Yerli Erkek Ünlüler

Erkan Yolaç Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Erkan Yolaç
Tam adı: Erkan Yolaç
Doğum tarihi: 25 Şubat 1935
Doğum yeri: Alpullu, Babaeski, Kırklareli / Türkiye
Ölüm tarihi: 16 Mayıs 2024
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye
Erkan Yolaç Kaç Yaşında Öldü?: 89 Yaşında
Boyu:
Burcu: Balık
Ailesi: Mehmet Yolaç, Hikmet Hanım
Eşi: Asuman Tuğberk (e. 1976)
Çocuk (ları): Göksu, Mehmet
Mesleği: :Oyuncu, Sunucu
Aktif Yılları: 1962 ile 2024 yılları arasında
imdb-logo

Hakkında

Erkan Yolaç kimdir, Erkan Yolaç televizyonda “Evet-Hayır” yarışmasıyla tanınan, Türkiye’nin en sempatik sunucularından biri. 89 Yaşında yaşama veda eden Yolaç’ın biyografisi aşağıdaki gibidir…

Erkan Yolaç, 24 Şubat 1935’te Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Alpullu Şeker Fabrikası’nın revirinde doğdu. Annesi Hikmet Hanım ve babası Mehmet Yolaç, Edirne’lidir. Babası, Bulgaristan Sofya’dan göç etmiş. 6 yaşında İstanbul’a taşındılar. Bir kardeşi, Faik, var.

Erkan, bir sene Saint Joseph Lisesi’nde okudu ama sınıfta kalınca Kenan Evren Lisesi’nde devam etti. Babasının işi nedeniyle 1951’de Karabük’e taşındılar ve Kastamonu Lisesi’nde yatılı olarak okudu. Aynı yıl babasını kaybetti.

İlginizi çekebilir: Tarık Tarcan Kimdir?

Belediye Fen Dairesi’nde işe başladı ve bir gün belediye mikrofonundan duyuru okudu. Belediye reisi beğenince sürekli duyuruları okumaya başladı. Ayrıca tabelacılık yaptı ve zor da olsa liseyi bitirdi.

1959’da Güzel Sanatlar Akademisi’nden iç mimar olarak mezun oldu. Askerde ordu evinde sunuculuk yaptı ve Ankara Radyosu’nda bayram özel eğlence programında çalıştı.

1962’de Londra’da BBC’de yapılan bir yarışmayı Caddebostan Gazinosu’nda ilk kez yaptı: Yarışmacılar “evet” ve “hayır” dememeliydi. Kaybedenler İzmir Marşı ile gönderiliyordu.

Erkan Yolaç, eşi Asuman Tuğberk ile “Yolaç Gömlekleri” adıyla gömlek üretip sattıkları bir konfeksiyon atölyesi açtı. 21 Mart 1976’da Türkiye güzeli Asuman Tuğberk ile dünya evine girdi. Çiftin, Göksu adında bir kızı ve Mehmet adında bir oğlu var. Her ikisi de Amerika’ya yerleşmiş.

Televizyon ve konfeksiyon işleri dışında, Tekirdağ’daki yazlık evlerinde zaman geçiriyorlardı.

Erkan Yolaç, 16 Mayıs 2024’te İstanbul’da 89 yaşında hayatını kaybetti. Solunum sıkıntısından dolayı hastahanede yatıyordu. Uzun süredir de yoğun bakımdaydı. 

Bir dönemin televizyon çocukları, “Evet-Hayır” yarışması ile onu tanıdı. Çok da ünlenen bu yarışmayla birlikte adından sıkça bahsettirdi. Televizyon’a özellikle büyük işler yapan ünlü sunucuydu. Dediğim gibi bir dönem Erkan Yolaç ile büyümüştü.

Erkan Yolaç TV Yarışmaları

  1. 1985- Stüdyo Pazar (TRT)
  2. 1996- Erkan Yolaç Show (TGRT)
  3. 1980’ler ve 1990’larda- Evet-Hayır Yarışması

Erkan Yolaç Filmleri

  1. 1973: Sevda Yolu
  2. 1964: Can Düşmanı
  3. 1964: Yılların Ardından
  4. 1964: Muhteşem Serseri
  5. 1962: Lekeli Kadın

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu