Yabancı Kadın Ünlüler

Frida Kahlo Kimdir?

instagram takipçi hilesi

frida kahlo 1
Tam adı:Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón
Doğum tarihi: 06.07.1907
Ölüm tarihi: 13.07.1954
Doğum yeri: Coyoacán, Meksika
Boyu: 1.60 m
Ailesi: Matilde Calderon y Gonzalez (Anne), Guillermo Kahlo (Baba), Cristina Kahlo (Kardeş), Maria Luisa Kahlo Cardena (Kardeş),
Eşi: Diego Rivera (e. 1940–1954), Diego Rivera (e. 1929–1939)
Çocuk (ları):
Mesleği: Ressam
Aktif Yılları: 1950’li yıllar
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Meksika’nın en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilen Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907’de Meksika, Mexico City Coyocoan’da doğdu. Daha sonra Mavi Ev veya Casa Azul olarak anılan ailenin yanında büyüdü.

Babası Alman soyundan gelen bir fotoğrafçıdır. Babası, Annesi Matilde ile tanıştığı ve evlendiği zaman Meksika’ya göç etti. Annesi yarı Amerikan ve yarı İspanyoldur. Frida Kahlo’nun iki büyük kız kardeşi ve bir küçük kız kardeşi olmak üzere toplam üç kardeşi vardır.

Frida Kahlo’nun çocukluk döneminde sağlığı kötüydü. 6 yaşında çocuk felci geçirdi ve dokuz ay boyunca yatalak kaldı. Bu hastalık sağ bacağında sakatığa neden oldu. Çocuk felcinden iyileştikten sonra topal kaldı.

Hayatının geri kalanında bunu sakatlığını örtmek için uzun etekler giyiyordu. Babası onun iyileşmesi için çok sayıda spor yapması için teşvik etti. Futbol oynadı, yüzmeye gitti ve hatta o zamanlar bir kız için alışılmadık bir spor olan güreş bile yaptı. Hayatı boyunca babasıyla çok yakın bir ilişki kurdu.

Frida Kahlo, 1922 yılında Mexico City’deki ünlü Ulusal Hazırlık Okuluna katıldı. O okula kayıtlı sadece otuz beş kız öğrenci vardı. Kısa sürede düzgün konuşması ve cesareti ile ünlendi. Bu okulda ilk kez ünlü Meksikalı muralisti Diego Rivera ile tanıştı. O sırada Rivera okul kampüsünde Yaratılış denilen bir duvar üzerinde çalışıyordu. Frida sık sık onu izlerdi ve bir arkadaşına bir gün onunla evleneceğini söylerdi.

Aynı yıl, Kahlo, benzer siyasi ve entelektüel görüşleri paylaşan bir öğrenci çetesine katıldı. Lider Alejandro Gomez Arias’a aşık oldu. Eylül ayında, Gomez Arias ile otobüste seyahat ederken trajik bir kaza geçirdi. Otobüs tramvay ile çarpıştı ve Frida Kahlo ağır yaralandı. Omurgası ve pelvisi kırılmıştı. Bu kaza onu hem fiziksel hem de fizyolojik olarak çok fazla acı içinde bıraktı.

İlginizi çekebilir: Frida Kahlo’nun Diego’ya Yazdığı Mektupları

Ressam Kariyerinde Hızla Yükseldi

Frida Kahlo, 1928’de Rivera ile tekrar bağlantı kurdu. Annesinin itirazına rağmen, Frida ve Diego Rivera 1929 yılında evlendi. 1930’da, San Francisco, Calfonia’da yaşadılar. Ardından Rivera’nın Modern Sanat Müzesi’ndeki sanat sergisi için New York’a taşındılar. Diego Rivera, Detroit Sanat Enstitüsü’nde çalışırken Detroit’e taşındılar.

1950’de sağlık durumu kötüleşti. O yıl, sağ ayağında kangren teşhisi kondu. Önümüzdeki dokuz ay boyunca yatalak kaldı. Hastanede kalmak zorunda kaldı ve birkaç ameliyat oldu. Ancak büyük bir ısrarla Frida Kahlo çalışmaya ve boyamaya devam etti. 1953 yılında Meksika’da kişisel bir sergi açtı.

O zamanlar hareket kabiliyeti sınırlı olmasına rağmen, serginin açılış törenine katıldı. Ambulansla geldi ve katılımcıları karşıladı. Töreni onun için hazırlanan galerideki bir yatakta kutladı. Birkaç ay sonra başka bir ameliyat geçirmek zorunda kaldı. Sağ bacağının bir kısmı kangreni durdurmak için kesildi.

Zayıf fiziksel durumu ile, derin bir depresyona girdi. Hatta intihara meyilliydi. Frida Kahlo, bütün yıl boyunca hastanede kaldı. Ancak sağlık sorunlarına rağmen, politik hareketlerle aktif olarak çalıştı. ABD aleyhindeki gösteride 2 Temmuz’da Guatemala’dan Başkan Jacobo Arbenz’in devrilmesine destek verdi.

İlginizi çekebilir: Frida Kahlo’nun Gizemli Hayatının Bilinmeyen Detayları

Bu onun son halk görünüşüyfü. 47. doğum gününden yaklaşık bir hafta sonra, Frida Kahlo sevgili Mavi Evde vefat etti. Halka pulmoner embolizm’den öldüğü bildirildi. Ancak olası bir intihardan öldüğünü söyleyen bazı spekülasyonlar var.

Frida Kahlo’nun şöhreti ölümünden sonra büyüdü. Mavi Ev, 1958 yılında müze olarak düzenlendi ve halka açıldı. 1983 yılında Hayden Herrera, halktan bu büyük sanatçıya daha fazla dikkat çeken Frida Kahlo’nun Biyografisi adlı kitabını yayınladı. 2002 yılında Frida adlı bir film yayınlandı

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.info

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu