Yaşam

Giysilerin Ömrünü Uzatmanın Yolları Nedir?

instagram takipçi hilesi

Yeni aldığınız ve uzun süredir sahip olduğunuz kıyafetlerinizi kullandıkça, çamaşırda yıkadıkça ömrünün kısaldığı için şikayet edenlerden misiniz? İşte severek kullandığınız, belki de yeni alacağınız giysilerinizin ömrünü uzatmanın yolları neler, sizin için anlatıyoruz…

1- Yeni Aldığınız Giysileri Kullanmadan Önce Yıkayın

giysilerin ömrünü uzatma yolları

Çoğu insanın hijyenik konulardan zaten özellikle dikkat ettiği bir durum olsa da, yeni aldığında hemen yıpranmasın diye yıkamayan büyük bir çoğunluk vardır. Ancak yeni aldığınız giysileri sizlerden önce onlarca, yüzlerce insan denemiş ve ellemiş olmaktadır. Bu yüzden yeni aldığınız bir giysiyi mutlaka önce yıkamalısınız.

Bunun dışında uzmanların açıkça söylediği bir konu bulunur, kumaşlarda üretim sırasında azo-anilin gibi maddeler kullanılır, bu maddeler üründen arındırılmadığında ise ciltte tahrişe yol açar. Dolayısıyla her şekilde yeni bir giysiyi kullanmadan yıkamanız sizin faydanıza olacaktır. İlk yıkamalarınızda mutlaka ürün etiketlerindeki talimatlara uymanız gerektiğini de unutmayın.

2- İç Çamaşırların Yeri Ayrı Olmalı

giysilerin ömrünü uzatma yolları 2 685x456

Çamaşır gününüz gelene kadar kirlileri bir arada tutmanız çok normaldir. Ancak eğer yalnız yaşamıyorsanız kesinlikle her bir bireyin ayrı bir sepeti olabilmesi eşyalarınız ve sağlığınız için önemlidir. Özellikle iç çamaşırlarınızı normal giysilerinizden farklı bir yerde tutmanız hem sağlık için hem de diğer giysileriniz için oldukça önemli bir detaydır. Aynı zamanda iç çamaşırlarınızın etiketinde belirtilen şekilde yıkamanız ise ömrünü uzatmakta bir diğer önemli faktör olacaktır.

3- Ters Çamaşırlar

giysilerin ömrünü uzatma yolları

Çamaşırlarınızı yıkamadan önce mutlaka tersini çevirerek yıkamanız yıpranmaların önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Bu tek bir eşyanız için değil, pantolon, gömlek, kazak vs. birçok giysiniz için geçerli bir durumdur. Böylelikle eşyalarınızın ön yüzü makinayla temas etmemiş olacak ve ömrü uzayacaktır. Ayrıca yıkamadan önce giysilerinizin fermuarlarını kapamayı da unutmayınız. Bu durum hem giysi hem de fermuarları koruyacaktır.

4- Çamaşır Makinası Temizliği

Giysilerinizin ömrünün uzaması için temiz kalması, temiz kalması içinde sağlıklı bir ortamda temizlenmesi gerekir. Çamaşır makinanızı düzeli bir şekilde temizlemeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir. Makinada dolaşıma girecek kirli sular koku ve leke olarak çamaşırlarınıza etki edebilecek hale gelebilir. Bunun için marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz makinalar için yapılan ürünlerle çamaşır makinanızı temizleyebilirsiniz.

5- Renkleri Koruyalım

giysilerin ömrünü uzatma yolları 4 685x414

Giysilerinizin ömrü söz konusu olduğunda en büyük problem genelde yıkanmayla renklerini kaybetmeleri olmaktadır. Bunun için sizlere renk koruyucu mendilleri önerebiliriz. Devamlı yıkamayla çamaşır makinaları bir süre sonra giysileri daha fazla yıpratmaya başlar. Renklerin suya karışması vb. durumlarla karşılasanlar kesinlikle bu mendilleri kullanarak giysilerini koruyabilirler.

6- Kimyasallara Dikkat

giysilerin ömrünü uzatma yolları 5 685x455

Üst giyim kıyafetlerimizde yaşadığımız en büyük problemlerden biride üzerine temas eden kimyasallardır. Bu problemler deodorant ve parfüm gibi ürünlerden dolayı ortaya çıkar. Bu tarz ürünleri giysilere sıkmamakta fayda vardır. Özellikle yağlı ve pudralı yapıda olanları.

Giysilerin Ömrünü Uzatmanın Yolları

https://www.youtube.com/watch?v=wP2uIMzQzGk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu