Yerli Erkek Ünlüler

Galip Öztürk Kimdir?

instagram takipçi hilesi

galip 16
Tam adı: Galip Öztürk
Doğum tarihi: 13.04.1965
Doğum yeri: Ayvacık / Samsun
Burcu: Koç
Boyu:
Ailesi: Fadime Öztürk (Annesi), İsmail Öztürk (Babası)
Eşi: Boşanmış
Çocukları: 8 kızı bir erkek çocuğu vardır
Mesleği: İş Adamı
Aktif Yılları: 1992 yılından bu yana
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapmakta olan otobüs firması Metro Şirketler Grubu’nun sahibidir.

Galip Öztürk, 19 Nisan 1965 yılında Samsun’un Ayvacık ilçesinde ailesinin beş çocuğundan biri olarak dünyaya gözlerini açtı. Babasının adı İsmail Öztürk’tür. İlköğrenimini Çarşamba ilçesinde tamamladıktan sonra henüz 13 yaşındayken İstanbul’da Topkapı’da bir çay ocağında  çıraklık yapmaya başladı. Yıllar sonra da o dönem Topkapı sarayında bulunan  şehir terminalinde tuvalet ve çay ocağı işletmeciliği yaptı.

Kısa zamanda varsıl olma düşleri kuran Öztürk, elinde hiç otobüs olmamasına karşın otogarın içinden bir yazıhane kiralayarak “Star Turizm” adlı bir firma kurdu. Firma bünyesinde kendisine ait hiç araç olmadığı için, araç sahiplerinden aldığı komisyonlarla ve çaycılık yaparak geçimini sağlıyordu.

Galip Öztürk’ün yaşamı, 1989 yılında meşhur uyuşturucu kaçakçısı Hurşit Yavaş’ın kendisine ortak olması ile değişti. Yapmış oldukları anlaşmaya göre: Sermayeyi Yavaş koyacak, Öztürk ise işin işletme kısmı ile ilgilenecekti. Öztürk, şirkete hiç sermaye koymadığı için elde edilecek olası gelirden ortağına göre daha az pay almayı kabul ederek işe ortak oldu.

Hurşit Yavaş, uyuşturucudan kazanmış olduğu kara para ile birçok otobüs satın alarak şirketin büyümesini sağladı. Otobüs işinin yanı sıra diğer işlerine de devam etmekteydi. Yavaş, 1994 yılında İtalya’da yakalanarak uyuşturucu kaçakçılığı suçlaması ile gözaltına alınarak cezaevine girdi. Bu durumdan yararlanan Galip Öztürk de Star Turizm’in bütün varlıklarını resmi olarak kendi üzerine geçirdi.

1992 yılının Kasım ayında ise Metro Turizm’i kurdu. İlk başta üç otobüs ile  İstanbul-Ankara hattı ile işe başladı, sonradan hızla büyüyerek şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan büyük otobüs firmalarından Metro Şirketler Grubu’nun sahibi oldu.

Emniyet güçlerinin yapmış olduğu açıklamaya göre Galip Öztürk’ün 1996 yılında Beyoğlu’nda Kuvvet Köseoğlu’nu öldürdüğü olay ile ifadesine başvuruldu ve Öztürk, bu tarihten itibaren yaşamını devam ettirdiği AB’ye, Hakan Demirci adına düzenlenmiş olan sahte bir pasaport ile giriş yapmıştır. ABD’de Fatma Çakır adına bir kadın ile resmi evlilik gerçekleştirmiştir. Bunu yanı sıra Stars Cars Inc. adındaki bir şirkete de ortak oldu.

2000 yılına gelindiğinde Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği’nin başkanlığına oy birliği ile seçildi. Yine o yıl Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ.’nin yönetim kurulu başkanlığına getirildi. 4 Ocak 2005 yılında ise Türkiye Otobüs İşletmeleri Federasyonunu kurarak federasyonun kurucu başkanlığını yaptı. Öztürk, 40’ın üstünde şirkete sahiptir. Samsun Yusuf Ziya Yılma Otogarı, Havza ve Çarşamba terminallerinin sahibi, Büyük İstanbul Otogarı ve Kayseri Şehirlerarası Otobüs terminalinin de işletmesini üstlenmiştir.

Galip Öztürk, 5 Temmuz 2003 yılında çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak suçu ile yargılanmasına karşın bir süre sonra serbest bırakıldı.

2005 yılında Van Et’i satın almıştır. 2009 yılının başlarında Metro Turizm’i halka açabilmek için Van Et’e satmıştır.

2009 yılının sonlarına doğru ise bir iş adamına zorla 2 milyon liralık senet imzalattığı iddiası ile emniyet güçlerince gözaltına alındı. 2012’de Tehdit ile çek-senet tahsilatı yaptığı iddiası ile bir kez daha gözaltına alınmış ve sonrasında tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderilmiştir.

Daha önce Kuvvet Köseoğlu öldürdüğü iddiası için ifadesi alınan Öztürk, bu cinayeti azmettirdiği iddiası ile ilk başta ağırlaştırılmış müebbet hapse, ardından mahkeme duruşma sırasındaki iyi halini göz önüne alarak cezasını müebbet hapse çevirmiştir. Ardından 2013 yılında görülen duruşmada tahliye kararı verilmiştir. İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararının ardından dosya Yargıtay’a taşınmıştır. Yargıtay 1. Ceza Dairesi de 19 Eylül’de bu dosyayı karara bağlamıştır. 1. Ceza dairesi, 2014/3955 numaratajlı dosyada Galip Öztürk hakkında verilmiş olan kararı onadı. Dosyaya Ekim 2014 tarihine kapatma kararı vererek ilgili mahkemeye ulaştırmıştır. Buna göre Galip Öztürk bu suçtan dolayı 6 yıl ceza almıştır.

İlk evliliği Hülya Öztürk’ten 4 kızı bir oğlu, ikini evliliği Bedriye Öztürk’ten ise 4 kızı vardır. Öztürk boşanmıştır.

Videoları

Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Galip ÖZTÜRK’ün, Ampute Milli Takımımıza Prim Sözü..

Galip Öztürk Hüseyin Dündar İyi Tüccar

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfogoogle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu