Bilim ve Teknoloji

Fiber İnternet Nedir? Özellikleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

fiber 5

Teknolojinin geçirmiş olduğu evrim ile beraber insanların yaşam standartlarının da gelişmesi internet sağlayıcılarının teknolojik alt yapı sistemlerinde önemli güçlendirme çalışmalarında bulunmalarına neden olmuştur. Bu vesile ile fiber internet teknolojisi büyük bir hızla gelişim göstermektedir.

Fiber İnternet Nedir?

fiber 3

Fiber interneti, fiber optik kablolar sayesinde sağlanmakta olan erişim sistemi olarak adlandırılabilir. Veriler, elektrik yerine ışığı iletmekte olan cam ya da plastik tellerden meydana gelen fiber optik kablolar üzerinden taşınmaktadır. Dış kaplama ve çekirdek olmak üzere iki katmandan meydana gelen fiber internet, kablolar aracılığı ile internetin hızı artmaktadır. Dünyanın en yüksek internet hızı olan fiber internet, fiber optiğin içeriğinde bilgilerin çok çabuk hareket etmesinden ötürü ışık hızında internet olarak tanımlanmaktadır.

fiber 2

Fiber optik kabloların uçlarında bulunan cihazların değiştirilmesi yüksek hızda yıllar boyunca hizmet verebilmesini sağlamaktadır. Fiber optik kablolar, herhangi bir bilginin dışarıya aktarılması veya dışarıdan içeriye doğru müdahalenin mümkün olmaması nedeniyle fiziksel yönden en güvenilir ortam olarak kabul görmektedir. Fiber optik kabloların dış ortamlardan etkilenme olasılığının diğer sistemlere nazaran çok daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Fiber İnternetin Çeşitleri

fiber 1

İnterneti kullanan insan sayısının artması ve kullanıcıların internette uzun süreler geçirmesi ADSL’nin yetmemesine neden olmuştur. İnternet hızının düşük seviyede olması, sık sık bağlantı problemleri olması insanların ADSL’nin yerine Fiber interneti tercih etmelerin neden olmuştur. Fiber internetin dört türü bulunmaktadır: FTTH, FTTB, FTTC, FTTN.

FTTH

fiber 11

Türkiye’de çok görülmeyen sistem genel itibari ile modern sitelerde, villalarda ve yazlıklarda kullanılmaktadır. Fiber internet teknolojisinin gelişmesi ve fiyatın düşmesi nedeni ile çok daha fazla insan tarafından kullanılacak olan söz konusu sistemde fiber optik kablolar eve kadar gelerek dönüştürücü aparat aracılığı ile modeme ulaşmaktadır. Bu tarz bağlantılarda internet hızı 1500-2000 megabit, indirme hızı ise en az 25 megabit düzeyindedir.

FTTB

fiber 6

Sistemde yer alan fiber optik kablolar binaya kadar gelerek daire kapısının önünde modeme takılmaktadır. Bu tarz bağlantılarda internet hızı ortalama 1000 megabite kadar; indirme hızı ise 5 megabite kadar çıkabilmektedir.

FTTC

fiber 7

Yalnızca VDSL-2 modül modeme bağlanarak kullanılmakta olan FTTC, Türkiye’de fiber optik teknolojisinde genel itibari ile kullanılmakta olan sistemdir. Bu tarz bağlantıda internet hızı en çok 60-70 megabite kadar ulaşmaktadır.

FTTN

fiber 10

“Mahalleye kadar gelen internet” olarak bilinen FTTN, ana santrallerden mahalleye kadar fiber optik kablolarının gelmesinden oluşmaktadır. Bu tarz bağlantıda internet hızı en çok 15-20 megabit hız seviyesine ulaşmaktadır.

Fiber İnternet İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=wmPw6_7YQuY

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu