Girişimcilik ve İşletmePazarlama ve Reklamcılık

Etiketlerin Sonu Neden 9 Rakamı İle Biter?

instagram takipçi hilesi

Etiketlerin Sonu Neden 9 Rakamı İle Biter? Neden marketlere girdiğimizde ya da alışveriş merkezlerinden bir ürün alırken etiketlerin üzerinde 19,90 ₺, 259,99 ₺ fiyatlarını görürüz? Açıkça söylemek gerekirse böyle sayıları neden özellikle koyarlar herkes bu soruyu en az kendine bir defa sormuştur.

Kimi kişiler bunların kasıtlı olarak yapılmadığını söyleselerde aslında bir ticaret taktiği olduğu söyleniyor. Peki gerçekten böyle mi gelin bugünkü yazımızda durumu birlikte inceleyelim.

Etiketlerin Sonu Neden 9 Rakamı İle Biter?

ürünler 99

Çoğu mağaza ürünlerini indirim adı altında fiyatlarının sonuna 99 koyarak satmaktadır. Bu durum özellikle özel günlerde birine hediye alacaksak daha fazla şekilde dikkatimizi çekiyor. Markalar, fiyatların sonlarının bu rakamlarla bitmesini sağlayarak kuvvetli bir satış taktiği olması ve alıcıların fiyat konusunda dikkatlerini dağıtmasını amaçlıyor.

Sayıların bulunuş amaçlarından biri de ifade edilen miktarları kesin olarak söylemek içindir. Değişen dünya içinde sayılar git gide arttı ve insanlar bazı büyük rakamları yuvarlayarak söylemeye başladılar. Örneğin bir şirketin değerinin 15.9 milyar $ olduğu biliniyor fakat  gerçekte bu şirket değerinin 15.9 milyar $ dan fazla ya da az olduğunu bildiğimiz halde bu değeri tam olarak söylemek yerine yuvarlayarak söyleriz. İnsanlar durumu yıllarca bu şekilde benimsediler.

Ekonomide Psikolojik fiyatlandırma denilen bir terim vardır. Bu terim markaların sıklıkla ürünlerinin fiyatlarının değiştirilerek alıcılar üzerinde yaptıkları oyunu açıklamaktadır. Yani bir farklı deyişle alıcılar üzerinde algı oluşturularak daha esnek bir satın alma duygusu oluşturmaktadır.

Etiketlerin Sonu Neden 9 Rakamı İle Biter?

Şirketler bunun gibi bazı satış taktikleriyle, bizler için küçük görünen ancak büyük pastaya bakıldığında binler hatta milyonları bu şekilde daha fazla şekilde kazanabilmektedir.

Şirketler, normal şartlarda 80₺ olan bir ürünün, fiyatını 79.90₺ ile değiştirdiğinde daha fazla kişiye satarak ya da almayacak bile olan müşterinin düşüncesini değiştirerek satmayı bir taktik haline getirmiştir. Bu şekilde yapılan satışlarda fiyatlandırma stratejileri son derece etkili olmuştur. Böyle durumlara günlük hayatta bizde maalesef ki bir çok kez maruz kalıyoruz.

Başka bir örnekle anlatmak gerekirse beynimiz, en sağda bulunan sayılara daha dikkat gösterir özellikle sol tarafta da bol sıfır var ise bu durum beynimize fiyatın ucuz olduğunu ifade eder.

ürünler neden 99 kuruş tl

Feed-Hardeman Üniversitesinde Profesör olan E. Hibbett durumu şu ifade ile açıklıyor. ”Psikolojik fiyatlandırma asırlardır olan bir taktik ama bu taktiği kimin ilk olarak kurduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak taktiğin daha fazla ürün satışı konusunda çok etkili olduğu tartışmasız açıktır.”

Aynı zamanda bu satış taktiği başka durumlarda da işe yarayabiliyor. Yapılan araştırmalarda yüksek sayılarla biten (8,9,99 gibi) ürünlerin akılda kalıcılığının daha düşük sayılarla (0,1,55 gibi) olan ürünlere kıyasla akılda kalıcılığının daha az olduğu, küçük sayıların ise akılda kalıcılığının daha kolay ve basit olduğu söyleniyor.

Restaurantlarda menülerde fiyatların yanına para biriminin yazılmayıp sadece fiyatının yazılmasının da satışları arttırdığı bilinmektedir. Ticaretin her alanında karşımıza çıkabilecek bu gibi satış taktiklerini görmemiz mümkün.

Etiketlerin Sonu Neden 9 Rakamı İle Biter? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu