Eğitimİnsan Kaynakları

Etkili Zaman Yönetimi Modeli: Eisenhower Matrisi

instagram takipçi hilesi

Eisenhower Matrisi, zamanın etkili yönetimi hakkında birçok insana yardımcı olmuş, zamanın en iyi modellerinden biridir.

Eisenhower Matrisi 3

Bazen iş bazen de sosyal hayatımızda zamanı doğru yönetemediğimiz için aksaklıklar yaşadığımız oluyor. Özellikle günümüzde olması gerekenden daha fazla yoğun geçen iş hayatı nedeniyle insanlar, ne kendilerine ne de sevdiklerine vakit ayıramaz hale gelmiş durumda. Aslında bu tarz durumlarının asıl nedeni yanlış zaman planlamasından kaynaklanıyor. Doğru ve etkili bir zaman yönetimi ile pek çok insan hem işine hem de sosyal hayatına rahatlıkla vakit ayırabilecek hale gelebilir.

Yanlış işlere gereğinden fazla vakit ayırdığımız için asıl işlerimiz aksıyor ve bu nedenle pek çok zaman zor durumda kaldığımız oluyor. Hayatımızda yaşadığımız bu tarz sorunların aslında çözümü oldukça basit. Çözüm Eisenhower matrisi modelinden geçiyor.

Yapacağınız işlerin ve üzerinize düşen görevlerin planlamasını yaparken önem sırasına göre sıralandırmamız gerektiğini söyleyen Eisenhower Matrisi, önemsiz işlerle kıymetli işler için gerekli olan vakti harcamamamız gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda bu model, bu alanda yapılan en sade ve en anlaşılır model olarak da biliniyor.

ABD’nin eski başkanı Dwight D. Eisenhower tarafından geliştirilen bu model, koordinat sistemi üzerinde yapılması gereken işleri önemine göre 4 çeyreğe ayırarak hangi işe ne kadar ve hangi öncelikle yaklaşmanız gerektiğini anlatıyor.

Eisenhower Matrisi 1

Eisenhower matrisine göre yapılacak görevler, acil, acil değil, önemli, önemli değil olmak üzere 4 kategoriden oluşuyor.

1- Acil – Önemli

Eisenhower matrisine göre tüm işlerinizi olduğu gibi bırakıp acilen halletmeniz gereken işler bu kategoriye giriyor. Kriz durumları için varolan bu kategorideki işleri asla ertelememeli ve dikkate almamazlık yapmamalısınız.

2-Acil Değil – Önemli

Hayatınızın önemli kararları ve geleceğinizi inşa edecek işleriniz bu kategori altında toplanıyor. Hemen yarın bitirilmesi ve kısa vadede sonuç vermesi muhtemel olmayan bu işler için adımınızı hemen atmalı ve zamanınızın önemli kısmını bu işlerinize ayırmalısınız.

Eisenhower Matrisi 4

3-Acil – Önemsiz

Bu kategoride daha çok başkası için yapmanız gereken işler vardır. Bu işleri aksatmak özellikle iş hayatınızı olumsuz etkiler. Yapabilecek herhangi birine devredip düzenli kontrol ederek bu görevleri yerine getirebilirsiniz.

4-Acil Değil – Önemsiz

Bu işleri sadece boş vakitlerinize almalısınız. Yaparsanız iyi ama yapmasanız da bir şey kaybetmeyeceğiniz görevler bu kategoridedir.

Etkili Zaman Yönetimi Modeli: Eisenhower Matrisi ile ilgili videolar

Kaynak
Kaynak 1

İlgili İçerikler

2 Yorum

  1. Merhabalar ‘’Eisenhower Matrisi’’ hakkındaki aydınlatıcı yazınız için teşekkürler. Hem günlük hayatta hem de çalışma hayatında, zamanı verimli kullanmak, işlerimizi yoluna koymak istiyoruz. Ancak günümüzde pek çoğumuz aynı dertten yakınıyor: Zamanın yetmemesi. Zamanın azlığından şikâyet etmek yerine onu verimli kullanmanın yollarını aramalıyız. Bence bu konuda ‘’Eisenhower Matrisi’’ çok etkili bir metot. İzninizle, ben de ‘’Eisenhower Matrisi’’ ile ilgili yazmış olduğum blog yazımı sizlerle paylaşmak isterim: @REKLAM YASAKTIR Keyifli okumalar dilerim. ✨

  2. Merhabalar ”Eisenhower Matrisi” hakkındaki aydınlatıcı yazınız için teşekkürler. Hem günlük hayatta hem de çalışma hayatında, zamanı verimli kullanmak, işlerimizi yoluna koymak istiyoruz. Ancak günümüzde pek çoğumuz aynı dertten yakınıyor: Zamanın yetmemesi. Zamanın azlığından şikâyet etmek yerine onu verimli kullanmanın yollarını aramalıyız. Bence bu konuda ”Eisenhower Matrisi” çok etkili bir metot. İzninizle, ben de ”Eisenhower Matrisi” ile ilgili yazmış olduğum blog yazımı sizlerle paylaşmak isterim: @REKLAM YASAKTIR Keyifli okumalar dilerim. ✨

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu