Oyunlar

FPS Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

FPS, açılımı “Frame Per Second” Türkçe olarak ise“saniyedeki kare” anlamına gelir ve grafik kartınızın her saniyede kaç kare oluşturabildiğini ve monitörünüzün her saniye kaç kare gösterebileceğini belirtir. İlki, grafik kartınızın işlem gücüne bağlıdır, ikincisi ise tamamen monitörün yenileme hızına bağlıdır.

fps 1

Oyunda Hangi FPS Olmalı?

Kare hızı derecelendirmeleri genellikle aşağıdakilere yuvarlanır:

  • 30 FPS: Konsol oyunlarının çoğunda ve bazı düşük kaliteli bilgisayarlarda görülen en yaygın kare hızıdır. Bir oyunun oynanabilmesi için asgari olarak kabul edilir. Ancak çoğu insan kare hızının 20 FPS‘ye düşmesine veya altına düşmesine kadar herhangi bir kasma farketmez.
  • 60 FPS: Çoğu zaman ideal kare hızı olarak kabul edilen 60 FPS, yalnızca bazı iyi optimize edilmiş oyunlar için konsollarda elde edilebilirken, iyi bir oyun bilgisayarı çoğu oyunda 60 FPS alabilecektir. Ancak AAA oyunları belirli bir derece ayar gerektirebilir ince ayar gereklidir. Bu ayrıca, normal monitörler ve TV’ler tarafından görüntülenebilen maksimum kare hızıdır.
  • 120 FPS: Yalnızca 144 Hz yenileme hızı monitörlerine bağlı yüksek kaliteli oyun PC’lerinde elde edilebilir. 120 FPS, 60 FPS’den belirgin şekilde daha yumuşaktır. Ancak, yüksek donanım gereksinimleri ve kaçınılmaz olarak yüksek fiyatlar nedeniyle, yalnızca meraklı oyuncular arasında popüler olmaya devam ediyor.
  • 240 FPS: Bugün elde edebileceğiniz en yüksek kare hız, 240 FPS yalnızca 240 Hz yenileme hızı monitörlerinde görüntülenebilir. Saniye’de 120 kare hızı gibi sadece 144 Hz’lerde görünür. Ancak, 120 FPS ve 240 FPS arasındaki fark hemen hemen ayırt edilemez. Bu, daha da yüksek donanım maliyetleriyle birleştirildiğinde, 240 FPS’nin neden yalnızca az sayıda oyun meraklısı tarafından hedeflendiğini açıkça ortaya koyuyor.

Tamamen sabit bir kare hızına sahip olmanın fiziksel olarak imkansız olduğunu ve oyun oynadığınız bir sistemin ne kadar güçlü olduğuna veya bir oyunun ne kadar iyi optimize edildiğine bakılmaksızın dalgalanacağını unutmayın. Ayrıca, kare hızı ne kadar yüksek olursa, bu dalgalanmalar o kadar az fark edilir.

fps 2

Kare Hızları Arasındaki Fark Nedir?

Daha önce de açıkladığımız gibi, kare hızı, ekranınızda her saniye kaç kare görüntüleneceğini oluşturur. Temelde, görüntü ne kadar çok olursa, görüntü o kadar düzgün ve hassas olur.

Sadece yüksek kare hızları duyarlılığı etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda animasyonları da görsel deneyimi etkileyecektir. Bir oyunun doğal görünümlü animasyonlara sahip olması şartıyla, daha zor animasyonlu daha eski oyunlar daha kötü görünmesine rağmen, yüksek kare hızlarında sorunsuz bir şekilde akıcı görünecektir.

Yüksek FPS Avantaj Sağlıyor musunuz?

Cevabımız kesinlikle evet, ama beklediğinizden daha az ya da çok olabilir ve bazı insanlar hiç bir avantaj elde edemeyebilir.

fps 3

Peki, Yüksek FPS Nasıl Yardımcı Olur?

Ekranda daha fazla kare görerek, meydana gelen değişikliklere daha hızlı tepki verebileceksiniz. Bunun yanı sıra, daha duyarlı bir oyun içi ortam, gerçek zamanlı olarak daha iyi gözlemlemenizi ve analiz etmenizi sağlar.

Daha Yüksek Kare Hızı Daha Mı İyi?

Çoğu kişi, oy birliğiyle daha yükseklerin kesinlikle daha iyi olduğuna katılıyor. Ancak, gerçek şu ki, bazı durumlarda düşük kare hızı daha iyidir. Peki Neden?

  • Pürüzsüzlük: PC’niz sabit bir kare hızını korumakta zorlanıyor ve bu nedenle sık sık kare hızı düşüşleri yaşanıyorsa, bunu 30’da sabitlemek daha zevkli olabilir. Bu şekilde daha yumuşak bir deneyim yaşarsınız.
  • Daldırma: Filmlerin büyük bir kısmı 24 FPS’de çekilir. Böylece saniyede 30 kare bir oyuna daha sinematik bir his verir. Ayrıca, bazı eski oyunlarda veya hareket yakalama teknolojisini kullanmayan oyunlarda, animasyon daha önce de belirttiğimiz gibi yüksek kare hızlarında çok tıkalı görünebilir.

fps 4

FPS ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu