Beslenme ve DiyetYaşam

Fast Food Tüketiminin Zararları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

fast food 6

Modern yaşamın getirmiş olduğu hız ve kolaylık ögelerine en uygun beslenme şekli olan Fast Food, tadı ile insanları cezbetse de sağlığı bir o kadar kötü etkilemektedir. Siz de 16 Kasım Fast Food Günü’nde, giderek artmakta olan bu beslenme şeklinin bedenimizde ne gibi durumlara neden olduğunu bilmek ister misiniz?

Ağır Bir Yaşam Sizi Bekler

fast food 4

Fast Food gıdalar, genel itibari ile kısa zaman içinde size enerji sağlayabilmek adına yoğun derecede kalori içermektedir. Bu tarz yoğun kalorili gıdaları sık şekilde tüketmenin en önemli sonucu da kilo almaktır. Fast Food kişiye önce kilo aldırır uzun dönemde ise obeziteye yol açmaktadır.

İstenmeyen Hastalıklara Karşı Hazır Olun

fast food 3

Sürekli ve yoğun şekilde fast food içerikli gıdalar tükettiğiniz taktirde bedenizde yer alan hemen hemen bütün organlarda birtakım sıkıntılar meydana gelmektedir. Bu tarz gıdalarda yer alan maddeler, kullanılan kimi ek malzemeler, tüketilme ve pişirilme şekillerinden ötürü ne yazık ki sağlığınıza uzun vadede ciddi zararlar verebilir. İleriki yaşlarda kanser tarzı kronik hastalıkları geçirmek istemiyorsanız fast food ürünlerinden uzak durmanızı öneririz.

Ne Yediğinizi Biliyor Musunuz?

fast food 8

Fast food türü gıdaların en önemli özelliklerinin başında, bu denli lezzetli olmalarına neden olan ana etken, kızartma yöntemi ile pişirilmesidir. Defalarca kullanılan ve hemen hemen 11-12 saatlere varan sürelerde pişen yağlarda hazırlanan söz konusu gıdalar, kardiyovasküler sistemi öncelikli olmak üzere tüm bedeninizi olumsuz etkiler.

Yüksek Kafein Psikolojimizi de Etkiliyor

fast food 1

Fast food türü gıdaların kimilerinde aşırı miktarda var olan kafeinin tüketimi de bu tarz yemek türünün bir başka zararıdır. Özellikle asitli içeceklerin tüketimi sayesinde alınan yoğun kafein, tansiyon, uykusuzluk ve asabiyet gibi pek çok sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Kafeine ek olarak anne sütü ile de bebeğe geçebilmektedir.

Sosyalleşmekten Uzaklaştırır

fast food 5

Giderek dijitalleşen dünyamıza giren pek çok yenilik, bizlere kolaylık sağlasa da yaradılışımızın özelliklerini de derinden etkilemeye devam etmektedir. Yüzyıllardan bu yana değişmeyen sofra geleneğimizi derinden etkileyen fast food, masa başı paylaşımlarını ve sohbetlerini elimizden alıp götürmektedir.

Besinlerin Değerlerini Azaltıyor

fast food 2

Sağlıklı bir ömür için ne tükettiğimiz kadar tükettiğimiz besinin tabağımıza nasıl geldiği de önemlidir. Fast food tarzındaki gıdaların pişirilme süreleri oldukça kısadır. Çabuk pişmesi için yüksek ateşte pişirirler. Yüksek ateşte pişmekte olan etin proteinleri sertleşerek ısının içine nüfuz etmesine engel olur. Fakat etin iç ısısı ortalama olarak 180 derece olmalıdır. Bu yüksek ısı da etin dış kısmının yanarak su yitirmesine ve bununla beraber folik asit ve vitamin dengesinin bozulmasına neden olacaktır.

Fast Food’un Zararları İle İlgili Videolar

Kaynak
iyihisset.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu