Deprem

Enkaz Altındaki İnsanlar Ne Kadar Süre Hayatta Kalabilir?

instagram takipçi hilesi

Enkaz Altındaki İnsanlar Ne Kadar Süre Hayatta Kalabilir? Enkaz altındaki insanların hayatta kalma süresi, birçok faktöre bağlıdır. Bunlar arasında enkazın büyüklüğü, insanların ne kadar koruyucu bir yerde olduğu, hava koşulları, su ve yiyecek miktarı gibi faktörler bulunur. Enkaz altındaki bir kişinin hayatta kalma süresi genellikle birkaç günden birkaç haftaya kadar değişebilir. Ancak, durumlar her zaman beklenenden daha iyi ya da kötü olabilir.

Enkaz Altındaki İnsanlar Ne Kadar Süre Hayatta Kalabilir?

Enkaz Altındaki İnsanlar Ne Kadar Süre Hayatta Kalabilir?

Uzmanlar, enkaz altındaki insanların hayatta kalma süresinin çoklu faktörlere bağlı olduğunu belirtir. Enkaz altındaki kişinin bulunduğu pozisyon, hava ve suya erişim, iklim, hava durumları ve kişinin fiziksel ve zihinsel durumu gibi faktörler hayatta kalma süresini etkiler. Enkazın ardından geçen ilk 24 saat içinde pek çok insan kurtarılabilir, ancak bu süreden sonra hayatta kalmayı başarmış çok sayıda insan da bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler, arama kurtarma operasyonlarını genellikle felaketten sonra beş ila yedi gün içinde veya son felaketzedenin kurtarılmasından bir ila iki gün sonra sona erdirir. Enkaz altında hayatta kalma süresi depremzedenin sağlık hali, ezilme sendromu, zihinsel durumu gibi faktörlere göre doğru orantıdadır.

Enkaz Altindaki Insanlar Ne Kadar Sure Hayatta Kalabilir 3

Enkaz altında kalan depremzedelerin yaşam savaşını etkileyen o etkenler şunlardır;

  • Hava ya da suya ulaşım
  • Crush (ezilme) sendromu
  • Yaralanma düzeyi
  • İklim, hava koşulları
  • Psikolojik güç

Bir İnsan Aç ve Susuz Ne Kadar Süre Hayatta Kalabilir?

Enkaz Altindaki Insanlar Ne Kadar Sure Hayatta Kalabilir 4

Uzmanların açıklamalarına göre bir insan aç olarak 1 aya kadar yaşayabilir. Fakat bu noktada en önemli nokta sudur. Su vücudumuzun pek çok alanını etkileyen önemli bir ihtiyaçtır. Bir insan susuz olarak 7 gün yani 168 saat hayatta kalabilir. Ancak bu süre kişinin yaşına ve hastalık durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Türkiye’de Enkaz Altında Kalan En Fazla Kaç Gün Sonra Sağ Olarak Kurtarıldı.

Çin’deki Siçuan ve Türkiye’deki Marmara depremlerinde de inanılmaz olaylar meydana geldi. İsmail Çimen (5 yaşında), tam 151 saat sonra enkaz altından sağ olarak bulundu ve mucizelerin simgesi haline geldi. Basında “Mucize İsmail” olarak tanınan bu küçük çocuğun annesi de depremin ikinci gününde kurtarıldı. Ancak İsmail’in babası ve üç kardeşi göçük altında hayatını kaybetti.

Enkaz Altindaki Insanlar Ne Kadar Sure Hayatta Kalabilir 2

“Türkiye’de gerçekleşen bir başka mucize, 2004 yılında Konya’daki depremde yaşandı. Enkaz altından 131 saat sonra kurtarılan 16 yaşındaki Muhammet Kelam, yaşadıklarını şu şekilde anlattı:

“Deprem başladığında merdivenlerden aşağı koşmaya başladım. Binanın çökmesinden sonra umutsuzluğa kapılmamaya çalıştım. Zaman zaman uyudum ve yukarıda çalışanlar olduğunu duyuyordum. Beni kurtaracaklarını düşünerek kendimi rahatlatmaya çalıştım. Cep telefonumu aramaya çalıştım ama bulamadım. Annem ve kardeşlerimin durumunu düşündüm.” 

1992 Erzincan Depremi, Türkiye’de en uzun enkaz altında hayatta kalmayı başarmış insanların en önemli rekoru ile bilinir. SSK Hastanesi’nin üçüncü katındaki lojmanda birinci kata düşen ve 9 gün sonunda kurtarılan Nurcan Hemşire, enkaz altında beton blokları arasında aç ve susuz hayatta kalmayı başardı. Kangren olan sol ayağı kesilen Nurcan Hemşire, depremin “mucize” olarak adlandırılan bir hikayesi haline geldi.

Enkaz Altındaki İnsanlar Ne Kadar Süre Hayatta Kalabilir? İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu