Film & Dizi ÖnerisiListeler

En İyi Mitoloji Konulu Filmler

instagram takipçi hilesi

Sinema tarihinin vazgeçilmezlerinden olan mitleri konu olan fantastik filmlerin tutkunu olan birçok insan vardır. Mitoloji, Eski Yunan’larda geçen, geçmişte söylenenlerin tekrar edilmesi anlamı taşıyan bir kavramdır. Doğu dillerinde efsane olarak adlandırılırken, Batı’da mit adını alan bu hikayeler bugüne kadar birçok filme konu olmuştur. Geçmişten günümüze kadar IMDB baz alınarak yapılan mitoloji konulu filmleri sizler için listeliyoruz.

En İyi Mitoloji Konulu Filmler

Pan’s Labyrinth / Pan’ın Labirenti

pans labyrinth

2006 yılı yapımı olan Pan’ın Labirenti filmi, Guilermo del Toro imzalı fantastik bilimkurgu türünde bir filmdir. Roma, Yunan ve Mısır mitolojilerini içerisinde barındıran hikayesiyle Imdb puanı en yüksek olan filmlerden birisi olarak listemizde yer almayı hak eden bir yapımdır. Pan’ın Labirenti filmi, 2. Dünya Savaşı’nın sonrası dönemde geçmektedir.

Yeni taşındıkları evin bahçesinde gizemli ve esrarengiz bir labirent keşfeden 10 yaşındaki Ofelia’nın hayatını o labirentte yer alan Pan adındaki yaratık baştan aşağı değiştirecektir. Ofelia gerçek hayatta bulamadığı mutluluğu o labirentte bulacaktır. Filmin başrollerinde Ivana Baquero, Doug Jones ve Iván Massagué yer almaktadır. Filmin Imdb puanı 8.2’dir.

300 Spartan / 300 Spartalı

300 spartan 685x456

2006 yılı yapımı orijinal adı 300 olan 300 Spartalı, M. Ö. 480 yılında geçen bir filmdir. Hikayesi Antik Yunan Mitolojisine dayanmaktadır. Pers kralı Xerxes’in tarihinin en büyük ordusuyla Sparta Kralı Leonidas’ın 300 kişilik ordusuna karşı olan savaşı anlatılmaktadır. Ölümüne kanlı bu aksiyonu bol savaş, dünyada ilk demokrasinin kuruluşuna da zemin hazırlayacaktır. Filmde başrolde Gerard Butler yer almaktadır. Filmin Imdb puanı ise 7.6’dır.

Troy / Truva

troy 685x513

2004 yılı yapımı Truva filmi sinema tarihinde kült savaş yapımlarından birisidir. Antik Yunan Mitolojisini temel alan film, İlyada destanını konu almaktadır. Milattan önce 1250 yılında geçen filmde, Truva prensi olan Paris ve Sparta Kraliçesi Helen’in aşkının başlattığı 10 yıl süren ve bir medeniyetin çöküşüne sebep olan savaş anlatılır. Yönetmen koltuğunda Wolfgang Petersen’in yer aldığı filmin başrollerinde Brad Pitt, Eric Bana ve Diane Krugar yer alır. Filmin Imdb puanı ise 7.2’dir.

Stargate / Yıldızlar Geçidi

1994 yapımı olan Stargate filmi yönetmen Roland Emmerich imzası taşıyan Eski Mısır mitolojisinden alınan bir bilimkurgu macera filmidir. Mısır Tarihi uzmanı olan arkeolog Dr. Daniel Jackson’un gizemli bir eski bir geçit  bulmasıyla maceranın başladığı filmde, geçitten geçilerek Eski Mısırı andıran bir gezegene gidilmektedir. Albay Jack O’Neil komutasıyla kurulan ekip, geçitten geçerek farklı bir dünyaya adım atarak keşif yapmaya başlayacaktır. Filmin başrollerinde Kurt Russell, James Spader ve Jaye Davidson yer almaktadır. Filmin Imdb puanı ise 7.0’dır.

Thor: The Dark World / Thor: Karanlık Dünya

thor the dark

Marvel Sinematik Evreninin sekizinci yapımı olan Thor film serisinin 2. filmi Karanlık Dünya, 2013 yılında vizyona girmiştir. İskandinav Mitolojisini temele alan filmde seri, mitolojik tanrı olan Thor karakterinin, Dünya’yı ve Dokuz Diyar’ı  antik Dark Elves’ten kurtarma maceralarıyla devam etmiştir. Bu macerada Thor’un en büyük yardımcısı ise dünyalı olan Jane Foster olmaktadır. Filmin başrollerinde  Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleton ve Zachary Levi yer alır. Filmin Imdb puan ise 6.9’dir.

Ondine / İlahların Aşkı

ondine 685x511

Neil Jordan’ın yazıp yönettiği 2009 yılı yapımı İlahların Aşkı filmi lirik ve masalsı bir aşk hikayesini konu almaktadır. İskoç/İrlanda mitolojisinden uyarlanan hikayede, Syracuse isimli İrlandalı bir balıkçının birgün ağlarına takılan gizemli bir kadının aşkı anlatılmaktadır. Bu büyüleyici kadına umutsuzca aşık olan Syracuse, masallardaki gibi yasak ve imkansız bir aşkın mucizeyle gerçek olmasını isteyecektir. Filmin başrollerinde Colin Farrell ve Alicja Bachleda yer almaktadır. Filmin Imdb puanı 6.8’dir.

Beowulf

beowulf 685x1015

Güçlü ve korkusuz bir savaşçının hikayesinin anlatıldığı Beowulf filmi de, Anglosakson Destanı’ndan uyarlanan bir diğer mitolojik filmlerden birisidir. Savaşçı Beowulf’un, her yeri yakıp yıkan kötü karakter Grandel’e karşı mücadelesi konu alınmaktadır. Birçok başarılı filmin yönetmenliğine imza atan Robert Zemeckis bu filmde de başarılı bir iş çıkartmıştır. Filmin başrollerinde ise Angelina Jolie ve Anthony Hopkins yer almaktadır. Filmin Imdb puanı 6.2’dir.

Hercules / Herkül

hercules 685x471

2014 yılı yapımı olan birçok kez adını duyduğumuz Herkül filmi, Antik Yunan mitolojisinden uyarlanmıştır. Mitolojiye göre Herkül tanrı kral Zeus’un güçlü oğludur. Düşmanlarına karşı, insanları her zaman olduğu gibi yine savunan Herkül’ün birkaç arkadaşıyla birlikte mücadelesi konu alınmıştır. Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez yıldızlarından birisi olan Dwayne Johnson, Herkül filminin başrolünde yer alan isimdir. Aynı zamanda filmin oyuncu kadrosunda Barbra Palvin ve Irina Shayk gibi isimlerde yer alır. Aksiyon dolu filmin Imdb puanı 6.1’dir.

Percy Jackson The Olympians: The Lightning Thief / Percy Jackson Şimşek Hırsızı

Percy Jackson The Olympians The Lightning Thief 685x513

2010 yılında yapılan Percy Jackson film serisinden Şimşek Hırsızı, Antik Yunan mitolojisinden uyarlanan bir hikayedir. Deniz Tanrısı Poseidon’un oğlu olan Percy Jackson’ın maceralarının anlatıldığı filmde, Zeus’a ait olan ve çalınan şimşeği bulup hırsız olmadığını kanıtlaması anlatılır. Mistik varlıklarla dolu hikayenin başrollerinde Logan Lerman, Brandon T. Jackson, Marie Avgeropoulos gibi birçok isim yer almaktadır. Filmin Imdb puanı 5.9’dur.

Wrath of the Titans / Titanların Öfkesi 

titanlarin ofkesi

2012 yılında yayınlanan Titanların Öfkesi filmi fantastik savaş filmidir. Antik Yunan mitoloji uyarlaması olan filmde, Zeus’un oğlu yarı tanrı Perseus’un 10 yaşındaki oğluyla sessiz sakin bir yaşam sürerken Titanlar ve Tanrılar arasında çıkan savaş yüzünden Perseus’un kaçırılan Zeus’u kurtarmak üzere maceraya atılması anlatılmaktadır. Titanların Öfkesi filmi, 2010 yılında vizyona giren Titanların Savaşı isimli filmin devamı olmaktadır. Filmin başrollerinde Sam Worthington, Liam Neeson ve Ralph Fiennes yer almaktadır. Filmin Imdb puanı ise 5.7’dir.

Gods Of Egypt / Mısır Tanrıları

gods of

2016 yılı yapımı olan Mısır Tanrıları filmi Mısır mitoloji uyarlaması olan fantastik aksiyon filmidir. Mısır mitolojisinde yer alan Tanrı’ların birbiriyle savaşlarını konu alır. Nikolay Coster-Waldau, Gerard Butler ve Brenton Thwaites başrollerinde yer aldığı filmde bugüne kadar aşına olunan birçok mitolojik öğeye yer verilmiştir. Aksiyon dolu filmin Imdb puanı 5.4’dür.

Mummy / Mumya

mummy

Mumya sinema tarihinde yolculuğuna ilk olarak 1999 yılında yapılan filmle başlamıştır. O günden beri birçok farklı versiyonu ve devam filmleri yayınlanarak geniş bir arşive sahip olmuştur. 1999 yapımı Mumya filmi aslında korku türünde yapılmıştır. Eski Mısır mitoloji uyarlaması olan hikayede, eğlenceli sahnelerle korku filmi olmasına rağmen o gözle izleyici tarafından kabul edilmemiştir.

Başrolünde Brendan Fraser ve Rachel Weisz’in yer aldığını Mumya filminin yönetmenliğini Stephen Sommers yapmaktadır. Film Mısır’a antik bir şehri bulmaya gelen iki kardeşin hikayesi anlatılmaktadır. Imdb puanı ise 7.0’dır.

En İyi Mitoloji Konulu Filmler ile ilgili Bazılarının Fragmanları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu