Eğitim

Ezber Yapmayı Kolaylaştıran Taktikler! Bu 13 Taktik İle Ezberlemeyi Kolay Hale Getirin

instagram takipçi hilesi

Ezber Yapmayı Kolaylaştıran Taktikler..! Ezber, kişinin hafızasına bir şey taahhüt etme sürecidir. Belirli bir bilgiyi daha sonra geri çağrılabilmesi için kişinin belleğinde depolamak için üstlenilen zihinsel süreci içerir. Deneyimler, isimler, randevular, adresler, telefon numaraları, listeler, hikayeler, şiirler, resimler, haritalar, diyagramlar, insanlar, müzik ya da diğer görsel ve işitsel öğeler veya taktik bilgiler gibi farklı türdeki bilgilerin tümü, bu tür öğeler olabilir.

Ezber Yapmayı Kolaylaştıran Taktikler!

Ezber Yapmak Şart Mı?

Ezberleme kesinlikle öğrenme için gereklidir. Bir kalp doktoru, ameliyathaneye girmeden önce her seferinde ameliyat sırasında yapabilmek için gerekli adımları Google’da aramak zorunda kalırsa ne olacağını siz düşünün. Sizce o hastaya ne olur?

Bir futbolcu oynarken taktikleri ezberlemiyorsa, düzgün oynamayı öğrenmediğinden emin olunabilir ve böyle bir oyuncu kesinlikle kötü bir takım arkadaşı olacaktır. Sporcular daha yüksek bir seviyeye çıkmak istiyorlarsa, yapacaklarını ezberlemek onlar için gerekli bir görev olacaktır. Böylece eylemleri kas hafızasının bir parçası haline gelir ve her eylemi gerçekleştirmeden önce her eylemi yeniden düşünmek zorunda kalmamalarını sağlar.

Aşağıda sizlere ezber yapmayı kolaylaştıran taktiklerden bahsedeceğiz. Bu taktikleri uygulayarak daha hızlı ve güçlü bir ezber yapabilirsiniz.

Ezber Yapmayı Kolaylaştıran Taktikler

ezber yapmayi kolaylastiran taktikler 3 721x405 1

Çalışma Ortamınızı Hazırlayın

Dağınık, her yerin her yerde olduğu dikkat dağıtan bir ortamda çalışmak çok zordur. Bu nedenle çalışma ortamınızı mümkün olduğunca az mobilya ile oluşturmaya çalışın. En azından göz yormayacak kadar.

Kendinizi de Hazırlayın

Ortamınız hazır tamam ama sakin bir ortamda kafası karışmış bir şekilde ezberlemeye çalışırsanız bir daha asla başarılı olamazsınız. Hatırlayacaklarınıza odaklanmadan önce hazırlamış olduğunuz çalışma ortamında sevdiğiniz bir müzik parçasını dinleyerek zihninizi rahatlatabilirsiniz.

Yazın

Ezberlemek istediğiniz bilgileri el yazınızla yazın. Beyniniz, el yazınızla yazılan bilgileri daha hızlı anımsayacak ve daha kalıcı hale getirmeye çalışacak. Çünkü beynin bilgi girişini ayrıntılı şekilde işleyen bölümü, bu yaptığınız işlem etki edecek. Hatırlama yeteneğinizi arttıracak.

Bilgileri Görselleştirin

Ezberlemek istediğiniz bilgileri görselleştirmek, görsel hafızayı da tetikleyerek ezber ve hafızada kalma durumunu artıracak. Ezberlemeye çalıştığınız metni görsel detaylarla soyut objelerle ilişkilendirin.

Adım Adım İlerlemeye Çalışın

Sonuçları bir kerede değil, adım adım elde etmeyi hedefleyin. Ne ezberlerseniz ezberleyin, sürekli bölümlere ayırın. Kısa metinlerle başlayabilir ve yavaş yavaş daha uzun metinleri ezberleyebilirsiniz.

Yüksek Sesle Okuyun

ezber yapmayi kolaylastiran taktikler 4 721x405 1

Bilgileri sessiz okumak yerine yüksek sesle okumanız ezberlemenin etkili yöntemlerinden biridir. Bu yöntem ile bellek yollarında işitsel bağlantılar kurmaya yardımcı olur. Böylelikle ezber yeteneğinizi artırır.

  • Bilgileri yüksek sesle kendinize anlatın
  • Yüksek sesle okurken ve söylerken kayda alın.
  • Daha sonrasında bilgileri, dinletecek birilerinin yanında okuyun.

Öğretmek için okuyun, öğrenin

Eğer ezber yapacaksanız, en etkili yöntemlerden biri de birine bunu öğretmek için okumaktır. Okuduğunuzu anlayın ve öğrenin. Bazen sadece ezber için sürekli cümlesi cümlesine tekrardan ibaret olduğu anlatılır. Ancak bunu daha gelişmiş şekilde yapmak ve bundan keyif almak isterseniz, okuduğunuzu öğretmek için ilk önce siz öğrenin. Bilgiye hakim olun ve öğretin.

Bir şarkı oluşturun

Ezber yapmayı kolaylaştıran taktiklerden bir diğeri de eğlenceli olanı. Ezber yeteneğini artırmak için ezberleyeceğiniz metni bir şarkıya dönüştürün. Beğendiğiniz bir şarkı veya melodi varsa, bunu ezberlemek istediğiniz bölümün metni ile değiştirebilirsiniz. Kelimeleri ve cümleleri melodiye bağlamak, bilgileri hafıza kalmasını sağlayacak eğlenceli bir taktik.

Uyumadan Önce Çalışmak

Belleği geliştirmek için kullanılan tekniklerden biri de gün içinde öğrendiklerimizi yatmadan önce tekrarlamaktır. Yatmadan önce hatırlamak istediğiniz şeyleri tekrarladığınızdan emin olun, bir süre sonra daha çok hatırladığınızı göreceksiniz.

Öğrenme Yönteminizi Öğrenin

Hangi öğrenme yönteminin (işitsel, görsel ya da kinestetik) size daha yakın olduğunu bilmek faydalıdır. Bir şeyleri işiterek daha kolay hatırlıyorsanız işitsel öğrenme stiline daha yakınsınız demektir veya kendiniz küçük notlar alarak daha kolay öğrenebilirsiniz ki bu durumda sizin yönteminiz görsel öğrenme yöntemidir. Öğrenme sürecine katılarak, başkalarının hareket halindeyken öğrenmesi daha kolaydır ve bu insanlar kinestetik öğrenme stilleri sayesinde daha kolay öğrenirler.

Notlar alın, renkli notlar oluşturun

Ezberlemek istediğiniz bilgiyi okurken, tekrarlarken, bir yandan hatırlamanızı kolaylaştıracak notlar alın. Özellikle güçlü veya can alıcı noktalarda, notlarınızı renkli alarak hafızanızda yer etmesini sağlamanız mümkün.

Zihin haritası oluşturun

Ezber Yapmayı Kolaylaştıran Taktiklerden bir diğeri de zihin haritası tekniğidir. Hatırlamanın en dinamik yolu zihin haritası oluşturmaktır. Zihin haritası oluşturmanın en kolay yolu ise ezberlemek istediğiniz bilginin ana fikrini bir anahtar kelime ile kelime öbeği veya kavram olabilecek bir sayfanın ortasına koymaktır.  Daha sonrasında fikirle ilgili daha ayrıntılı bilgiler, resimler veya buna semboller ekleyerek çizgiler çizebilirsiniz.

  • Zihin haritasında ortaya (merkeze) odak anahtar kelimenizi yazın. Bu zihin haritanızın ana başlığı olacak.
  • Renkli kalemler kullanın.
  • Renkli kalemleri kullanarak alt konuları ana konuya bağlı olarak anahtar kelime ile bağdaştırarak çizerek şekillendirin.
  • Zihin haritası kişiye özeldir ve bireyin kendisi yapmalıdır. Çünkü kendisi yaparak, zihninden bunu çağırması gerekir.

Kitap Okuyun

Ezber yapmayı kolaylaştıran taktikler: Hatırlanmak için kitap okumanın faydaları araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. Hem pekiştirebileceğiniz hem de hatırlamayı kolaylaştırabileceğiniz bir kitap okuyarak özellikle paragraf problemlerini çözme konusunda sınav başarınıza büyük katkı sağlamış olursunuz.

Ezber Yapmayı Kolaylaştıran Taktikler İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu