Yaşam

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ginseng, Araliaceae familyasındaki Panax türüne ait olan ve  yavaş büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Bu bitki Çin’in bazı bölgelerinde ve diğer Asya ülkelerinde Ginnsuu olarak da adlandırılabilmektedir.

Ginseng terimi, Çin’deki “rénshēn” kelimesinden türetilmiştir. Bu“bitki kökü” anlamına gelir. Bu Çince terim, bir insanın bacağına benzeyen bitkinin kökünün karakteristik çatal şeklini ifade eder. Bitkinin konik kökleri yaklaşık 5 ila 30 cm uzunluğunda ve tabaklanmış bir renktedir.

ginseng 1

Ginseng Faydaları Nelerdir?

Enerjiyi Artırır

Kronik hastalığı olan kişilerde yorgunluk için uygulanabilir tedaviler olabilir. Sekiz haftalık bir süre boyunca, 290 hastada ginseng takviyesi ve kansere bağlı yorgunluğa bakan bir pilot çalışmada, ginseng kullanan hastaların iki katından fazla plasebo verilen insanlara kıyasla daha fazla fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

Ruh Halini Geliştir

Ginseng ayrıca biliş ve ruh hali üzerinde potansiyel faydalar gösterir. Genç ve orta yaşlı sağlıklı gönüllü insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, 8 gün boyunca günlük ginseng takviyesi sakinlik geliştirmeye ve aynı zamanda soyut düşünme ve matematik sorularına daha iyi anlamanıza olanak sağlar.

Ayrıca ginsengin Alzheimer hastalığı olan hastalarda bilişsel performansı artırabildiğini gösteren kanıtlar da vardır. Ancak sonuçlar tutarsızdır. Bazı araştırmalar, ginsengdeki biyoaktif bileşiklerin, Alzheimer hastalarının beynindeki beta-amiloid düzeylerini azaltmada rol oynayabileceğini göstermektedir.

ginseng 2

Ağrıyı Azaltır

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, bu bitkinin romatizma ile ilişkili olan ağrılar da dahil olmak üzere pek çok ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu ve iltihap ile savaşıp bağışıklık sistemini güçlendirebileceği görülmüştür.

Erkekler için Ginseng’in Faydaları

Araştırmalar, erektil disfonksiyon (ED) üzerinde ginseng kullanımının pozitif sonuçlarını ortaya koymuştur. Hafif ila orta derecede erektil disfonksiyon (ED) ile başvuran 60 hastaya günde 1 gram ginseng uygulanmış ve %66.6’sında iyileşme görülmüştür.

Bir izole ginsenosid (Rg1) verilen erkek fareler üzerinde yapılan bir başka araştırmada, serum testosteron konsantrasyonunda artışlar görülmüş ve bu da libidodaki potansiyel artışları tetiklemiştir

Ginseng’in Kadınlar İçin Sağlık Faydaları

Ginseng’in menopoz dönemindeki kadınlar için faydaları üzerine çalışmaların geleceği umut vericidir. Fakat mevcut bulgular sonuçsuz kalmaktadır. Sistematik bir derlemede, ginsengin menopozdaki kadınlarda cinsel işlev ve uyarılma üzerinde olumlu bir etkisi olabileceği ileri sürülmüştür. Bununla birlikte, sonuçlar vazomotor semptomlar, hormonlar, biyobelirteçler ve endometriyal kalınlık üzerinde spesifik etkiler gösterememiştir.

Araştırmacılar, kadınlarda, ginseng’in ya da plasebo’un etkisinden kaynaklanabilecek olumlu etkileri açık bir şekilde saptama riskinden dolayı bu bulgular için düşük kanıtlar bulmuştur. Ayrıca, çalışmalar küçük ve kesin sonuçlar çıkarmak için yeterli değildir.

UYARI: BU TARZ ÜRÜNLERİ KULLANMADAN ÖNCE MUTLAKA DOKTORUNUZA DANIŞINIZ..!

ginseng 3

Ginseng ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu