Gotu Kola Bitkisi

Ömrü Uzatan Bitki Hakkında Bilgiler

instagram takipçi hilesi

Gotu Kola nedir? Son yıllarda bilinirliği artan gotu kola bitkisi, 1880′ li yıllarda Fransa’da şifalı olarak nitelendirilirdi. Hindistan, Çin, Endonezya ve Güneydoğu Asya gibi yerlerde yetişen gotu kola bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor.

Gotu kola bitkisi, bataklıkların içinde ve etrafında yetişir. Zayıf saplarının üzerinde yayılan bitki, suyun yüzeyini kaplayarak gelişimini sürdürür.

Ömrü uzatan bitki olarak da bilinen gotu kola, Çince “gençlik pınarı” anlamına gelir. Gotu kola bitkisinin faydaları:

1- Hafızaya İyi Gelir

centella asiatica 800x533

Gotu kola; Alzheimer ve Demans hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Latince adı Centelle Asiatica olan bitki, B12 eksikliği sonucu oluşan unutkanlık sorununun da önüne geçer. Kişinin öğrendiği bilgileri daha kolay kavramasını ve daha güçlü bir hafızaya sahip olmasını sağlar.

2- Gutu Kola Bitkisi Selüliti Giderir

Bacak arkasında oluşan selülitli görüntü özellikle kadınların kabusu haline gelmiştir. Centelle Asiatica bitkisi, selülit görünümünü birkaç haftada büyük oranda yok eder.

3- Cilt Problemleri İle Savaşır

gutu gola 2 800x533

Birçok cilt probleminin tedavisinde gotu koladan faydalanılır. Ayrıca günümüzde birçok dermatolojik ilacın içinde gotu kola bitkisi yer alır. Gotu kolanın başlıca kullanıldığı der problemleri ise: Cüzzam, egzama, sedef, sivilce, sivilce lekesi, ameliyat izi, yara izi olarak sıralanabilir.

4- Gutu Kola Bitkisi Depresyonun Tedavisinde Kullanılır

gutu gola 4 800x600

Centelle Asiatica; aşırı endişe, kaygı bozukluğu, hayattan tat alamama gibi birçok ruh halini düzeltmesi yönü ile bilinir. Fakat, bitkinin depresyona iyi geldiğinin gözlemlenmesi için sadece koklanması yeterlidir.

5- Kan Şekerini Dengeler, Kolesterole Faydalıdır

gutu gola 800x466

Kan şekerini düzenleyici etkisi nedeniyle sıklıkla tercih edilen gotu kola bitkisi, vücudun insülin hormonlarını arttırır. Aynı zamanda kolesterolü de dengeleyen bitkinin, düzenli kullanımda tamamen iyileşme sağladığı kullanıcılar tarafından gözlemlenmiştir.

Bunun dışında gotu kola bitkisi diğer faydaları ise:

  • Varisli damarların tedavisinde faydalıdır.
  • Eklem ağrılarına iyi gelir.
  • Sedef hastalığı sonucu oluşan yaraları ve kırmızı leke izlerini giderir.
  • İltihap giderici özelliğe sahiptir.
  • K vitamini, magnezyum, kalsiyum ve sodyum içerir.
  • Cildin yumuşak ve esnek olmasını sağlar.
  • Saçları canlandırır. Saç dökülmesi probleminin önüne geçer.
  • Stres ve yorgunluk giderici etkiye sahiptir.

Gotu Kola Bitkisi Kullanım Şekli

Aktarlarda satılan bu bitki; bazen lokal yoldan, bazen deri yolu ile bazen de sadece solunum yolu ile kullanılmalıdır. Bitki içecek olarak kullanılacaksa; kaynar suda on dakika bekletilerek içilir. Selülit gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılacaksa ezilerek ve masaj yaparak kullanılır. Fakat; bitkinin yarar sağlaması için kesinlikle aşırı tüketilmekten kaçınılması gerekir. Çünkü bitkilerin fazla kullanılması şifa özelliğini bırakarak zehre dönüşür.

Gotu Kola Nedir? ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu