Gece Uyurken Aniden Uyandığınızda Tekrar Uyuyabilmek İçin Neler Yapılabilir?

instagram takipçi hilesi

Günlük hayatımızda stresin hakim olduğu zamanlarda veya hiçbir neden olmadan uyurken aniden uykudan uyandığımızda,tekrar uyumakta zorluk çekeriz. Bu zorlukları yenmenize yardımcı olabilecek bilgilerimiz var…

gece-uyurken-aniden-uyanmak-ve-yeniden-uyumak-icin-ne-yapilmali

Yine bilim adamlarımız boş durmamış ve bu konu hakkında da çalışmalar yapmışlar sağolsunlar. Yaptıkları çalışmalarının neticesinde de uykusuzluğun yaratıcılığı teşvik ettiğini fark etmişler. Yaratıcı uykusuzluk, yaratıcılığın getirdiği şeyler için faydalı gözükse de uzun süreçte sağlık için hiç de faydalı değildir. Yaratıcı insanların geceleri akıllarına gelen yaratıcı fikirler nedeniyle uyumalarının daha zor olduğu fark edilmiştir. Tabi ki bu herkes için genellenemez.

Diyelim ki gece yarısına gelmeden hemen uyudunuz. Sonra aniden uyandınız ve hava karanlık.Saatlerinizi kontrol ettiniz ve saatin daha 3’ü olduğunu gördünüz. Uyumaya geri dönmelisiniz.Peki hemen uyuyabilecek misiniz? Çoğumuz hayır! Umutsuzca uyumaya çalışırken aklımıza gelebilecek şeylerin bir sınırı yok. Gecenin ortasında uyandıktan sonra tekrar uyumak ve uykuya dalmak zor olabilir!

İşte Bu Durumda Neler Yapılabilir?

1. Can Sıkıntısı

can-sikintisi

Ne kadar uzun süre uyuyamadıysanız, tekrar uyumak da o kadar zor olacaktır. Sağa sola dönüp hayal kırıklığına uğramak yerine yataktan çıkın. Yatak sadece uyku ile ilişkili olmalıdır bu nedenle uyumadan öylece yatakta yatmanızın bir anlamı yoktur. Bir sandalyeye oturun ve sıkıcı bir kitap okumak ya da sıkıcı bir film seyredin. Tekrar uykulu hissetmeye başladığınız anda hemen yatağınıza dönün.

2.Saate Bakmayın

meditasyon-uymak-icin

Ne kadar uyuyacağınızı hesaplamayı bırakın. Bu sizi daha da zorlayacaktır. Gecenin ortasında uyumaya çalışırken saatler çok rahatsız edici olabilir. Size sürekli ne kadar zamanı uyumaya çalışırken ne kadar zamanı boşa harcadığınızı hatırlatır ve sizi daha da hayal kırıklığına uğratmaktadır. Saatin doğrudan gözlerinizin önünde olmadığından emin olun.

3.Meditasyon

duzenli-olarak-meditasyon yapın

Sabah patronunuzun size nasıl işkence edeceğini düşünmek yerine meditasyon veya derin nefes alma egzersizleri deneyin. Uykuya dalmanızı sağlamasa bile sizi rahatlatacak ve zihninizi sakinleştirecektir. Tüm gereksiz düşünceleri uzaklaştırmak daha kolay uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

4.Işıkları Kapatın

Beynimiz ışıklar ile uyanmayı ilişkilendirmektedir bu nedenle tüm olası ışık kaynaklarını kapatın. Bu şekilde rahat bir uyku sağlamanın en iyi yolu bir uyku maskesi kullanmaktır. Cep telefonunuzu kontrol etmeyin, elektronik cihazlardan gelen mavi ışık uyku hormonu olan melatonin üretimini bozacaktır.

5.Sessizlik

sessizlik-uyumak-icin

Gürültü sizi rahatsız mı ediyor? Gecenin sessizliği içinde tüm sesler ürkütücü gelebilir. Dışarıdan rahatsız edici sesler geliyor ise, üşenmeyin kalkıp pencereyi kapatın. Eğer gürültücü bir komşunuz ya da geceleri uyumayan bir ev arkadaşınız varsa, kaliteli kulaklıklar satın alabilirsiniz.

6.Tuvalete Gitmek

Bazen gecenin ortasında tuvalete gitmemiz gerekir, ancak yataktan çıkmak tam bir işkencedir. Böyle bir durumda uyumaya çalışmayın sadece yataktan çıkın, tuvalete gidin ve uykuya geri dönün.

7.Kulaklarınızı Ovun

Kulağın üst kısmında bir akupunktur noktası bulunmaktadır. Yavaş yavaş kulaklarınıza masaj yaparak bu noktayı uyarın. Bu kaygıyı azaltacak ve daha çabuk uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

8.Kaslarınızı Gevşetin

Rahatça uzanın ve vücudunuzdaki her kas grubunu rahatlatmaya çalışın. Ayak parmakları ile başlayın. İlk önce kaslarınızı gerin ve sonra yavaş yavaş onları serbest bırakın. Daha sonra vücudun her bölümü için bu işleme devam edin. Son olarak da yüzünüzü gevşetin. Bu teknik sayesinde aşırı derecede rahatlayacak ve uykuya dalacaksınız.

9.Günlük Tutmak

Gecenin ortasında sık sık uyanıyor musunuz? Uykusuzluğunuz ile ilgili belirli bir şablon var mı? Uyandığınız günlerin ve saatlerin tam olarak kaydını yapmak olayları izlemenize yardımcı olacaktır. Belki özel bir etkinlik ya da durum daha az uyumanıza sebep olmaktadır. Bu kayıtlar uykusuzluğun sebebini bulmanıza yardımcı olacaktır böylece bu soruna yönelik önlemler alabilirsiniz.

10.Mutlu Düşünceler

Sevdiğiniz şeyleri düşünün. Sakin bir plaj üzerinde sevgiliniz ile tatil yaptığınızı hayal edin ya da en sevdiğiniz tatlıyı yediğinizi düşünün. Bu sadece aklınızı diğer düşüncelerden uzaklaştırmakla kalmayacak aynı zamanda sizi rahatlatacaktır. Kendinize mutlu olduğunuzu söyleyin ve uyumaya devam edin.

11.Rahatlatıcı Müzikler:

Rahatlatıcı müzikler dinlemek daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, MP3 çalarınıza bazı yatıştırıcı şarkılardan oluşan bir çalma listesi yapabilir ve yatağınızın başucunda tutabilirsiniz. Bu müzikler sizi rahatlatacak ve zihninizi boşaltacaktır.

12.Yardım Alın

Gece saat 03.00 yeni arkadaşınız olduysa, artık yardım alma zamanınız gelmiş demektir. Uzun süreli uyku yoksunluğunun bazı ciddi yansımaları olabilir. Bu durum sizin performansınızı etkileyecektir ve huysuzluğa neden olacaktır. Bu gibi durumlarda, sorunu çözümleyecek ve uygun ilaçlar önerecek bir danışmanla konuşmak daha iyidir.

İlgili İçerikler

Bir yorum

  1. Güzel hayaller işe yarıyor ben şahsen ya güzel şeyler düşünüyorum ya da müzik dinleyerek uyuyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu