Yaşam

Estonya E-Vatandaşlığı Nedir? Avantajları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Estonya 3 sene öncesinde hayata geçirdiği E-Vatandaşlık sistemiyle birlikte dünyada ilk kez hayata geçirilen bir sisteme imzasını attı. Gün geçtikçe ve Teknoloji ilerledikçe Startuplar/Yazılım odaklı şirket kurmak isteyen bireyler, e-Residency (e-Oturum) programı ile birlikte lokasyon bağımsız şirket kurabilmeleri için güzel bir fırsat haline gelmeye başladı.

Peki, Estonya E-Vatandaşlığı sadece şirket sahipleri için mi? Tabii ki hayır. Şirket kurmasanız bile Estonya’nın E-Vatandaşlık programına başvuru yaparak ve Estonya’nın kimlik kartına sahip olabilirsiniz. Başvurunuz sonrası Estonya devleti tarafından gönderilecek olan Digital Identity Card ile birlikte kişisel dijital imzaya sahip oluyorsunuz. Kartınızın ön kısmında size özel olarak oluşturulan kimlik numaranız ve bireysel bilgilerinizin dijital ortamda depolandığı bir çip yer almaktadır.

Size iletilen bireysel Estonya kartınızın yanı sıra bir de bilgisayarınıza USB ile bağlayabileceğiniz bir kart okuyucu gönderilmektedir. Bu sayede tarafınıza iletilen dökümanları imzalayabilir, online bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilir ya da Türkiye’den erişim sağlayamadığımız bazı ödeme sistemlerine ulaşabilme fırsatını kendinize sağlayabilirsiniz. Bu kart ile yüzlerce avantaja sahip olabilirken bu kimlik ile birlikte Estonya’ya yerleşemezsiniz.

e-Residency (e-Oturum) Programının Avantajları

  • İnternet üzerinden online olarak şirket kurabilme
  • Çok düşük maliyetlere şirket kurabilme
  • Şirketinizi uzaktan yönetebilme
  • Sadece gelir vergisi ödeme
  • Avrupa Birliği’nin standartlarında yasal bir şirket

E-Residency Programının Avantajları

Estonya’nın sunduğu en büyük avantajlardan birisi de Dünyanın diğer ülkelerine kıyasla en kısa zamanda şirket kurulabilmektedir. Burada şirket kurulumu sadece 18 dakika sürmektedir. Bir diğer avantaj ise para kazandıkça vergi ödediğiniz sistemi ile 3. en iyi vergi sistemine sahip olmasıdır. Yani ülkemizdeki vergi sisteminde yer aldığı gibi sizden para kazanmıyor olsanız bile vergi isteyen bir sistem yer almamaktadır. Tek vergi yükümlülüğü şirketinizin banka hesabından nakit aktarımı yaparken oluyor.

Vatandaşlık Alma Adımları

Vatandaşlık için yapacağınız başvuruyu 100 Euro karşılığında bu link üzerinden yapabilirsiniz. Başvuru formunda sizden Estonya üzerinde kuracağınız şirket ile yapacağınız işle ilgili kısa bir metin hazırlamanızı ve kişisel bilgileriniz ve vesikalık fotoğrafınız istenmektedir. Başvurunuz onaylandıktan sonra size özel olarak hazırlanan kartınızı Ankara bulunan Estonya Büyük elçiliğinden almanız gerekmektedir. Ankara’daki Büyük elçiliğe giderek parmak izlerinizi verdikten sonra E-Residency (e-Oturum) kartınızı teslim alabilirsiniz. Kartınız başvurunuzu yaptıktan sonra yaklaşık olarak 6–7 hafta içerisinde kart Ankara’ya gelmektedir.

Banka Hesabı Açılımı

Estonya’da üç adet banka yer almaktadır. Bu üç bankanın sizin için sunduğu avantajlar aşağı yukarı aynı. Bunlardan birisini seçmeniz gerekmektedir. Seçimizi yaptıktan sonra banka hesabı açmak için yüz yüze bir görüşme sağlamanız gerekiyor ancak kısa bir süre içerisinde bu görüşmeleri E-Vatandaşlık programı ile banka hesabı açmak isteyenler için Skype üzerinden gerçekleştirmeyi planlıyorlar. Estonya’nın bunun için yaptığı yasa değişikliği ise şu an için tamamlandı olarak gözükmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=EqxZKE_BLJI

Kaynak
Medium

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu