Yabancı Erkek Ünlüler

Ethan Hawke Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Ethan Hawke
Tam adı: Ethan Green Hawke (Ethan Hawke)
Doğum tarihi: 6 Kasım 1970
Doğum yeri: Austin, Teksas, ABD
Boyu: 1,79 cm
Kilosu: 74 kg
Burcu: Akrep
Ailesi: James Steven Hawke, Leslie Carole Green
Eşi:  Ryan Hawke (e. 2008), Uma Thurman (e. 1998–2005)
Çocuk (ları): Maya Hawke, Levon Roan Thurman-Hawke, Clementine Jane Hawke, Indiana Hawke
Mesleği: Aktör, yönetmen ve senarist
Aktif Yılları: 1985’ten günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Ethan Hawke Kimdir? Ethan Green Hawke, Amerikalı aktör, yönetmen ve senaristtir. Bu çok yönlü aktör Hawke, hem oyuncu hem de yazar olarak ‘Akademi Ödülü‘ne aday gösterildi. Ayrıca tiyatro çalışması ile ‘Tony Ödülü‘ adaylığı aldı. Lisede, okul yapımlarında Ethan harika oyunculuk becerileri sergiledi ve ‘Carnegie Mellon‘dan oyunculuk derecesi istedi.

Yönetmen Peter Weir‘in ‘Ölü Ozanlar Derneği‘ filminde rol aldı ve filmin başarısı Hawke’ye çok ihtiyaç duyduğu atılımı sağladı. Sonraki yıllarda ise ‘A Midnight Clear‘, ‘Alive‘, ‘Reality Bites‘, ‘Gattaca‘, ‘The Newton Boys‘ ve ‘Büyük Beklentiler‘ gibi filmlerde rol aldı. Ayrıca Ethan, ‘Chelsea Walls‘ filmini de yönetti. ‘Training Day‘ ve ‘Boyhood‘daki performansı ile ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu‘ dalında ‘Akademi Ödülleri‘ne aday gösterildi.

Ethan Hawke ilk senaryo yazarlığı Oscar adaylığını, “Before Sunrise“ın devamı niteliğindeki “Before Sunset“in ortak yazarı olarak aldı. Daha sonra ise ‘Before Midnight‘ için başka bir senaryo yazarlığı ‘Oscar‘ adaylığı aldı. Ethan Hawke, “The Seagull“, “Henry IV“, “Hurlyburly“, “The Cherry Orchard“, “The Winter’s Tale” ve “The Coast of Utopia” gibi birçok tiyatro yapımında da rol aldı.

The Coast of Utopia“daki performansı ile “Bir Oyunda En İyi Öne Çıkan Erkek Oyuncu” dalında “Tony Ödülü” adaylığı kazandı. Hawke, aynı zamanda üç roman ve bir filme uyarlanan “The Hottest State” adlı bir çizgi romanı da kaleme aldı. Hawke’ın bu eserleri; “Kül Çarşambası“, “Kullar İçin Bir Şövalye” ve “Indeh: A Story of the Apaçi Savaşları“dır.

Hawke, 6 Kasım 1970 tarihinde Austin, Teksas, ABD’de bir hayır kurumu çalışanı olan Leslie ve bir sigorta aktüeri olan James Hawke‘nin oğulları olarak dünyaya geldi. Ailesi 1974 yılında ayrıldı ve New York’ta annesi tarafından büyütüldü.

Annesi, o 10 yaşındayken yeniden evlendi ve New Jersey’e taşındılar ve burada ‘West Windsor-Plainsboro Güney Lisesi‘ne gitti ve 1988 yılında bir orta yatılı okul olan ‘Hun School of Princeton‘dan mezun oldu.

İlk sahne çıkışını 13 yaşında Bernard Shaw‘ın ‘Saint Joan‘ adlı okul yapımı ile yaptıktan sonra, birçok okul yapımında yer aldı. Daha sonra Hawke, ‘Hun School‘da ‘McCarter Theatre‘da oyunculuk dersleri aldı.

Liseden mezun olduktan sonra Pittsburgh‘daki ‘Carnegie Mellon Üniversitesi‘nde oyunculuk eğitimi aldı, fakat ‘Ölü Ozanlar Derneği‘nde oynamak için okulu bıraktı. Ethan, New York Üniversitesi‘nin İngilizce programına kaydoldu ve okulu bıraktı.

Ethan Hawke Kariyeri

Ethan Hawke, 1985 yılında ‘Explorers‘da River Phoenix ile birlikte uzaylı takıntılı bir okul çocuğunu oynayarak giriş yaptı. Filmin ticari başarısızlığı maalesef onu hayal kırıklığına uğrattı. Diğer ilk filmleri arasında ise ‘Baba‘ ve ‘Beyaz Diş‘ yer almaktadır.

Tiyatro onun “ilk aşkı“ydı ve Broadway‘deki ilk çıkışını ise 1992 yılında Manhattan‘daki “Lyceum Theatre“da Anton Çehov‘un “Martı” oyununda ünlü oyun yazarı Konstantin Treplev‘i canlandırarak yaptı.

1992 yılında Keith Gordon tarafından yönetilen ‘Midnight Clear‘ filminde rol aldı. Film oldukça olumlu eleştiriler aldı. 1993 yılında Piers Paul Read‘in kitabından uyarlanan bir hayatta kalma drama filmi olan ‘Alive‘de ‘Nando Parrado‘yu canlandırdı.

Stiller’ın ilk yönetmenlik denemesi olan 1994 yılı yapımı romantik komedi-drama filmi olan ‘Reality Bites‘ta Winona Ryder ve Ben Stiller ile birlikte rol aldı. Film iyi karşılandı ve X Kuşağı için kültürel bir mihenk taşı olarak kabul edildi. Richard Linklater‘ın 1995 yılı tarihli draması ‘Before Sunrise‘da trende genç bir Fransız kadınla tanışan bir Amerikalıyı canlandırdı.

Andrew Niccol‘un 1997 yılı yapımı bilim kurgu filmi olan ‘Gattaca‘da, başka bir adamın kimliğine bürünerek genetik olarak mükemmel insanlardan oluşan bir topluluğa sızan bir adam rolünü oynadı. Film eleştirmenlerce beğenildi, fakat ticari olarak başarısız oldu.

Gwyneth PaltrowRobert De NiroAnne Bancroft ve Chris Cooper ile birlikte, Charles Dickens‘ın aynı adlı romanından uyarlanan 1998 yılı yapımı ‘Büyük Beklentiler‘de de rol aldı. Filmin yönetmeni ise Alfonso Cuarón‘dur. 2005 yılında, David Rabe‘nin kara komedisi olan ‘Hurlyburly‘nin Off-Broadway canlandırmasında rol aldı. Hawke kendisine ‘Üstün Başrol Oyuncusu‘ dalında ‘Lucille Lortel Ödülü‘ adaylığı kazandıran ana karakter ‘Eddie‘yi canlandırdı.

2005 yılı yapımı bir aksiyon gerilim filmi olan Assault on Precinct 13‘te Hawke ve Laurence Fishburne rol aldı. John Carpenter‘ın aynı adlı filminin bu gevşek yeniden yapımı, güncellenmiş bir olay örgüsüne sahipti ve ortalama bir başarıya sahip oldu.

2006 yılından 2007 yılına kadar New York’ta ‘Lincoln Center Theatre‘da Tom Stoppard‘ın üçleme oyunu ‘Ütopyanın Sahili‘nde ‘Mikhail Bakunin‘i canlandırdı. Performansı ile ilk ‘Tony Ödülü‘ adaylığını kazandı. 2007 yılında Philip Seymour HoffmanMarisa Tomei ve Albert Finney ile birlikte Sidney Lumet‘in yönettiği suç drama filmi olan ‘Before the Devil Knows You’re Dead‘de rol aldı. Ethan Hawke’nin performansı eleştirmenler tarafından övüldü.

2009 yılında iki oyunda rol aldı. Biri ‘Trofimov‘u oynadığı Çehov‘un ‘Kiraz Bahçesi‘ ve diğeri ise ‘Autolycus‘u canlandırdığı Shakespeare‘in ‘Kış Masalı‘. İkincisi için ‘Drama Masası Ödülü‘ adaylığı kazandı. 2010 yılında Ethan Hawke, Sam Shepard‘ın ikinci oyunu ‘A Lie of the Mind‘ı yönetti. Bir “New York Times” incelemesi, Ethan Hawke’ı unutulmaz bir performans ortaya çıkardığı için övdü.

Ethan Hawke, 2008 ve 2012 yılları arasında ‘New York, I Love You‘, ‘Daybreakers‘, ‘Sinister‘, ‘Staten Island‘ ve ‘Brooklyn’s Finest‘ gibi filmlerde rol aldı. 2013 yılında, yılın bir gecesi suçun yasal olduğu geleceğin Amerika‘sının hikayesini anlatan korku-gerilim filmi olan ‘The Purge‘da rol aldı. Aynı yıl oyuncu üçlemenin üçüncü bölümü olan ‘Before Midnight‘ filminde de rol aldı.

Aralık 2010‘dan Ocak 2011 tarihine kadar Hawke, Tommy Nohilly‘nin “Obie Ödülü” kazandığı “Blood From a Stone” adlı oyununda “Travis“in ana karakterini canlandırdı. Ertesi yıl ise Chekov‘un ‘Ivanov‘ filminde başrolü oynaması için seçildi.

2013 yılında ‘Lincoln Theatre‘da başrolünü oynadığı Shakespeare‘in ‘Macbeth‘i ile Broadway‘e döndü. Aynı yıl Hawke yönetmenliğini üstlendiği ‘Clive‘ yapımında da rol aldı.

2014 yılında reşit olma draması olan ‘Boyhood‘da Patricia Arquette ve Ellar Coltrane ile birlikte rol aldı. Filmi Richard Linklater yönetti ve film, 12 yıllık bir sürede çekildi. Film birçok eleştirmenden övgü aldı ve ticari başarı elde etti. Film ayrıca Ethan Hawke’a “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında “Oscar“da ikinci adaylığını getirdi.

Aynı yıl Hawke; ‘Predestination‘, ‘Cymbeline‘, ‘Good Kill‘ ve ‘Seymour: An Introduction‘ gibi filmlerde de rol aldı. ‘Seymour: An Introduction‘ filmi ise klasik müzisyen Seymour Bernstein hakkında ilk yönetmenlik belgeseliydi. 2015 yılından 2017 yılına kadar “Born to be Blue“, “Maggie’s Plan“, “Regression“, “Maudie“, “The Phenom” ve “The Magnificent Seven” gibi filmlerde rol aldı. 2017 yılı drama filmi ‘First Reformed‘da oğlunu kaybeden kederli bir babayı canlandırması büyük beğeni topladı.

Çok yönlü oyuncu, 2018 yılından 2019 yılına kadar ‘Juliet, Naked‘, ‘Stockholm‘, ‘The Kid‘ ve ‘The Truth‘ gibi filmlerde izlendi. 2019 yılında ‘New York Times‘ta eleştirmenlerin seçimi olarak seçilen ‘True West‘ oyununun yeniden canlandırılması için Broadway‘e döndü. 2020 yılında Michael Almereyda‘nın biyografik drama filmi olan ‘Tesla‘da popüler fütürist ‘Nikola Tesla‘yı canlandırdı. Filmin prömiyeri 27 Ocak 2020 tarihinde ‘Sundance Film Festivali’nde yapıldı.

Ethan Hawke Özel Hayatı

Ethan Hawke, 1998 yılında aktris Uma Thurman ile evlendi. Hawke – Thurman çifti 2004 yılında boşandı. Çiftin Maya ve Levon adında iki çocukları var. Ethan, 2008 yılında Ryan ile evlendi. Ve bu evlilikten çiftin Clementine Jane ve Indiana adlarında iki kızı var.

Ethan Hawke Ödülleri

Ethan Hawke, “Before Sunset” ve “Before Midnight” için “En İyi Uyarlama Senaryo” dalında “Oscar” adaylığını paylaştı. Ayrıca Hawke’e “Training Day” ve “Boyhood” için “Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu” dalında aday gösterildi.

Ethan Hawke Filmleri

 1. 1985 Genç Astronotlar / Ben Crandall
 2. 1989 Ölü Ozanlar Derneği / Todd Anderson
 3. 1989 Lion’s Den / Chris
 4. 1989 Sevgili Babam / Billy Tremont
 5. 1991 Mystery Date / Tom McHugh
 6. 1991 White Fang / Jack Conroy
 7. 1992 Waterland / Mathew Price
 8. 1992 A Midnight Clear / Will Knott
 9. 1993 Rich in Love / Wayne Frobiness
 10. 1993 Alive: The Miracle of the Andes / Nando Parrado
 11. 1994 Reality Bites / Troy Dyer
 12. 1995 Gün Doğmadan / Jesse Wallace
 13. 1997 Gattaca / Vincent Anton Freeman/Jerome Morrow
 14. 1998 The Newton Boys / Jess Newton
 15. 1998 Büyük Umutlar / Finnegan ‘Finn’ Bell
 16. 1999 Snow Falling on Cedars / Ishmael Chambers
 17. 2000 Hamlet / Hamlet
 18. 2001 İlk Gün / Jake Hoyt
 19. 2001 Tape / Vince
 20. 2001 Waking Life / Jesse Wallace
 21. 2004 Gün Batmadan / Jesse Wallace
 22. 2004 Hayatın Benim / James Costa
 23. 2005 Savaş Tanrısı / Jack Valentine
 24. 2005 Assault on Precinct 13 / Sgt. Jake Roenick
 25. 2006 The Hottest State / Vince
 26. 2006 Fast Food Nation / Pete
 27. 2007 Şeytan Duymadan Önce / Hank Hanson
 28. 2008 What Doesn’t Kill You / Paulie McDougan
 29. 2008 Chelsea on the Rocks / Kendisi
 30. 2009 New York, I Love You / Yazar
 31. 2009 Staten Island / Sully Halverson
 32. 2009 Corso: The Last Beat / Anlatıcı / Kendisi
 33. 2009 Vampir İmparatorluğu / Edward Dalton
 34. 2010 Brooklyn’s Finest / Detective Salvatore “Sal” Procida
 35. 2011 Moby Dick / Starbuck
 36. 2011 Gizemli Kadın / Tom Ricks
 37. 2012 Sinister / Ellison Oswalt
 38. 2012 Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God / Pat
 39. 2013 Before Midnight / Jesse Wallace
 40. 2013 Arınma Gecesi / James Sandin
 41. 2013 Getaway / Brent Magna
 42. 2014 Çocukluk / Mason Sr.
 43. 2014 Predestination / The Bartender
 44. 2014 Cymbeline / Iachimo
 45. 2014 Good Kill / Major Thomas Egan
 46. 2015 Ten Thousand Saints / Les
 47. 2015 Korku Terapisi / Bruce Kenner
 48. 2015 In a Valley of Violence / Paul
 49. 2016 Maudie / Everett Lewis
 50. 2016 Muhteşem Yedili / Goodnight Robicheaux
 51. 2017 Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu / Jolly the Pimp
 52. 2017 First Reformed / Toller
 53. 2017 24 Hours to Live / Travis Conrad
 54. 2018 Juliet, Naked / Tucker Crowe
 55. 2018 Blaze / Radio DJ
 56. 2018 Stockholm / Kaj Hansson / Lars Nystrom
 57. 2019 The Kid / Pat Garrett
 58. 2019 Adopt a Highway / Russell Millings
 59. 2019 Saklı Gerçekler / Hank
 60. 2020 Tesla / Nikola Tesla
 61. 2020 Cut Throat City / Jackson Symms
 62. 2021 Black Phone / The Grabber
 63. 2021 The Guilty / Sergeant Bill Miller
 64. 2022 The Northman / King Aurvandil War-Raven

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu