Cinsel Sağlık

Erken Boşalma Nedir, Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma, erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Bu durum daha önce benzer bir sorun yaşamamış kişilerde psikolojik ya da fiziksel nedenlerle ortaya çıkabilir. Zaman zaman görülen erken boşalma kronik bir sorun değildir ancak devam ederse uzman desteği alınabilir. Erken boşalma, boşalma 1-2 dakika veya daha kısa sürede gerçekleştiğinde meydana gelir. Tedavi edilebilir cinsel işlev bozukluklarından biridir.

Erken Boşalma

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Erken boşalmanın olası nedenleri, kişinin gün içinde yaşadığı stres, kaygı bozuklukları ve kaygı gibi psikolojik durumlar olabilir. Ayrıca bazı fiziksel hastalıklar da erken boşalmaya neden olabilir. Erken boşalmaya neden olabilecek zihinsel durumlar:

 • İlk cinsel deneyimi çok erken veya çok geç yaşamak
 • Kişinin kendi fiziksel ve cinsel performansına güven duymaması
 • Cinsel bir partnerle rahatsız hissetmek
 • Endişe
 • Cinsel istismar öyküsü
 • Erken boşalmaya neden olabilecek fiziksel bozukluklar
 • Hormon dengesizliği
 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • Prostat veya üretra iltihabı veya enfeksiyonu
 • Bulaşıcı hastalıklar
 • Nörolojik hastalık
 • Genetik duyarlılık

Erken Boşalma Nasıl Teşhis Edilir?

Erken boşalma teşhisi için doktor öncelikle hastanın tıbbi öyküsünü kayıt altına almalı ve fizik muayene yapmalıdır. Hastanın tıbbi öyküsü erken boşalmanın tipini ve tedavisini belirlemede çok önemli bir faktördür.

erken bosalma nedir nedenleri nelerdir3

Doktor, hastanın tıbbi geçmişine göre bazı kan testleri, testosteron testleri veya görüntüleme testleri isteyebilir. Erken boşalma, birincil boşalma ve ikincil boşalma olmak üzere ikiye ayrılır.

Birincil erken boşalma; kişilerin ilk cinsel deneyimlerinden itibaren yaşadıkları uzun süreli erken boşalma olarak tanımlanır. Primer erken boşalmada altta yatan neden araştırılır ve hastaya en uygun tedavi seçilir.

 İkincil erken boşalma; erken boşalmanın ikinci türü olup, erken boşalma sorunu yaşamadan ilk kez erken boşalma yaşayanlara verilen isimdir. İkincil erken boşalma genellikle stres veya anksiyete bozuklukları gibi psikolojik nedenlerden kaynaklanır.

Her iki durumda da doktorlar erken boşalmaya neden olabilecek fiziksel koşulları araştırır. Erken boşalmanın nedeni fiziksel bir durumsa, doktorunuz bu durumları tedavi edecektir.

Erken Boşalma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkekleri olumsuz etkileyen en yaygın cinsel işlev bozukluklarından biridir. Utanç nedeniyle erken boşalma konusunda doktorunuzla görüşmeyi geciktirmek durumu daha da kötüleştirebilir.

erken bosalma nedir nedenleri nelerdir2

 • Cinsel terapi seansları bu doğrultuda bireysel veya partnerle birlikte uygulanabilir. Bir partnerle yapılan seks terapisinin daha yüksek başarı oranına sahip olduğu gözlemlenmiştir.
 • Erken boşalma tedavisi için hekimler psikolojik desteğe ek olarak jel, krem, ilaç gibi tedavi yöntemlerini veya uygun şekilde egzersiz önerebilir. Duyarlılığı azaltan kremler ve jeller genellikle cinsel ilişkiden önce penise sürülür ve birkaç dakika içinde etkisini gösterir. İlişki sırasında boşalmayı geciktirmek için önerilen bir diğer yöntem ise ilişkiden önce mastürbasyon yapmaktır.
 • Kegel egzersizleri erken boşalmayı tedavi etmenin en etkili yollarından biridir. Kegel egzersizleri; erkek cinsel işlev bozukluklarında oldukça etkilidir ve kadınlara idrar kaçırma, rahim sarkması, vajinismus gibi durumların tedavisinde önerilir. Kegel egzersizleri, pelvik kasların çalışmasına dayanan basit bir harekettir; pelvik kasların kasılıp 3 saniye bekledikten sonra bırakılmasıyla yapılır. Erken boşalma kontrolünü desteklemek için günde 10 defa 3 set Kegel egzersizi önerilir.
 • Erken boşalmayı önlemeye yardımcı olan bir diğer faktör de penis hassasiyetini azaltmaktır. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak erken boşalmayı önlemeye yardımcı olabilir. Özellikle prezervatiflerin içindeki jel boşalmayı uzatabilir.

Erken Boşalma İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=Xe84COq2mZY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu