Yaşam

Evde Yumuşatıcı Nasıl Yapılır? (Videolu)

instagram takipçi hilesi

Artan satış fiyatlarından ötürü çoğu ürünün evde yapımı az maliyetli hale gelmiştir. Bu parfüm, mum, makyaj malzemesi gibi istek halinde kullanılan ürünler dışında ihtiyaç ürünleri içinde geçerli hale gelmiştir. Çamaşır yıkarken kullanılan ve güzel koku vermesini sağlayan çamaşır yumuşatıcısı için de aynı durum geçerli olmuştur. Özellikle marketlerde satılan yumuşatıcılarda içerisinde bulunan kimyasallardan ötürü çocuk ve bebek kıyafetlerinde de kullanılamadığı durumlar olmuştur. Özellikle doğal ürün ve ev yapımı ürün sevenler için çamaşır yumuşatıcısının evde yapılıyor olması da büyük avantaj sağlıyor. Cilde temas eden kıyafetlerin temiz ve sağlıklı olması oldukça önemlidir. Bu yüzden doğal ürünler ve nasıl hazırlandığını bildiğiniz ürünlerin kullanıyor olması da doğrusu olacaktır.

evde yumusatici nasil yapilir2

Evde çamaşır yumuşatıcı yaparken hem koku anlamında hem temizlik anlamında kullanılan en doğal malzemelerden ikisi sirke ve karbonattır. Birçok yüzeyin temizliğinde kullanılan sirke kıyafetler için de oldukça etkilidir. Masrafsız ve doğal olan ev yapımı yumuşatıcı çamaşır makinesinde biriken kireç tabakalarının da temizlenmesini sağlar.

Sirke çeşidi olarak genelde elma sirkesi veya beyaz sirke tercih edilmelidir. Bu sirkelerden herhangi birinin bir çay bardağı kadar kullanılıyor olması yararlı olacaktır. Makineden kıyafetler çıktıktan 2-3 dakika sonrasında bu sirke kokusu uçacaktır. Sirke ile birlikte karbonat kullanımı da mutlaka etkili olacaktır. Çamaşır sodası olarak bilinen ürün de karbonat ve sirke ile birlikte kullanılmalıdır.

Bitkisel olan yağlar yardımıyla da kıyafetlere güzel kokular verilebilir. Örnek olarak lavanta yağı, portakal yağı, limon yağı gibi tatlı ve aromatik kokulu yağlar tercih edilebilir. Aynı zamanda bu yağları karıştırarak ortaya bir koku da çıkarılabilir.

Evde Yumuşatıcı Tarifi

evde yumusatici nasil yapilir1

Malzemeler

  • 1000 ml elma sirkesi veya beyaz sirke
  • 200 ml ılık su
  • 1 çay bardağı karbonat
  • 30 damla aromatik bitkisel yağ

Hazırlanışı

  1. Geniş bir kaba öncelikle 1 çay bardağı karbonatı döküyoruz.
  2. Üzerine 200 ml olarak ayarladığımız ılık suyu ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
  3. Üzerine 1000 ml olarak ayarladığımız beyaz sirkeyi veya elma sirkesini ekliyoruz.
  4. Son olarak 30 damla isteğinize göre ayarladığınız aromatik yağı ilave edip, karıştırıyoruz.
  5. Hazırladığımız karışımı yumuşatıcı olarak kullanacağımız kaba döküyoruz.
  6. 1-2 saat dinlendirdikten sonra, yumuşatıcıyı kullanabilirsiniz.

İçerisinde kimyasal bulunmayan yumuşatıcıda, 1 hafta gibi bir süre de kötü bir koku ulaşabilir. Buna engel olabilmek için yumuşatıcıyı 5-6 günlük kullanacağınız kadar yapıp, bitirebilirsiniz.

İstediğiniz kokuyu bulduktan sonra aromasında değişiklik yapabilir, bitkisel yağları birbirine katarak farklı kokular elde edebilirsiniz.

Evde Yumuşatıcı Yapımı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu