Yaşam

Evde Kinetik Kum Hazırlama

instagram takipçi hilesi

Kinetik kum, son zamanlarda sadece çocukların değil, büyüklerin de bir hayli dikkatini çeken bir ürün olarak gündeme gelmiştir. Peki bu kinetik kum nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır?

Kinetik kum, yapısı itibari ile son derece ilginç bir üründür. İstediğiniz her türlü şekli kolayca verebilirken, oyun aşamasında da stresinizi atabileceğiniz bir tür kum çeşididir. Sıkıştırarak kalıba olabilirsiniz ve istediğinizde de akışkan hale getirebilirsiniz. Islak gibi hissettiren ancak ıslak olmayan bu ürün, İsveç bilim adamlarının keşfi olarak piyasaya sürülmüştür.

k.k 3

Çocukların büyüme sürecinde; motor, zeka, duyusal, yazma ve çizme gelişimlerini artırma, soyut ve somut olayları kavram aynı zamanda da dikkatini toplama ve sakinleştirme gibi etkileri vardır. Kinetik kumla oynamanın bir diğer avantajı da, birlikte kaliteli zaman geçirmeniz olacaktır.

Çok amaçlı olan bu materyali, satın alabileceğiniz gibi sizler de evde kendiniz basit malzemelerden yapabilirsiniz. Üstelik çocuğunuzun yaş grubuna göre birlikte hazırlayarak da şimdiden, çocuğunuzda ekip ruhu kavramının oluşmasını ağlayabilirsiniz.

Kinetik Kum İçin Malzemeler:

  • 4 su bardağı mısır unu
  • 1 çay bardağı sıvı yağ ya da bebe yağı
  • İstediğiniz renkte gıda boyası ( gıda boyası kullanmadan renksiz bir şekilde de yapmanız mümkün.)
  • Geniş bir kap

k.k 1

Kinetik Kumun Yapılışı

 

4 su bardağı mısır ununu genişçe bir kaba yavaşça koyun. Sonra üzerine, istediğiniz renkteki herhangi bir gıda boyasından bir çay kaşığı kadar ilave edin. Son olarak da yarım çay bardağı tercih ettiğiniz yağı, karışımın üzerine ilave edin. Hepsini kıvam alıncaya dek karıştırın. Şekil alacak kadar nemliliğe ulaştığında artık kumunuz oyuna hazır demektir.

 

Hazırlamış olduğunuz kinetik kumunuzla, değişik şekiller yaparak stres atabilir ve çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirebilirsiniz. İçeriğinde bulunan doğal maddeler sayesinde, çocuğunuzun kumu ağzına alması gibi durumlarda çok da panik yapmamalısınız. Ama yine de sadece oyun amaçlı olduğunu söylemeli ve yememesine dikkat etmelisiniz.

Kinetik kumun en güzel yanlarından biri de, oyun bittikten sonra kapalı bir poşette ya da kapta saklayabilmeniz. Böylece istediğiniz zaman tekrar tekrar kumunuzla oynayabilirsiniz.

k.k 2

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu