Girişimcilik ve İşletme

Franchising Nedir? – Franchising Nasıl Alınır?

instagram takipçi hilesi

Bu gün sizin için Franchising hakkında bilgi aktarmak istiyoruz. Bilmeyenler adına Franchising nedir konusundan açık bir şekilde bahsetmek istedir.

Franchising nedir 3

Franchising bir iş stratejisidir. Markaların pazar payından ortantısız bir biçimde yarar sağlayabildiği bir dağıtım sistemidir.

Franchising Nedir?

Her geçen gün daha fazla marka odaklı bir kültürde yaşamaya başlıyor. İnsanlar daha önce hiç duymamış oldukları bir markanın ürünü satın alma konusunda her zaman isteksizlerdir. Diğer taraftan mükemmel bir imaj ya da iyi bir popülerliğe sahip bir markadan alışveriş yapmaktan büyük bir memnuniyet duyarlar.

Markanızı alışveriş yapmaktan memnun duyulacak bir marka durumuna getirirken, sizin ile çalışmaktan memnun olacak ve markanızın bayrağını her yerde en iyi bir şekilde taşıyabilecek franchisseler ile çalışmak da diğer bir önemli hedefiniz olacaktır.

Franchising nedir 2

Bir franchise alan (franchisse) için ortalama başarı oranı, bağımsız bir işin başarı oranından her zaman daha fazladır. Bunun ile birlikte istatistikler az sayıda kişinin bunun nedenini anlamış olduğunu göstermektedir.

Basit bir şekilde aşağıda listelenen başarı faktörlerinden dolayı francihsse alanlar net bir avantaja sahiptirler.
Master Franchisor ( Franchise verenler), franchise alanlara şu imkanları sunarlar;

  • Pazarlama programları ile birlikte marka imajını ortaya koyar ve sürekli bir biçimde müşteri çeker.
  • Başarısı katlanmış operasyon sistemi ile müşterisini elinde tutar ve alışveriş sıklığı kazandırır.
  • Mevcut pazarlarda bulunan gelişim fırsatlarını takip eder ya da yeni sektörlere giriş yapar.
  • Sürekli destekte bulunmak kaidesi ile frenchise alanların işine her alanda yardımcı olur.

Franchising nedir 4

Franchising Nasıl Alınır?

Franchising almanın ilk adımı ilgilenmiş olduğunu ana firma ile (franchisor) temas kurmaktır. Ana firmaya amacınızı söylediğiniz zaman genellikle sizden başvuru formu ya da anket doldurmanızı isterler.

Ana firmanın finansman ile ilgili detaylı bilgi sorması sizi şaşırtmamalı. Ana firma kişisel birikimleriniz hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler.

Ayrıca evli iseniz eşinizin finansal durumu ile ilgili de sorular sorulabilir. Ana firma bayi açmak ve başarılı bir biçimde yönetmek adına gerekli olan tüm finansal yükümlülüklerin altına girip giremeyeceğinizden emin olmak isteyebilir.

Ana firmanın geliştirmiş olduğu sisteme uyum sağlayan bayiler başarılı olacaktır. Bu sebep ile fazla bağımsız ya da işleri aksatacak olan kişiler ile çalışmak istemezler.

Kaynak
kaynak 1kaynak 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu