Erzincan Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Videolu gezilecek yerler

instagram takipçi hilesi

Erzincan, iki katlı evleri ile büyük şehirlerden gelenleri hayrete düşürür. Çünkü alışık olmadık şekilde küçük küçük binalar vardır. Depremden sonra evlerin üçten fazla katlı olması yasaklanmıştır. Eğer, Erzincan’a yolunuz düşerse kaybolmanız muhtemeldir. Çünkü nerdeyse tüm evler birbirine benzemektedir. İşte eşsiz lezzetleri, huzurlu doğası ile Erzincan gezilecek yerler rehberi:

1. Esentepe

erzincan

Esentepe’ye akşam gitmenizi öneririz. Dönemeçli yollardan çıkarken biraz yorulabilirsiniz. Fakat şöyle derin bir nefes alıp manzaraya baktığınızda hayran kalmanız kuvvetle muhtemeldir. Çünkü Esentepe’de tüm şehir ayaklarınızın altındadır. Özellikle şehrin lambaları, küçük evler ve arabaların küçücük görüntüsüne rağmen yaydığı ışıklara hayran kalacaksınız. Şimdilerde restore çalışmaları yapılan Esentepe’ye gittiğinizde yıldızların ışıklarından da gözlerinizi alamayacaksınız.

2. Atatürk Parkı

erzincan gezilecek yerler

Atatürk Parkı, sonbaharda ayrı, kışın ayrı bir güzelliğe sahiptir. Sonbaharda parkın etrafını turuncu yapraklar kaplar. Ayağınızın altında ezilen yaprakların hışırtısı adeta bir terapi gibidir. Kış mevsiminde ise her taraf karlarla kaplıdır. İçinizi ısıtacak kadar güzel görünen karların beyazlığı gözlerinizi kamaştırsa da kesinlikle manzaraya karşı fotoğraf çekinmenizi öneriririz.

Atatürk Parkı’na genellikle aileler ve öğrenciler gelir. Çimenler üzerine oturarak çay içebilir, çekirdek çitleyebilirsiniz. Adeta bedava terapi gibidir.

3. Ekşisu

Ekşisu’ya aslında hepiniz aşinasınız. Mutfaklarınızdaki sodaların kaynağı Ekşisu’dan gelir. Ekşisu’nun girişinde bir çeşme vardır. Bu çeşmeye gelen herkes ellerinde damacanalarla dakikalarca sıra bekler. Çünkü, çeşmeden akan daha önce hiçbir yerde eşine benzerine rastalayamayacağınız kadar güzel ve doğal sodadır.

Ekşisu’nun güzellikleri bunla sınırlı değildir. İçeri girdiğinizde sizi kocaman bir göl karşılar. Bu göle girebilir tekne ile gezebilirsiniz. Her tarafın yeşilliklerle örtülü olduğu bu yere ister kendi piknik malzemelerinizi alarak gelin, isterseniz de çevredeki lokantalardan birine oturun. Her yönü ile kesinlikle burayı görmeden Erzincan’a geldim demeyin.

4. Erzincan Gezilecek Yerler: Ergan Dağı Kayak Merkezi

ergan dağı

Erzincan’a 12 km mesafede yer alan Ergan Dağı, Türkiye’nin en uzun liftlerinden oluşur. İster kayak yapın, isterseniz de teleferik ile huzurlu dakikalar yaşayın. Doğal güzellikleri ve manzarası ile harika olan dağda, kahvaltı imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Aileniz ile gittiyseniz kamelyalarda ya da gölün kenarında oturmanızı tavsiye ederiz.

5. Erzincan Müzesi

erzincan gezilecek yerler

1996 yılında kurulan Erzincan Müzesi’nde arkeolojik ve etnografik eserler bulunur. Bu müzede Osmanlı ve Selçuklular Dönemi’nden kalma eserlere sıkça rastlayabilirsiniz. Atatürk Mahallesi’nde yer alan Erzincan Müzesi’nde daha önce eşine benzerine rastlamadığınız eserleri göreceksiniz. Bununla birlikte rahatlıkla ulaşık sağlayabileceğiniz müzede heykel ve yöresel giysiler gibi tarihi eserler karşısında hayran kalacaksınız.

Erzincan Gezilecek Yerler Nerelerdir? ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=YlcHbpYHfuw

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu