İnternet ve Web

Fast Para Transfer Ödeme Sistemi Nedir?

Fast Sistemi Nedir? Hangi Bankalarda Geçerli?

instagram takipçi hilesi

Fast Para Transfer Ödeme Sistemi Nedir? Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), tarafından geliştirilen FAST sistemi, anlık ödeme sistemi olarak kullanılmaktadır. FAST’in açılımı “Fonları Anlık ve Sürekli Transferi” dir. Bu sistem bir süredir bankalar tarafında deneme ve pilot testleri amacı ile kullanılıyordur. Fakat 8 Ocak 2021 tarihi itibari ile resmi olarak kullanıma açıldı.

TCMB’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada sistemin ilk olarak 50 ₺ limitli olacağı, ancak yakın zamanda bu tutarın kademeli olarak arttırılarak 1000 ₺‘ye kadar yükseltileceği belirtilmiştir.

fast para transfer ödeme sistemi

EFT İle FAST Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

EFT sistemi uzun süredir kullanılan bir para transfer işlemidir. Bu uygulamada paranın gönderilen hesaba geçmesi uzun sürebilmektedir. FAST sisteminde bu işlem yalnızca saniyeler almaktadır. Yani başka bir kişiye gönderdiğiniz para 7 gün 24 saatte saniyeler içerisinde karşı tarafa ulaşacak.

EFT sisteminde bu işlem yoğunluğa göre bazen saatler hatta günler alabilmekteydi. EFT’de hafta sonu para gönderilemediği için iletilen para Pazartesi itibari ile karşı tarafa ulaşıyordu. Fast Para Transfer Ödeme Sistemi ile ister hafta içi isterseniz de hafta sonu gönderdiğiniz tüm paralar saniyeler içerisinde karşı tarafa ulaşacak.

EFT‘de işlem tamamlandıktan sonra hem alıcıya hem de göndericiye bildirim gönderme ve alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat Fast sisteminde bildirim özelliği zorunlu olarak kullanılacaktır. Yani parayı gönderen kişi, paranın karşı tarafa gönderildiğini, parayı alan kişi de paranın geldiğini gelen bildirim ile görebilecek.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi şu anlık limit 50 ₺‘dir. Fakat yakın zamanda bu limit 1000 ₺‘ye kadar yükseltilecektir.

fast para transfer ödeme sistemi

Hangi Bankalarda Geçerli?

Ülkemizde Fast sistemini kullanmak isteyen 21 banka ile anlaşmalar yapıldı. İlerleyen zamanlarda banka sayısı da artacaktır. Vatandaşların bu sistemi kullanabilmesi için herhangi bir bankanın müşterisi olması yeterlidir. Sadece ödemesini telefon numarasına alabilmesi için “Kolay Adresleme Sistemi” ne telefon numarasını kaydettirmesi gerekmektedir. İş yerleri de işletmelerine kare kod alarak Fast Para Transfer Ödeme Sistemini rahatlıkla kullanabilecek.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Fast sistemi ile gönderilen ücretlerden herhangi bir işlem ücreti ALINMAYACAKTIR..!

FAST sistemini kullanan bankalardan bazıları;

  • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
  • Garanti BBVA
  • Akbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Denizbank
  • Finansbank
  • Yapıkredi Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Türkiye İş Bankası

Merkez Bankası Resmi Twitter hesabından yapılan açıklama şu şekildedir;

fast para transfer ödeme sistemi

Fast Para Transfer Ödeme Sistemi ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu