Kişisel Bakım

Evde Saç Boyama

Evde Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

instagram takipçi hilesi

Bayanların güzelliklerine düşkün olduklarını devamlı saçlarını değiştirerek ve renkleri ille oynayarak uğraştıkları bilinmektedir. Kendi saçlarını kuaför gitmeden ve çok fazla para ödemeden evde boyayan birçok bayan vardır. Ancak istedikleri gibi bir renk elde etmeleri oldukça güçtür aldıkları boyaların renklerini her zaman saçlarında görmek isteseler de bunu pek elde edemezler. Kuaföre gitmek yerine evde saç boyama uygulayacaksanız saçı boyarken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Boya seçerken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri saç renginizin size yakışıp yakışmayacağı konusudur. Renklerin pigmentlerden oluştuğunu bilirsiniz ve renk değiştiğinde yeni pigment oluşmaktadır.

boyali sac

Saç Boyamada Mutlaka Profesyonel Yardım Alın 

Saçlarınızı bilinçsiz olarak boyamak saçlarınız için büyük zarar verir. Saç renginizi size yakışan ve yüzünüze giden renklerden seçerek boya uygulamasına geçebilirsiniz. Bu amaçla eğer size yakışan bir renk elde etmek istiyorsanız ya da seçtiğiniz rengin birebir olmasını istiyorsanız bir uzmandan yardım almanız faydalı olabilir.

Özellikle saç renginiz koyu ise ve açmak istiyorsanız mutlaka bilen birinden profesyonel destek almanızda fayda var. Saçları koyu yapmak kolaydır ancak koyu saçın açılması oldukça zordur. Saç açıcılar saçlara zararlı olabileceğinden riske almadan bir kuaföre saçlarınızı boyatmanız daha iyi bir yoldur.

saclarinizi bolumlere ayirin

Saçlarınıza Diplerine Kadar Boya Uygulayın

Saç diplerine boyayı yedirmek için alüminyum folyodan yararlanabilirsiniz. Saçların her tarafı böylelikle boyanacak boyanmamış göze çarpacak alanlarda boyasız kalmayacaktır. Doğru rengi seçerseniz harika görünebilirsiniz.Saçlarınızın doğal rengini görmeniz için güneşte saç renginizi gözlemleyebilirsiniz.

Gözlerinizin rengine uyan bir renk seçerek  cilt rengine de uygun renk seçiminizi yapabilirsiniz. Cildi beyaz olanların kül rengi ya da bej tonları seçmesi uygun olur. Ten rengi buğday buğday ya da sarımsı ise bakır kızıl ,kahve veya kestane rengi saç boyasını tercih etmelisiniz.

Boya Uygulamasına Başlarken

Saç rengini belirlediniz ve boyanızı hazırladınız üzerinde yazan talimatlara mutlaka uymanız gereklidir. Önceden boyanın alerji yapmadığından emin olun boyadan önceden bileğinizin iç kısmına değdirerek biraz bekleyip kızarıp kızarmadığını görebilirsiniz. Kızarıklık oluşursa boyaya karşı alerjiniz var demektir bu durumda başka ürünleri deneyebilir ya da bir uzmandan bilgi alabilirsiniz.

Saçlarınızı boyadıktan sonra uzun süre etkisinin kalması için güneş ışığına maruz kalmayın sıcak aletlerle saçlarınızı yıpratmayın. Fön makineleri ve klorlu sular saç boyasının çabuk akmasına neden olmaktadır. Boyanızın saçınızı yıpratmaması ve uzun süre kalıcılığını kaybetmemesi için boyalı saçlara özel şampuanların ve saç kremi kullanılması gereklidir.

Bunlara Dikkat Edin

  • Saçınız koyu renkli ise açıcıları bilinçsiz olarak kullanmayın saçınız turuncu bir renk alır ve buda hoş durmaz
  • Saç boyarken sıcak yerde ya da rüzgarlı bir alanda oturmayın boyanın etkilerinin ve sürecinin değişmesine neden olur.
  • Boyanın bekleme süresini aşmayın sonuçlarında farklılıklara neden olabilir.

baslik 1499527260 431113

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

Bayanlar sık sık saç renklerini değiştirebilirler kuaföre gitmekten kaçınanlar genelde evde saçlarını boyamaktadır-. Evde saçlara boya yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları vardır bunlar;.

Saç boyasını kullanmadan alerji etkisi olup olmadığını anlamak için mutlaka bileğiniz iç kısmına sürüp test edin kızarıklık durumunda ürünü kullanmayın.

Saç boyasının kullanma kılavuzunu dikkatli okuyup uygulayın zamana mutlaka uyun ve süreyi aşmayın. Boyaya başlamadan önce bütün malzemelerin hazır olduğundan emin olun.

Boya yaparken üzerinize eski bir kıyafet giyin giysinize boya bulaşma ihtimaline karşı hazır olun.

Saç boyası uygularken bulaşacağı kısımlara alın kulak gibi bölgelere vazelin sürerseniz daha kolay boya bulaşsa bile çıkarabilirsiniz.

Boya yaparken eldiven kullanarak ellerinizi koruyabilirsiniz..

Saçlar boyalıyken geniş aralıklı tarak kullanmanız daha uygun olur rahat taranmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu