İnsan Kaynakları

Executive (Yönetici) Şef Nedir? Kimlere Denir?

Şef Son Tabağa Kadar Şeftir. "Executive Şef Mehmet Yalçınkaya"

instagram takipçi hilesi

Executive şef veya yönetici şef olarak anılan kişiler, mutfaktan çıkan ve mutfak personelinin her zaman tam kontrolünü elinde tutan her şeyden sorumlu liderdir. Bir grup aşçı tarafından yönetilen küçük restoran operasyonlarından, çok sayıda aşçı ve mutfak asistanının çalıştığı büyük endüstriyel mutfaklara kadar, yönetici aşçılara, istisnai mutfağa hizmet etmek için herhangi bir sorunun etkin bir şekilde çözülmesi sorumluluğu verilir.

Mutfak endüstrisinde bir kariyere girmek, yaratıcı aşçılık yeteneklerini liderlik rolünde kullanmaya çalışan yönetici şeflerin istekli olmaları gerekir. Duygusal ve finansal olarak kazançlı bir seçenek olabilir. Bu mesleğin  sizin için uygun olup olmadığını anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

executive şef 1

Executive Şef İçin Görev Tanımı

Bir restoranın genel kârlılığını arttırmak için kaliteli mutfak yemeklerinin verimli bir programda sunulmasını sağlama hedeflerler. Yönetici şefler mutfakta ortaya çıkan sorunları tespit etmenin yanı sıra bunları hızlı bir şekilde çözmeyi uğraşırlar. Güçlü stratejik liderlik becerilerine sahiptirler.

Yönetici şefler, aşçıları, mutfak asistanları, çıraklar, sous şefleri ve hatta bulaşık makineleri dahil mutfak personelinin verimliliğini en üst düzeye çıkarmaktan sorumludur. Executive şeflerin çoğu, sabahları gıda malzemelerinin teslimatını denetlerler. Öğleden sonraları özel menü öğeleri hazırlarlar. Akşam yemeği saatlerinde mutfağı denetlemek için 12 saate kadar tam zamanlı çalışırlar.

executive şef 2

Günlük Görev ve Sorumlulukları

Şeflerin hayatında tipik bir günde, mutfağın içinde, yiyecek tazeliğini kontrol ederler. Aşçıların faaliyetlerini koordine eder, yiyeceklerin en iyi sunumunu belirlerler. Her yemeğin kalitesini sağlayan, mutfak ekipmanlarını temizlik için denetlerler. Sağlık politikalarının izlenmesini yaparlar.

Yönetici şefler öncelikle bir mutfağın günlük işlemlerini denetlemekten sorumludur. Ancak görevleri genellikle mutfağın ötesine uzanır. Yönetici şefler aynı zamanda yeni tarifler geliştirmek, menüleri planlamak, yeni aşçıları işe almak veya eğitmek, yiyecek malzemeleri envanterini sürdürmek, bir gıda bütçesini takip etmek, satınalma siparişleri yapmak, baş görevlisine rapor vermek ve diğer idari işleri tamamlamak için mutfak dışında çalışacaklar.

executive şef 3

Executive Aşçı Olmak

Executive şeflerin genellikle bu şef unvanıyla gelen yönetici seviyesindeki sorumlulukları üstlenmeden önce birçok farklı pişirme rolünde mutfak hiyerarşisine çıkmaları gerekir. Aşçıların çoğu, pişirme becerilerini mutfakta iş tecrübesi ve çıraklık eğitimi ile kazanacak olsa da, bir aşçılık okulunda, meslek okullarında veya üniversitede bir mutfak sanatları programında eğitim almak değerli olabilir.

Genel olarak yönetici şefler, tüm müşterilerin en iyi yemek deneyimini almasını sağlamak için restoran mutfaklarının operasyonlarını denetlemek için yönetsel ve pişirme becerilerini kullanırlar. Yüksek eğitimli gıda hazırlama uzmanlarıdır. Yönetici şef olmak mutfakta 20 yıla kadar profesyonel uygulama yapabilirken, eğitim sizi mükemmel bir menü sunmak için bu üst düzey sorumlulukları yerine getirmeye hazırlayacaktır.

Executive Şef ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu