İlişki Konuları

Eski Sevgiliyi Unutmanın 8 Yolu!

instagram takipçi hilesi

Eski sevgiliyi unutmak bazıları için uzunca bir yas döneminin ardından mümkün olabiliyor, bazıları içinse geçmiş günlerin izleri yaşamda hüküm sürmeye halen devam edebiliyor. Sevdiğiniz, aşık olduğunuz, belki yuva kurma planları yaptığınız ve acı-tatlı bir çok anı biriktirdiğiniz insanın artık hayatınızda olmayacağını düşünmek, elbette hiç kolay değildir. Fakat kaldığınız yerden devam etmek zorunda olduğunuzu da biliyorsunuz.

Hayat, inişlerle çıkışlarla dolu engebeli bir yolculuktur. Bu yolculuk esnasında kurduğumuz hayallerin bir kısmı çeşitli nedenlerle gerçeğe dönüşmediğinde ise yaşadığımız duygunun adı; hayal kırıklığıdır. Beklenmedik bir şekilde gerçekleşen ve hazırlıksız yakalanılan duygusal yıkımlar, travma etkisi yaratır. Bunlardan biri de sevdiğimiz insanla yollarımızı ayırmaktır.

eski sevgiliyi unutmanın yolları

Peki bu yol ayrımından sonra ruhsal açıdan daha güçlü kalabilmek ve yeniden başlayabilmek için neler yapılmalı, neler yapılmamalıdır? İşte biz de bu yazımızda sizlere tüm bu soruların cevabı niteliğinde bir takım bilgiler aktarıyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Eski Sevgiliyi Unutma Yolları Nelerdir?

Yas Sürecini Kabullenin: Ayrılmak, birlikte kurulan hayallerin, beklenen umutların ve sevdiğiniz insanla aranızdaki bağın ölmesi demektir. Dolayısıyla ölüm yalnızca fiziken gerçekleştiğinde değil, duygusal açıdan yaşandığında da yas tutulmalıdır. Yas tutmak yerine, bir anda her şey çok yolundaymış gibi davranmak sizi güçlü değil, uzun vadede hasta eder.

Her duygunun ve her sürecin zamanında yaşanması psikolojik açıdan çok daha sağlıklıdır. Bu dönemde depresif veya ağlamaklı olmanız, sürekli geçmişi ve hatıraları düşünmeniz, hayat enerjinizin azalması, hatta rüyanızda daima eski sevgilinizi görmeniz gibi semptomlar gayet normaldir. Duygularınızdan kaçmak yerine onları yaşayıp, sürecin içinden geçmek için kendinize zaman tanıyın.

İlişkiyi Zihninizde İdeal Hale Getirmeye Çalışmayın: Eski sevgiliyi unutma döneminde en sık görülen hatalardan biri; ilişkideki sorunları minimize ederek, sürekli iyi taraflarına odaklanılmasıdır. Sonuç itibariyle bu ilişki çeşitli sebeplerle noktalandı. Düşündüğünüz kadar ideal olsaydı, böyle bir şekilde sonlanmazdı.

Bu noktada tavsiye edilen şey ilişkinin negatif taraflarını liste halinde yazmanız olacaktır. Zihniniz size aslında devam edebileceğinize dair sinyaller verdiğinde ise listeyi okumanız yeterlidir. Yeniden başladığınızda nelerle karşılaşacağınızı görmüş olacaksınız.

eski sevgiliyi unutmakk

Bakış Açınızı Yönetin: Sevgiliniz sizi destekleyen, her daim arkanızda duran, birlikte gülüp eğlendiğiniz ve kimi zaman da dertleştiğiniz insandı. Zihninizdeki bu kodu değiştirmek ve eski sevgiliyi unutmak için yapmanız gereken, size değerli hissettiren kişi ya da kişilerle çokça vakit geçirmeniz olmalıdır. Örneğin çok sevdiğiniz samimi bir arkadaş, anne, abla, kardeş gibi.. Böylece değer algınızın ve ruhsal tamamlanmanızın, yalnızca sevgilinizle değil, sevdiğiniz diğer insanlarla da mümkün olabileceğini görmeye başlayacaksınız.

Bu yaklaşım, aynı zamanda size diğer rollerinizi ve kim olduğunuzu hatırlatacaktır. Kendinizi sevmeniz ve mutlu olmanız için sevgilinizle yaşadığınız ilişkinin dışında da bir dünya olabileceğini fark edebilirsiniz.

Arkadaşlık İsteğini Kesinlikle Kabul Etmeyin: Aranızda duygusal bağ ve dolayısıyla da yaşanmışlıklarınız olan bir insanla, sanki hiç bir şey yaşamamış gibi normal arkadaşlık ilişkisi kurabilmeniz neredeyse olanaksızdır. Ayrıca eski sevgiliyi unutma sürecinde onunla bir şekilde bağlantıda kalmanız, süreci uzatacak ve çok daha sancılı bir hale sokacaktır. Bu durum ancak ona karşı romantik hislerinizin tamamen sıfırlanması halinde, sınırlı olarak mümkündür.

Temasa Geçebileceğiniz Platformlardan Uzak Durun: Sosyal medya hesapları, telefon, mesaj, e-posta ve bunun gibi iletişim yollarını kapatmalısınız. Birbirinizden, dolaylı olarak bile olsa haber aldıkça, zihninizde ilişkiyi yaşamaya devam edeceğinizi ve çıkmaza gireceğinizi unutmayın. Gerekirse engelleyin ve silin. Ama teması tümüyle kesmelisiniz.

eski sevgiliyi unutmakkk

Onun Arkadaşları ve Ailesi İle Görüşmeyi Bırakın: Size onu hatırlatacak, yaşatacak ve haber almanızı sağlayacak kişilerle görüşmeniz de yine mental açıdan ilişkiyi noktalamakta güçlük çekmeniz anlamına gelmektedir. Çünkü ona dair olan şeyler bağınızı kesmenizi zorlaştıracaktır.

Anılardan Uzak Kalın: Birlikte gittiğiniz mekanlara gitmeyin. Ondan gelen mesajları, postaları, fotoğrafları veya hediyeleri gözünüzün önünde tutmayın. Çünkü bunlar size sürekli iyi zamanlarınızı hatırlatacak ve yeniden bir araya gelme dürtülerinizi harekete geçirecektir.

Yeni Şeyler Keşfetmek İçin Fırsat Yaratın: Yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza odaklanmanız için en doğru zaman! Belki mutfakta deneyeceğiniz yepyeni tarifler, belki de görmeyi çok istediğiniz yeni yerler veya kendinizi tamamlayacağınız bir hobi..! Tüm bunlar hem zamanınızı dolduracak ve geçmişi düşünmenizi engelleyerek, eski sevgiliyi unutmanıza yardım edecek, hem de içsel yolculuğunuzda yeni bir sayfa açmanıza destek olacaktır.

Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu