Film & Dizi ÖnerisiListeler

Filmografi 1: Cem Yılmaz Filmleri

Bazı sanatçıların, oyuncuların veya yönetmenlerin filmlerini seçerek yazmak yeterli olmuyor. Bu seride sinema alanında önemli sanatçıların geçmişten günümüze kadar en başarılı ve izlenmesi gereken filmlerini sizler için listeleyeceğim.

instagram takipçi hilesi

Cem Yılmaz, ülkemiz için komedi alanında şüphesiz ilk akla gelen isimlerden biridir. Stand uplarıyla gülüp eğlendiğimiz kadar beyazperdede de izlediğimiz, sektörün efsaneleşen filmlerine öncü olan, gülmekten gözlerimizden yaşlar getiren adamdır. Herkesin açıp hala izlemeye doyamadığı, repliklerini ezbere bildiği filmleri mutlaka vardır.

Komedi türünde ülkemizin en iyi filmlerini ortaya koyan insanların başında gelen Cem Yılmaz’ın mutlaka izlemeniz gereken filmlerinin listesi…

Her Şey Çok Güzel Olacak – 1999

Cem Yılmaz ile beraber Mazhar Alanson’un muhteşem oyunculuklarını ve uyumlarını beraber izlediğimiz 1990’ların sonuna damga vuran Cem Yılmaz’ın en iyi filmlerinden biridir.

Bu filmde iki sorunlu abi-kardeş hikayesi anlatılır. Umutlarını yitirmeden hayat mücadelesi veren kardeşlerin her şeyin çok güzel olacağına inancı hiç bitmez. Yaşamları izlerken gülüp eğlendirdiği kadar duygusallığa da sürükleyen film Cem Yılmaz’ın izlemek için listenin başına yazacağımız ilk filmlerindendir kesinlikle.

Her şey çok güzel olacak 685x976

G.O.R.A. – 2004

Bir efsanenin başlangıcı olan, Arif gibi bir karakteri hayatımıza kazandıran Cem Yılmaz’ın en iyi işlerinden biri GORA. Türkiye’nin doğru düzgün ilk bilimkurgu komedi filmidir.

Rasim Öztekin, Ozan Güven, Özge Borak, Özkan Uğur, Şafak Sezer ve Erdal Tosun’un yer aldığı efsane kadro bugün bile herkesin ezbere bildiği repliklerle türk sinemasında apayrı yere sahip olan bir filmdir.

Halı satarak geçinen fakat tüm sivri zekasıyla turistlerle arasını yaparak farklı yollardan para kazanmayı da iyi bilen Arif’in, uzaylılar tarafından kaçırılıp GORA isimli gezegende tutsak edilmesiyle başlayan hikayesi, gezegenden kaçmaya çalışıp aşka yakalanıp tüm GORA’lıların sevgisini kazanmasına kadar ilerler.

2004 yılında yapılan, zamanın teknoloji ve şartları düşünüldüğünde ortaya çıkan işin kalitesiyle beni hala şaşırtan filmdir. GORA’yı henüz izlemeyen varsa baya büyük bir eksiği var demektir.

Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Bir Uzay Filmi’ olan GORA’yı izlemeyenlerin hemen izlemesini, izleyenlerinde keyfine tekrar izlemesini tavsiye ediyorum.

maxresdefault

A.R.O.G. – 2008

Bir uzay filmi olan GORA efsanesinden tam 4 yıl sonra yeniden benzer kadro fakat farklı karakterlerle ‘Yine mi bilimkurgu be?’ diye sorarken bile bizi sevindiren serinin ikinci filmi olan ‘Bir Yontma Taş Filmi’.

GORA ile tanıştığımız Arif ve orada tanışıp evlendiği aşkı Ceku’nun dünyaya uyum sağlamaya çalışırken peşlerini bırakmayan düşmanları Komutan Logar tarafında 1 milyon yıl öncesine gönderilmesiyle başlayan bir hikayedir. Arif’in dinozorlar, maymunlar ve prehistorik kuşlarla savaşını insanlığı geliştirmesini izlerken binbir kült filme yaptığı göndermelerle yine hafızalardan silinmeyecek repliklere imza atışına şahit oluruz.

Bu eski çağ filminde kadroya dahil olan isimler Nil Karaibrahimgil, Hasan Kaçan, Zafer Algöz olmuştur.  Cem Yılmaz’ın Ali Taner Baltacı ile beraber yönettiği AROG, 8 milyon euroyu aşan bütçesiyle türk sinema tarihindeki en pahalı filmlerden biri olmuştur.

A.R.O.G

Hokkabaz – 2006

Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği filmlerden biri olan Hokkabaz, İskender ve yardımcısı Maradona’nın turne esnasında yaşadıkları maceraları ele alır. Sihire her zaman ilgi duyan İskender kendisini hep sihirbaz olarak görse de onu kimse öyle kabul etmez.

Hokkabaz olarak görülen, hayatında pek başarılı olamamış İskender’in turne esnasında maceraları, ilişkilerinde pek iyi olamadıkları babasıyla beraber yaşadıklarını anlatan filmde işler farklı noktalara gelir.

2006 yılının keyifli yapımlarından biri olan Hokkabaz’da Mazhar Alanson, Özlem Tekin ve Tuna Orhan’da yer alır.

Yahşi Batı – 2010

Türkiye’de yine western, komedi türünde ilke imza atan Cem Yılmaz’ın başrolünü ve senaristliğini üstlendiği film türk sinema tarihinin ve kendisinin en kült filmleri arasında yer alır. 1881 yılında geçen Padişah tarafından kendilerine verilen değerli hediyeyi ABD başkanına ulaştırmak için yola çıkan Aziz Vefa ve Lemi Galip‘in yolda karşılaştıkları soygunculardan sonra içine düştükleri kasabadaki western dünyasında başlarına gelmeyen kalmaz.

‘Burada yabancıları sevmezler… Yerlileri hiç sevmezler’

Ozan Güven, Demet Evgar, Özkan Uğur ve Zafer Algöz’ün de başrolünü paylaştığı yine efsane repliklerle hala şakaları yapılan bir film olan Yahşi Batı komedi filmlerimiz arasında listenin başında gelir.

Pek Yakında – 2014

Hayatını korsan DVD ve yasal olmayan işlerle kazanan Zafer’in, ailesini kaybetmemek için bu işlere tövbe eder.  Sinema alanında efsane olabilecek bir filmi çekmeye çalışmasını ama bunu yaparken karşısına çıkan engellere takılışını izleriz.

Cem Yılmaz’ın diğer filmlerinden daha farklı bir türde komedisi dozunda duygusallığı çoğunlukta olan Pek Yakında filmi kadrosuyla yine unutulmaz bir film olmuştur. Tülin Özen, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Ozan Güven, Çağlar Çorumlu, Cengiz Bozkurt, Zerrin Tekindor, Hare Sürel, Ayşen Gruda ve Ülkü Duru gibi pek çok önemli ismin yer aldığı film Cem Yılmaz’ın hem yazıp hem yönettiği 3. filmidir.

Arif V 216 – 2018

GORA efsanesinden tam 14 yıl sonra serinin hem devamı hem yan karakter 216’nın filmi gibi olan, GORA hayranlarının yıllardır beklediği film Arif v 216 çok kaliteli bir iş olmuştu. Tüm teknolojik imkan ve kaliteli yapıma rağmen bir GORA kadar olamadığını düşünüyorum. Yine de Cem Yılmaz’ın bugüne kadar ki en iyi kadrosu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

GORA ile hayatımıza giren Arif karakterinin yanında robot 216 ve Garavel’in ön planda olduğu film olmuştur. Robotluktan sıkılan ve insan olmak amacıyla dünyaya gelen 216’nın dünya tarafından tepki çektiği için insanlardan kaçarken zaman makinesiyle yanlışlıkla 1969 yılına gitmeleri ve olayların karışmasıyla hikaye başlar.

İnsan olmak uğruna kendi benliğini sorgulayan 216 ile onu normal yaşamlarına döndürmeye çalışan Arif’in maceralarını izlerken absürt komedinin içinde buluyoruz kendimizi istemsiz olarak.

Ozan Güven, Seda Bakan, Zafer Algöz ve Özkan Uğur’un başrollerde olduğu filmde bu oyuncuların yanı sıra Kerem Alışık, Ediz Hun, Mustafa Sandal, Mert Fırat, Çağlar Çorumlu ve daha bir sürü ismi de görebilirsiniz.

Keyifli izleyeceğiniz yine bir bilim kurgu filmi olan Arif v 216’nın da devamı gelir mi merakla bekliyoruz…

Av Mevsimi – 2010

Türk sinemasının üç önemli ismi Şener Şen, Çetin Tekindor ve Cem Yılmaz’ın aynı filmde buluştuğu, 3 polisin hikayesini anlatan bir filmdir. Öldürülen genç bir kızın cinayet soruşturmasında yer alan bu 3 polisin karşılaşacakları adamlarla hayatlarının altüst oluşunu izleriz.

Cem Yılmaz’dan pek alışık olmadığımız bir türün içerisinde onu görebileceğiniz çok iyi bir gerilim, polisiye filmi olan Av Mevsimi’ni de kesinlikle izlemelisiniz.

BONUS

CM101MMXI FUNDAMENTALS

Cem Yılmaz’ı asıl CMYLMZ yapan stand uplarının sinema versiyonu olarak çekilip yayınlandığı bir film olan fundamentalsden hala şakalar yapmayan yoktur herhalde aramızda.

2 saatlik hayatınıza ara verip gülmek istiyorsanız Cem Yılmaz’ın bu şovunu kaçırmamalısınız.

YAKINDA

KARAKOMİK FİLMLER

Ekim 2019‘da nihayet vizyona girecek filmiyle yine bir imza atacak olan Cem Yılmaz 2 filmi bir arada izleyicilerine sunacak.

Karakomik filmler, 2 Arada ve Kaçamak isimlerinden oluşan iki filmden oluşuyor.

Kaçamak’ta tatile çıkan 4 arkadaşın başına gelen maceralar ele alınırken, 2 Arada filminde hikayenin tamamı arabalı vapurda geçiyor ve Ayzek isimli adamın hayatını anlatıyor. İzlemek için gün saydığımız film umarız ki Cem Yılmaz’ın efsaneleşen filmleri gibi olur.

Cem Yılmaz Film Fragmanları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu