Yaşam

Farklı Hikayeleri İle Heykeli Dikilen 6 Güzel Hayvan

instagram takipçi hilesi

tomruk 4

Kimi insanlar için yaşamları süresince elde etmiş oldukları cesur davranışlar, başarılar ya da akılda kalıcı olaylar sonucunda diğer insanlar tarafından bilinirliklerinin artması ve nesilden nesile aktarılması ya da duyulan saygıdan dolayı onları simgeleyen heykeller dikilebilir. Heykeli dikilen tek canlı türü insanlar değildir. Bununla beraber yapmış oldukları ile birçoklarının gönlünde taht kurmuş ya da maalesef zulme uğrayarak hayatını kaybetmiş hayvanların da heykelleri dikilebilmekte. Öyleyse heykeli dikilen hayvanlara birlikte göz atalım…

1-) Japonlar’ın Duygulu Ve Hisli Köpeği Hachiko

tomruk 5

Prof. Dr. Hidesabura Ueno tarafından sahiplenilerek büyütülen ve sıkı bir dost olan Hachiko, profesörü her sabah üniversiteye gitmek için kullanmış olduğu trene kadar götürür ve akşam dönene dek onu beklerdi. Çok uzun süre boyunca böyle devam eden yaşam bir anda yerle bir oldu. Hachiko, yine bir sabah sahibini tren istasyonuna bıraktı fakat bu onu son görüşü olacaktı.

Hachiko profesörün dönüş saatinde tren istasyonunda bekliyordu ancak o gün profesör Hidesabura Ueno geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşama gözlerini yummuştu. Hachiko p gün profesörü uzun saatler boyunca bekledi fakat geldiğini göremeyince yalnız döndü. Bu işlem diğer her gün aynı şekilde gelişti.Aradan 10 yıl geçmesine karşın Hachiko profesörü o istasyondan dönecek umuduyla beklemeye devam etti.  İstasyon çalışanları ve bölge halkı Hachiko’nun ihtiyaçlarını karşıladı.

10 yılın sonunda Hachiko’da bir bekleyiş sırasında yaşama gözlerini yumdu. Hachiko’nun ölümü Japonya’daki bütün gazetelerde haber oldu ve ülke genelinde bir gün yas ilan edildi. Halkın bağışları sayesinde Shibuya istasyonunda bronzdan bir Hachiko heykeli dikilmiştir.

2-) Kadıköy’ün unutulmayacak kedisi “Tombili”

tomruk 1

Oturma şekli ile meşhur olan Kadıköy’ün bıçkın delikanlısı Tombili, sosyal medyada kaldırım taşında verdiği poz ile meşhur olmuştur. Herkes tarafından bilinmeye başlayan Tombili, dünya genelinde hayvanlara uygulanagelen şiddet konusunda bilinç yaratabilmek adına Dünya Hayvan Hakları Günü’nde özel bir kampanya ile 17 bin hayvan severin yapmış olduğu çağrıya kayıtsız kalmayan Kadıköy Belediyesi’nin de izni ile sosyal medyada fenomen halini aldığı o meşhur oturuşunun heykeli yapılmıştır.

3-) Hiçbir atın geçemediği efsanevi şampiyon “Secretariat”

tomruk 2

Hipodromlarda boy göstermiş olduğu dönemlerde ünü bütün dünyaya yayılmış bir fenomen haline gelen ve bütün dikkatleri üzerine çeken, kalbi normal bir atın 2.5 katı büyüklüğünde olan ve bedeninin diğer atlara göre daha büyük olmasından dolayı 2 kat fazla yiyecek tüketen bir safkan. Secretariat, tüm zamanların en iyi koşabilen atı olarak kabul görmektedir. Hızını anlatmak gerekirse yarış esnasında arkasındaki at ile Secretariat’ı aynı kadraja alabilmek pek mümkün olmuyordu. Anısını yaşatabilmek adına New Jersey ve California’da birer sokağa adı verilmiş olan Secretariat’ın bir de heykeli bulunmaktadır.

4-) Büyük Salgını Önleyen Köpek Balto

tomruk 3

Alaska’nın kuzeyinde, dondurucu bir soğuğun tam ortasında yer alan Nome adındaki küçük bir liman kasabasında ölümcül bir Difteri hastalığı belirmiştir. Difteri hastalığından ötürü birçok insan ölüm riski ile karşı karşıya kaldı. Hastalanan insanların ölmemesi adına kasabada gönüllü bir ekip oluşturularak söz konusu ekibin içinde kahraman bir kızak köpeği olan Balto da yer alıyordu.

Balto’nun zeki, sadık ve dayanıklı oluşundan ötürü yolun 85 km’lik en or bölümünde Balto ile birlikte 3 köpekle beraber zorlu yol geçilerek istenilen serum zamanında getirilmiştir. Bu çaba ile yüzlerce insanın  yaşamı kurtarıldı ve New York City’de Central Park’ın içine “Dayanıklılık, Sadakat, Zeka” yazılı bir heykeli dikilmiştir.

Kaynak
listelist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu