Yerli Erkek Ünlüler

Ethem Sancak Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Ethem Sancak
Tam adı: 
Ethem Sancak
Doğum tarihi: ??. ??. 1958
Doğum yeri: Çatılı Köyü, Siirt, Türkiye
Boyu: 1,7 m
Burcu: 
Ailesi: Abdülhakim Sancak (Babası), Haydar Sancak, Suat Sancak, Burhan Sancak (Kardeşleri)
Eşi: Nurten Yıldırım
Çocuk (ları): Özer Sancak, Ayşegül Sancak
Mesleği: İş İnsanı
Aktif Yılları: 1970’li yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada

Hakkında

Ethem Sancak Kimdir? Ethem Sancak, iş insanıdır.

Ethem Sancak, 1958 senesinde Siirt’te dünyaya gözlerini açtı. Toplamda dokuz kardeşlerdir. Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak ile kuzendir.

İlkokul ve ortaokul eğitimini Siirt’te tamamladı. 1972 senesinde İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne girdi. Fakat okulu bitirmedi.

İlk eşi olan avukat Nurperi Sancak‘tan ayrıldı ama boşanmadı. 1984 senesinde beri ikinci eşi olan Uzman Psikolog Nurten Yıldırım ile imam nikahı ile yaşıyor. Toplamda 3 çocuğu var. 1976 ve 1978 seneleri arasında gazetecilik yaptı. 1980 senesinde önce TİKP Diyarbakır İl Başkanı oldu. 1987 senesinde Es Ecza Deposunu, 1989 senesinde itriyat ve kozmetik kategorisinde eczanelere hizmet veren Esko İtriyat’ı ve 1993 senesinde de Hedef Ecza Deposu’nu kurdu.

Dar ve yerel olarak hizmet veren eczane depolarını ulusal pazar ile buluşturdu. Depoya en uzak eczaneye bile en geç 2 saatte ilaçların ulaşmasını sağladı. 2001 senesinde dünyanın en büyük ilaç dağıtım şirketi olan Alliance Boots ile stratejik ortaklık yaptı ve 22’den fazla ülkede faaliyete başladı. Şirketin adını Hedef Alliance Holding A.Ş olarak değiştirdi.

Sancak’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Hedef Alliance Holding A.Ş, 2003 senesinde United Companies of Pharmacists (UCP) ile ortaklık yaptı ve Mısır pazarının lideri oldu. 2007 senesinde Afrika’nın en büyük pazarlarından biri olan Cezayir’de Hydrapharm Spa’nın çoğunluk hissesini aldı. 2004 ve 2010 seneleri arasında Türkiye Ecza Depoları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

2005 senesinde Ata – Sancak Acıpayam Tarım İşletmesi’nin kurulmasında büyük rol oynadı. Acıpayam Tesisleri, Avrupa ile Türkiye’nin en büyük süt işletmesinden biri oldu ve günlük 100 ton süt üretti. 2006 ve 2010 seneleri arasında Brezilya İstanbul Fahri Konsolosluğu yaptı. Brezilya İstanbul Fahri Konsolosu olarak görev icra ettiği dönemde iki ülke arasındaki ilişkiyi güçlendirdiği için Brezilya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Lula da Silva’nın elinden Brezilya üst düzey hizmet madalyası olan “Rio Branco Liyakat Nişanı”na layık görüldü.

Sancaklar Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile Hedef Alliance Holding A.Ş, 2000’den fazla öğrenciye burs veriyor. Pakistan ve Hindistan depremlerinden sonra gösterdiği duyarlılık ile “Türk Kızılayı Altın Madalyası” aldı. 2001 senesinde “Yılın İşletmecisi”, 2005 senesinde ise “Yılın Girişimcisi” ödülüne layık görüldü. 2007 senesinde TBMM “Milli Egemenlik Üstün Hizmet ve Onur Ödülü”ne layık görüldü.

Ethem Sancak, 2007 ve 2008 seneleri arasında TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı görevlerini icra etti. İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, TEGV Yönetim Kurulu Üyesi, Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi, ERG Yürütme Kurulu Üyesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve TESEV Mütevelliler Kurulu Üyesi görevlerini yapıyor.

2013 senesinin Kasım ayında TMSF tarafından İnterbank’a olan borç sebebi ile Çukurova Gruba ait olan Skytürk 360 TV ve Akşam Gazetesi’ni 62 Milyon Dolara satın aldı. Sadece medyada değil sanayi alanında da girişimleri bulunuyor. Kirpi mayına dayanıklı askeri aracın üreticisi olan BMC’yi satın almak için görüşmeler yaptı.

Ethem Sancak, 2006 senesinde Koç – Ata Sancak çiftliğindeki hisselerini Koç’a verdi. Kardeşleri ile birlikte ilaç sektöründeki işlerini ayırdı. Medical Park hastanelerinde olan hisselerini kardeşi Haydar Sancak’a devretti. TMSF tarafından 2007 senesinde düzenlenen ihale ile Star Gazetesini alan Kıbrıslı iş insanı Ali Özmen Sefa ile Star gazetesine ortak oldu. 2010 yılının Ekim ayında ise hisselerini sattı.

Toplamda 8 şirketi var. Bunlardan 4 tanesi ilaç sektöründe. 2009 senesinde Metronet İletişim Teknoloji Şirketi ile Hedeftek Teknoloji Girişim Şirketini, 2010 senesinde ise Es Mali Yatırım ve Danışmanlık şirketinin temellerini attı. Oğlu Özer Sancak, 30 Ağustos 2012 günü Ebru Akel ile dünya evine girdi.

Ethem Sancak, AKP üyesidir. Fakat geçtiğimiz günlerde yaptığı “Biz iktidara ABD desteği ile geldik” sözünden sonra parti içinde problemlere yol açtı. AKP Disiplin Kurulu’na kesin ihraç talebi ile sevk edildi. 1 Nisan 2022 günü AKP’den ihraç edildi.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu