Sağlıklı Yaşam

Eriğin Pek Bilinmeyen 9 Faydası Nedir?

instagram takipçi hilesi

erik 6

Erik, birçok insan tarafından tercih edilmekte olan lezzetli bir meyvedir. Hamilelik dönemlerinde kadınların en çok aşerdikleri meyvelerin başında gelmektedir. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan eriği sevmeyen pek az insan vardır. İştah çekici bu meyvenin faydalarını öğrendiğinizde bir kez daha canınız erik isteyecek. Bedenin ihtiyaç duyduğu bütün değerleri tek bir meyvede toplayan eriğin faydalarını öğrendiğiniz zaman oldukça sağlıklı bir bedenin sahibi olacaksınız.

İşte eriğin çok bilinmeyen faydaları;

1-) Kolon Kanserini Önler

erik 8

Kuru erik günde 1 avuç tüketildiği zaman kolon kanserine karşı güçlü bir koruyucu olduğu araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır. Bu durumun yegane nedeni eriğin çözünebilir lif bakımından varsıl olması ve epikateşin adlı maddeyi barındırmasıdır. Erik, kanseri ve meydana çıkan radikaller ile de savaşabilen güçlü bir meyvedir.

2-) Kan Dolaşımını Hızlandırır

erik 7

Erik tüketimi demir üretimini arttırarak kan dolaşımı üzerinde önemli bir etki sağlamaktadır. Eriğin faydalarından yararlanabilmek içi bol miktarda tüketmeniz tavsiye edilir.

3-) Kolesterolü Düşürür

erik 2

Erikte yer alan çözünebilir lifler arasında bulunan pektin adlı madde yüksek orandaki kolesterolün düşürülmesi için etkilidir. Söz konusu özellik yalnızca insanlar için değil hayvanların kolesterolunu da düşürmede etkilidir.

4-) Kabızlığa İyi Gelir

erik 9

Özellikleri içinde en önemlisidir. Diyet lifi içermekte olan erik kabız rahatsızlığı yaşayan insanların tüketmesi gereken meyvelerin başında gelmektedir. Düzenli erik tüketimi ile sindirim sistemi problemlerinizden rahatça kurtulabilirsiniz.

5-) Güçlü Bir Besin Kaynağıdır

erik 4

Bünyesinde barındırdığı güçlü besin değerlerine dikkat etmek oldukça önemlidir. Güçlü bir besin kaynağı olan erik içeriğinde önemli orandan florür, potasyum, demir, C ve A vitamini içermektedir.

6-) Cilt Sağlığınız Üzerinde Etkilidir

erik 11

En çok dikkat edilmesi gereken özelliklerinin başında da cildi güzelleştirmesi gelmektedir. Gerçekleştirilen araştırmalara göre yüksek oranda antioksidan barındıran erik, cilt yüzeyindeki kusurları gidermede oldukça önemlidir. Daha sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmak için düzenli olarak erik tüketmelisiniz.

7-) Kilo Vermeye Yardımcı Olur

erik 1

Gündelik diyet listenize erik ekleyerek sağlıklı bir biçimde kilo verebilmeniz mümkündür. Yağ ve karbonhidrt değerleri oldukça düşük olan, kalori yönünden diyet menünüze ekleyebileceğiniz erik kısa zaman içinde birkaç beden birden incelmenize yardımcı olacaktır.

😎 Metabolizmayı Hızlandırır

erik 3

İçeriğinde niasin adlı maddeyi barındıran erik, metabolizmayı hızlandırarak bedendeki yağları kısa süreliğine de olsa yakar. B6 vitamini ve patotenik asit barındıran eriğin faydalarından yararlanabilmek için düzenli bir şekilde erik tüketmek gerekmektedir.

9-) Bedende Sarkmayı Önler

erik 5

Diyetini erteleyenlerin en büyük korkularının başında kilo verdikleri zaman derilerinde sarkmaların meydana gelmesidir. Oysa yeşil erik gibi C vitamini yönünden varsıl ve bağ dokusunu güçlendiren meyveleri tüketmek hem cildin gen kalmasını sağlar hem de sarkmaları önler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu