Gezi Rehberi

Euro Kullanmadan Gezebileceğiniz 5 Ülke!

instagram takipçi hilesi

Son yıllarda yurt içi tatil beldelerinden sıkılan vatandaşlar soluğu yurt dışında alıyor. Yurt içinde bir tatilde harcayacakları parayı yurt dışında değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Fakat son zamanlarda Euro’daki yükseliş yurtdışı seyahat planlarını sıkıntıya sokuyor.

Peki Euro kullanmadan gezebileceğiniz ülkeler var mı? Varsa bunlar hangi ülkeler? Detaylar yazının devamında.

Tatil planlarını önceden yapıp bütçelerini ayarlayanlar çoktan tatile çıkmış durumda. Fakat aranızda hala tatil planı yapmamış olanlar olabilir. Tatilinizi yurtdışında geçirmek istiyorsunuz fakat eurodaki hızlı yükseliş sizi korkutuyor mu? O zaman bir de Euro kullanmadan gidebileceğiniz ülkelere göz atın.

Kimbilir belki de yurtiçinde bir haftalık tatilde harcayacağınız parayı yurtdışında daha önce hiç görmediğiniz bir yerde değerlendirebilirsiniz. İşte Türk lirasının daha değerli ülkeler.

Hem gezilip görülebilecek yerleri doğal güzellikleri ve tabiatıyla size iyi ki gitmişim dedirtecek hem de Türk lirasının daha değerli olması nedeniyle daha rahat edebileceğiniz ülkeler, online seyahat markası olan Biletall sizin için araştırdı. Bu listeye baktığımızda listenin en üst sıralarında Romanya, Macaristan, Ukrayna, Sırbistan ve Çek Cumhuriyeti yer alıyor.

SIRBİSTAN

sırbistan gecilebilecek en güzel ülkelerdendir

Sırbistan, hem doğal güzellikleri hem de eşsiz Slav mimasisiyle bezenmiş gezilmeye değer harika bir ülkedir. Para birimi olarak Sırp dinarı kullanılmaktadır. Gündelik masrafların oldukça ucuz olması nedeniyle yurtdışı tatilinde tercih edilme sebebidir.

Örneğin Sırbistan’da bir öğün yemek karşılığı 2 ya da 3 euro ödüyorsunuz. Hem şehir içi hem seşir dışı ulaşım fiyatları da oldukça uygun olduğu için ülke içinde rahatça gezip her yeri görebilirsiniz. Kalacak yer konusunda ise çok seçici ve titiz değilseniz bunun için de gecelik 5-6 euro ödeyerek konaklayabileceğiniz pansiyonlar mevcut.

ROMANYA

romanya yurtdışı tatil seçenekleri arasındadır

Romanya, doğal güzellikleri ile kendisine hayran bırakan ilgi çekici bir ülkedir. Avrupa Birliği bünyesinde yer alır fakat para birimi olarak Euro kullanılmamaktadır. Bu nedenle tatil için tercih edilebilecek ülkeler arasındadır. Para birimi olarak Rumen Reyi kullanılmaktadır.

Türk lirası olarak karşılığına baktığımızda 1 Rumen leyi, yaklaşık olarak 1,14 türk lirasına denk gelmektedir. Bu açıdan baktığımızda Türkler olarak seyahat için tercih edebileceğimiz ülkelerdendir.

Ülke içinde gerek seyahat fiyatları gerekse restoran fiyatları oldukça uygundur. Her yıl ülkemizden çok sayıda ziyaretçi kabul etmektedir.

MACARİSTAN

macaristan tatil yapılabilecek ucuz ülkelerdendir

Macaristan da Avrupa Birliği içerisinde yer alan ülkeler arasındadır. Para birimi Macar forintidir. 1 Macar forinti yaklaşık olarak 0.016 Türk lirasına denk gelmektedir.

Doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir ülke olan Macaristan, rahat gezip görülebilecek ucuz ülkeler arasında yer almaktadır.

UKRAYNA

ukrayna euro kullanmayan ülkeler arasındadır

Ukrayna, Türk lirasının en değerli olduğu ülkeler arasındadır. Para birimi olarak Grivna kullanılır. 100 Grivna yaklaşık 13 Türk lirasına karşılık gelmektedir. Bu nedenle Türk lirasının Ukrayna’da değerli olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Ülkedeki mimari oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda restoranları da ucuzluğuyla bilinir. Ukrayna’da kaldığınız zaman zarfında rahatlıkla istediğinizi yiyip içebilirsiniz.

ÇEK CUMHURİYETİ

çek cumhuriyeti prag

Çek Cumhuriyeti de Avrupa Birliği içinde yer alan ülkelerdendir. Fakat ülkede para birimi olarak Euro yerine Çek Korunası kullanılmaktadır. 1 Çek Korunası 0,20 Türk lirasına tekabül etmektedir. Bu nedenle ülke içinde yapılabilecek etkinlikler Türkler için uygundur.

Mimari özellikleri, ulaşım kolaylığı gibi etkenler seyahat için tercih edilme sebeplerindendir. Sanatın büyük ölçüde önemli olduğu ülkede eğitime de ayrıca önem verilmektedir.

 

 

Kaynak
sozcu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu