Akıllı Telefonlar ve Tabletler

Evde Kal Türkiye Uyarısı Nedir? Nasıl Kapatılır?

instagram takipçi hilesi

24 Mart 2021 Cumartesi günü sabah saatlerinde pek çok iPhone kullanıcılarına gelen Evde Kal Türkiye Uyarısı sebebi ile yataklarından bir hışım ile çıktı. Telefonlarından ilk kez böyle bir ses ile uyarı mesajı alan kullanıcılara telefonları patlıyor zannetti.

Bu deneyimi maalesef bende yaşadım. 🙂 Sabah saatlerinden yataktan çıkma ile çıkmama arasında kalmışken bildirim sayesinde kendimi iki saniyede dimdik ayakta buldum. Biraz araştırma yaptığımızda bu acil durum uyarı mesajının başta İngiltere olmak üzere pek çok ülkede de yapıldığını gördük.

Acil Durum Alarm Tatbikatı olarak adlandırılan bu uyarıda “Test Alert Notification” başlığı altında “Evde Kal Türkiye” yazıyordu. Üstelik bu mesaj kapatılmasına rağmen 4-5 kere geldi. Pek çok kullanıcı bu mesajın ne olduğunu çözmeye çalıştı. Bu uyarı mesajının bir örneğini aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Bu resmin üstüne bir de yangın alarmına benzer bir ses hayal edin.

evde kal turkiye uyarisi 1

Söylentiler arasında bu uyarı mesajının sadece iPhone kullanan Vodafone‘lulara geldiği yer almaktadır. Turkcell ve Türk Telekom kullanan iPhone telefonlarda bu bildirimden çıkmadığı belirtiliyor.

Şimdi gelelim bizi yataklardan fırlatan bu uyarı mesajının nasıl kapatılacağına.

Evde Kal Türkiye Uyarısı Nasıl Kapatılır?

  • İlk olarak telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne girin.
  • Daha sonra “Bildirimler” sekmesine tıklayın.
  • Açılan pencerede en alt kısma inin.
  • “Acil Uyarılar” menüsü altında üç tane tikli kutucuk olacak bunların hepsini kapatın. İsterseniz sadece en altta yer alan “Test Alert Notification” uyarısını kapatabilirsiniz.
iOS model cihazlarda test ve uyarı mesajlarını aktif hale etmek için; telefonunuzun arama kısmına girin ve karşınıza çıkan ekrana *5005*25371# kodunu yazdıktan sonra arama tuşuna basın.
iOS model cihazlarda test ve uyarı mesajlarını pasif hale etmek için; telefonunuzun arama kısmına girin ve arama ekranına *5005*25370# kodunu yazdıktan sonra arama tuşuna basın.

evde kal turkiye uyarisi 2

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=ResGQM7Wxy4

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu