Bilim ve Teknoloji

Geçmişten Günümüze Basit Makineler

Basit Makinelerin İcadı

instagram takipçi hilesi

Çok eski zamanlardan bu yana,insanlar çeşitli icatlar çıkartarak büyük işler yapmaya başlamışlardır. Bu işler sayesinde daha rahat yaşama hakkına sahip olmuşlar ve birçok maddi ihtiyaçlarını kendi geliştirdikleri ürünler ile elde etmişlerdir. Bu işleri sağlarlarken daha az kas kuvveti uygulamışlardır. Bu yüzden her yaptıkları ürün daha kolay ve kullanılabilir şekli alıyordu. Peki,eski çağ insanların ilk yaptıkları basit makineler nelerdir ? Bu konuda doğru bir şekilde bilgilenelim…

Basit Makine Nedir ? Nasıl Çalışır ?

BASİT MAKİNELERİN İCADI

Çok uzun zaman önce insanoğlu ağır yükleri kuvvet uygulama yöntemi ile kaldırırlardı ve kasları her ne kadar güç kazansa da bu yorgunluk uyku zamanı geldiğinde çeşitli eklem ağrıları ile şekillenir ve şiddetli ağrıların oluşmasına neden olurdu. Eskiden insanlar mağaralarda yaşar ve kendi evlerini inşa edebilmek için sürekli çalışıp didinirdi.

Kütükleri,kaya parçalarını değerlendirerek onların hareketlilik seviyelerini ölçerlerdi. Buna uygun makara ve kaldıraçlar  ön plandadır. Mesela, buna verilebilecek en güzel örnek,kaldıraçlardır. Kaldıraçlar oldukça hafif ,taşınabilen basit makineler içinde yer alır. İnsanlar,makine yapabilmek için çabalar ve en iyisini yaparak o zamanın en değerli kimliği olurlardı.

Eski zaman insanları sadece kaya kütüğünden bir şeyler elde etmezler hayvanların derilerinden de keskin uçlu taşlar kullanarak basit makinelerin icatlarında kullanırlardı.Bundan ortalama 5000 yıl önce tekerlek icat edilmiş ve bu tarihin en büyük buluşu olmuştur. Tekerleğin en büyük faydası ise ağır yükleri daha kolay taşımak amaçlı kullanılmıştır.

Arşimet’in basit makineler ile buluşunda ise geometri ve matematik çok faydalı bilimsel araştırmalarda kullanılmıştır. M.Ö 200 yıllarında gemilerin yapımında denize bunları indirme polemiği yaşanmıştır. Burada Arşimet’in faydası fazla olmuş,çözümler üretmiş kaldıraç ve makaralardan bir sistem geliştirerek halatlar yolu ile ilk denemesini yapmış ve bu denemede başarılı sonuçlar elde etmiştir. Arşimet dev geminin en büyük örneklerinden biridir.

Eski Çağda Bulunan Basit Makineler Nelerdir?

BASİT MAKİNELERİN İCADI

Eski çağda bulunan basit makinelerin başında önce tekerlek daha sonra kaldıraç gelir. Zaman geçtikçe ev inşaları,hayvan derilerinden kıyafetler mutfak araç gereçleri ve çeşitli ev ihtiyaçları el emeği ile doğanın gücünden yararlanılmıştır.

Vidanın çok hızlı dönmesi ve bunun sadece bir tornavida ve el ile sağlandığı güç ile çeşitli motorlar ve aletler geliştirildi. Geminin halat desteği ile insan kuvvetinden yararlanması ve basit kaldıraçlar ile daha kolay deniz üstünde durması Arşimet’in zekası ile gelişti.

Matematik ve Geometri dalında uzman olan Arşimet sürekli değişik fikirler ile insan gücü kaynağından doğada var olan taş,toprak, kum, kütle, kaya gibi basit araçlar ile dev makine icatlarının yapımında matematiksel zekasını ön plana atıyordu. Bu şekilde basit makinelerde katkılar sağlıyor ve icatlarda başarılı işler elde ediyordu.

Tarihteki önemli dönüm noktası olarak bilinen endüstrinin gelişimi de insanların bilimsel zekaları ile ortaya çıkmıştır. Bilimsel akıl, yani doğru mantık ile keşifler günümüzden bu yana basit makineler yöntemi ile geliştirilmiş ve teknoloji hızlı gelişerek en iyi seviyelere ulaşmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu