Yerli Kadın Ünlüler

Esra Muslu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Esra Muslu
Tam adı: Esra Muslu
Doğum tarihi:…
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Ölüm tarihi: 31  Ağustos 2023
Ölüm yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu:…
Burcu:…
Ailesi:…
Mesleği: Aşçı
Aktif Yılları: 2017 – 2023
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Esra Muslu Londra’daki ünlü Zahter lokantasının sahibi olan Türk mutfak şefidir. Ünlü şef dünya mutfakları konusundaki başarısıyla adını geniş kesimlere duyurmayı başarmıştır.

Esra Muslu Hayatı

Esra Muslu hakkında özellikle erken dönem hayatıyla ilgili net bilgiler bulunmuyor. Ünlü aşçının doğum tarihi hakkında maalesef net bir bilgi yok. Ancak hayatının 18 yaşına kadar olan dönemini İstanbul’da geçirdiği ve İstanbul’da doğduğu bilinmekte.

Aşçılığa olan ilgisi ise Londra’ya gittiği dönemden itibaren başlıyor. 18 yaşında Londra’ya giden başarılı şef ilk olarak Londra’da yanında yaşadığı Bettina Harris’le beraber yemek yapmaya başlıyor. İngiliz-Yahudi asıllı olan Betina’dan farklı kültürlere ait yemekleri yapmayı öğrenen Esra Muslu daha sonrasında şef olmaya karar veriyor.

Bu amaçla Avustralya’da bulunan Melbourne şehrine gitti ve burada bulunan Swinburne Teknoloji Üniversitesi’nde mutfak sanatları alanında eğitim aldı. Ardından 2007 yılında Türkiye’ye dönüş yaparak Moreish isimli ilk işletmesini açtı.  Dining konseptine sahip olan restoran çok sevildi. Ünlü şef Moreish işletmesinin tutulmasından sonra altı restoran daha açtı.

Diğer bir yandan Soho House İstanbul isimli restoranda baş aşçı olarak çalıştı. Bu restoranda edindiği deneyimlerden 2021 yılında tekrar Londra’ya döndü. Burada da ünlü Ottolenghi Spitalfields restoranında baş aşçı olarak mutfakta yer aldı. Yetenekli ve başarılı şef hazırladığı yemeklerle herkesin dikkatini çekmeyi başardı.

2021 yılının son dönemlerinde ise Londra’da kendi restoranını açmaya karar verdi. Kardeşi Yasemin Mutlu ile birlikte kısa sürede adını dünyaya duyurmayı başaracak Zahter restoranını açtı. Zahter restoranında özellikle Türk lezzetlerini gelen ziyaretçilerine sundu.

Hedefi Türk yemeklerini dünyaya tanıtmak ve herkese tattırmak olan Esra Muslu 31 Ağustos 2023 tarihinde rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti. Genç yaşta hayata gözlerini yuman başarılı şefin vefat haberi sevenleri tarafından üzüntüyle karşılandı.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu