildiğince uzak durmalısınız. Gazlı ve kafeinli içecekleri sıkça tüketmek göz altı torbalarının oluşmasına neden olabilir.

Göz altı torbaları, uzun süre bilgisayar başında oturduktan sonra veya televizyon seyrettikten sonra da ortaya çıkabilir. Ekrana bakma sürenizi olabildiğince kısıtlayın. Göz altı torbalarının oluşmasından sonra ilerlemesini önlemek için buz uygulayabilirsiniz.Kadınların aynı zamanada yüz maskesi olarak da kullandığı patates ve salatalıkta göz altı torbalarının engellenmesi ve daha hızlı sönmesine neden olabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Görünüş şeklini beğenmeyebilirsiniz, ancak göz altındaki torbalar genellikle zararsızdır ve tıbbi bakım gerektirmez. Şişlik şiddetli, kalıcı, ağrılı, kaşıntılı ya da kırmızı ise doktorunuza görünün.

Uzman doktor, tiroid hastalığı, enfeksiyon ya da alerji gibi şişmeye neden olabilecek diğer olası sebepleri engel olmak isteyecektir. Sizi gözler (göz doktoru), plastik cerrahi veya gözlerin plastik cerrahisi (oküloplastik cerrah) konusunda uzmanlaşmış bir doktora yönlendirebilir.

göz altı torbası 3

Göz Altı Torbaları ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu