Yaşam

Evde Mum Yapımı İçin Gerekenler

Evde Mum Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Uzun bir süre boyunca korona virüsünden korunabilmek için evde kalmamız can sıkıntısı için birçok hobiyi denememize vesile olmuştur. Evde yapabileceğiniz farklı aktiviteler arayışındaysanız bu hobi sizler için oldukça eğlenceli olacaktır. Mum almayı, kullanmayı sevenler için kendi mumlarını evde istedikleri gibi nasıl yapabileceklerini en kolay şekilde anlatıyoruz.

Mum yapımı için gerekli malzemelerin tamamına internetten kolayca ulaşabileceğiniz birçok adres vardır. Bu malzemelere sahip olduktan sonra tek yapmanız gereken nasıl bir mum yapmak istediğinize karar vermek olacaktır.

Mumun Ana Malzemesini Seçmek

İlk yapmanız gereken mumunuzun ne renk, nasıl kokuda ve şekilde olacağına karar vererek malzemeleri toparlamak olmalıdır. Mumun ana malzemelerinden biri olan parafini isterseniz tercih edebilirsiniz ancak birçok kişi ve uzman artık parafini tavsiye etmemektedir.

Bunun yerine soya wax ya da bal mumu kullanabilirsiniz. Böylelikle daha uzun ömürlü ve çevre dostu maddeler kullanmış olursunuz.

mum yapimi 2 685x685

Daha sonra fitil ve tercihinize göre renkli mum için gıda boyası ve kokusu için esansiyal yağlarınızı hazırlamalısınız. Ardından mumunuzu yapmaya başlayabilirsiniz.

Mum Yapımı

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra mumu hazırlamak uygun ortamı hazırlamalısınız. Bunun için mumu yapacağınız yerde ürünlerin etrafa bulaşmasına karşı etrafı korumaya almalısınız. Ana malzemeniz ne ise (soya waxı, bal mumu veya parafin) ilk olarak onu eritmeye başlamalısınız. Bu eritme işlemini benmari yöntemiyle yapabilirsiniz.

mum yapimi 4 685x456

Ana malzemeniz eridikten sonra eğer kullanmayı tercih ediyorsanız ürünün içine renkli gıda boyasını koyarak karıştırın. Ardından mumunuzun kokulu olmasını istiyorsanız tercih ettiğiniz esansiyel yağlardan birkaç damla eriyen malzemenizin içerisine eklemelisiniz. Daha sonra da iyice karıştırın. Eğer kokusuz veya renksiz bir mum istiyorsanız bu adımı geçebilirsiniz.

Hazırladığınız karışım ve ana malzeme hala sıcakken mumunuzu istediğiniz kaba koyarak fitilinizi yerleştirmeniz gerekmektedir. Fitilin boyunun koyacağınız kaptan uzun kalması gerektiğini unutmayın. Fitilin eriyen mumda eğilip bükülmemesi için bir çubuk yardımıyla fitili sabitleyebilirsiniz. Fitili yerleştirip sabitledikten sonra mum yapma işleminizin sonuna gelmiş olursunuz.

mum yapimi 3 685x456 1

Ana malzemeniz ne olursa olsun mumunuzu tamamladıktan sonra bir gün bekletmeniz gerekmektedir. Böylelikle mum daha iyi sertleşebilir ve ideal kıvamını alabilir. Mumunuzu oda sıcaklığında bekletmenizde önemli püf noktalarından birisidir. Hazırladığınız mum tamamen donunca uzun kalan fitili 1-2 cm boyuna kısaltarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

evde mum yapimi

Kendi kendinize daha özel mumlar yapmak isterseniz, malzemenizi eritip hazırladıktan sonra içerisinde kuru yaprak veya çiçekler ekleyebilirsiniz. Ya da içerisine olabileceğini düşündüğünüz özel dekoratif parçalar ekleyebilirsiniz. Tamamen sizin zevk ve keyfinize kalmıştır…

mum yapimi

Mum Yapımı Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu