İnsan KaynaklarıKişisel Finans

Evden Çalışırken Dikkatinizi Dağıtan Şeylerle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Yapılan araştırmaya göre evde çalışan insanlar ofiste ya da sahada çalışanlara oranla çok daha mutlu oluyor. Ama gel gelelim ki evde çalışmanın da bazı dezavantajları mevcuttur. Ofis ortamında olsanız sorun yaratmayacak durumlar evden çalışırken sorun yaratabilir. Yine de her şeye rağmen evde çalışanlarım mutluluğu ofiste çalışanlardan çok daha yüksek. Bu yazımızda sizlere evde ofis ortamında çalışanların dikkatlerini dağıtan ya da dağıtabilecek şeyleri ve bunları nasıl engelleyebileceğinizi paylaşmak istedik. İyi okumalar…

1) Televizyon

evden 4

Evindeki ofis ortamında çalışan insanların (bende buna dahilim) %76’sı çalışmasını sürdürürken televizyon açık çalışmayı tercih etmekte. Bu durum oldukça dikkat dağıtıcı bir hal alabilmekte ve ilginizi olmadık bir anda bambaşka bir noktaya çevirebilir, bunun sonucunda da yapmakta olduğunuz işte hata payınız hızla artar.

2) Çalışma Saatleri İçerisinde Kişisel İşler Yapmak

evden 9

Evde ofis işinizi gerçekleştirirken karşınızda sinsi gözlerle sizi izleyen bir müdür ya da yan masanızda hasetle sizi takip eden bir mesai arkadaşınız olmadığı için özel işlerinizi yani fatura ödemek ya da online alışveriş yapmak gibi işlerden kaçınmazsınız. Ancak her ne kadar evden de çalışsanız, başınızda bekleyen bir müdür de olmasa iş ahlakının gereğince çalışma saatleri içinde bu tarz işlerden kaçınmanız daha sağlıklı olacaktır.

3) Duş Almak

evden 8

Günün ortasında ya da işinizin en civcivli yerinde sırf canınız sıkıldı ya da iyi hissetmek için duş almak ihtiyacı hissetseniz de işinize göstermeniz gereken saygı aklınıza getirin bu sizi durduracaktır.

4) Ev İşlerini Yapmak

evden 2

Evden çalışmanızı gerçekleştirirken internet üzerinden üstlerinizle yapacağınız görüntülü  toplantıdan on dakika önce “daha on dakika var, bir süpürge yapayım da geleyim, ya da şu ortalığı bir toplayayım” derseniz, mesai saatlerinde farklı iş ve uğraşlarla meşgul olduğunuz bir şekilde anlaşılabilir bu da sizi sıkıntıya sokabilir.

5) Egzersiz Yapmak

evden 5

Müşterinize ya da iş ortaklarınızdan birine mail atarken ya da görüntülü arama başlatmış ve yanıtlamasını bekliyorken tuhaf egzersiz hareketler yapmak görüntü açıldığında sizi zor duruma düşürebilir.

6) Kahve İçmek İçin Dışarı Çıkmak

evden 6

Çok sık kahve molası vermek ofis ortamında çalıştığınızda dahi üstleriniz ya da mesai arkadaşlarınız tarafından dikkat çekici duruma gelebiliyorken evde çalışırken belirli sürelerde internet üzerinde aktif görünmenizi gerektiren bir iş yapıyorsanız bu durum sizi sürekli pasif konumda göstereceğinden genel merkeze de uyarı sinyalleri gidebilir

Öyleyse buna benzer dikkat dağıtan etmenlerle nasıl mücadele edebilirsiniz? Biz de bu sorunuzu yanıtlamak için buradayız.

Dikkatinizin dağılmasını engelleyerek daha tertipli ve düzenli çalışmak için önereceğimiz 4 ana etmen var:

1) Çalışma Saatlerinizi Belirlemek

evden 13

Eğer ki performansınız düşük ve işlerinizi yetiştirmekte zorluk çekiyorsanız evinizde de sanki iş yerindeymiş gibi mesai saat, ayarlamak ve ona bağlı kalmak sorunlarınızı çözmenize yardımcı olabilir. Elinizdeki imkanlarla maksimum faydayı sağlayabileceğiniz kurallar belirleyerek buna sadık kalın. Kahvaltıyı, öğle arasını önceden belirlemek size fayda sağlayacaktır. Öğle aranızda birçok iş yerine yalnıza tek bir iş üzerine odaklanın. günlük çamaşırlarınızı yıkamak ya da televizyon izlemek gibi.

2) Dikkatinizi Dağıtacak Şeyleri Ortadan Kaldırmak

evden 1

Çalıştığınız yerde kurallar oluşturun. Evin içinde sizden başkaları da varsa sessiz olmalarını rica ederek aynı saygıyı siz de onlara gösterin. İnsan doğası gereği en ufak bir sesten, görüntüden, kokudan dikkati dağılabilir. Bunun içinde dikkatini dağıtan ya da dağıtabilecekleri bir listesini oluşturarak gerekli önlemleri alın.

3) Teknolojik Aletleri Kontrol Altında Tutmak

evden 3

Çalışırken ihtiyacınız yok ise ya cep telefonunuzun sesini kısın ya da bildirimleri kapatın, bilgisayarınızla çalışıyor iseniz posta kutunuzu kapalı tutarak zırt pırt gelen e-postaları görmezden gelebilirsiniz.

4) Vereceğiniz Araları Önceden Belirlemek

evden 10

Etkili ve aktif çalışmanın en önemli yollarından biri de elinizdeki işe odaklanarak bir an evvel bir sonuca ulaşmak, sonrasında da ara vermektir. Ara vermekten çekinmeyin, birlikte çalışmakta olduğunuz iş arkadaşlarınızın  da sizi yapmış olduğunuz işleri yapabilmek için aynı süreleri var. Sizin probleminiz ise zamanla değil, dikkatinizi dağıtan etmenlerle. Bunlarla mücadele etmeyi öğrendiğinizde, daha sağlıklı bir çalışma ortamı yakalayarak başarı grafiğiniz hızla yükselecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu