Kişisel Gelişim

En İyi 5 Stefan Zweig Kitabı

instagram takipçi hilesi

28 Kasım 1881 yılında dünyaya gelen Stefan Zweig, birçok başarılı esere imza atmıştır. Eserlerinde kullandığı sade dil ve ilginç konular her zaman okuyucuların beğenisini toplar. Genellikle kısa romanlar olan eserler, okuyucusunun hafızasında derin izlere neden olur. Stefan Zweig’ın eserlerini bir kez okuyan kesinlikle ikincisini, üçüncüsünü okumak için can atacaktır. İşte en iyi 5 Stefan Zweig kitabı…

En İyi 5 Stefan Zweig Kitabı

1. Satranç

En iyi 5 Stefan Zweig kitabı

Satranç kitabı, Zweig’n ölmeden önce yazdığı son eseridir. Kitapta iki satranç ustasının karşı karşıya gelerek gemi yolculuğu esnasında oynamaları anlatılır. Ancak, kitabın esas ilgi çekici yanı,  Dr. B’nin ilgi çekici hayat hikayesidir. Dr.B geçmişinde hapis cezası almıştır. Hapiste hiç kimsesi olmadığı gibi, etrafında hiç eşya da yoktur. Bu esnada hiç kimsenin kendisi ile konuşmasına izin verilmeyen Dr. B, bir askerin montunun cebinde kitap görür ve kitabı çalar.

Kitap satrancın nasıl oynanacağını anlatır. Kitabı büyük bir heyecanla defalarca okuyup, yatağındaki desenleri satranç tahtası olarak hayal edişini, günlerce nasıl oynadığını anlatır.Hatta oyun oynarken kendi kendine yenildiği bile olur. Hapisten şans eseri çıkarılan Dr. B, bir daha satranç oynamamaya yemin etmiştir.

2.Korku

Korku

Kitap bir kadının yaşadığı duygu durumunu çok iyi bir şekilde açıklar. Kitabın kahramanı her ne kadar mutlu ve zengin bir hayat yaşar gibi görünse de evliliğinde mutsuzdur. Evliliğin sıradanlığı onun mutsuz olmasına ve ilişkideki heyecanını yitirmesine yol açar. Kitabın kahramanı evliliğindeki mutsuzluğu eşini aldatarak bulacağını düşünür. Ve bir piyanist ile aşk yaşar.

Yaşadığı aşk ilk zamanlar onu heyecanlandırsa da zamanla korkuya dönüşür. Çünkü kadının kocasını aldattığını biri öğrenmiştir. Kadına şantaj yapması, kadını her geçen gün korku pençesine daha da sürükler. Kadının yaşadığı korkuyu ve pişmanlığı derinden hissedeceğiniz romanı okurken zaman su gibi geçecektir.

3.Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

1920’li yıllarda yazılan kitap, esasen uzun öyküdür. Kitabın kahramanı bir mektup yazar. Ancak mektupta kadının kim olduğu belli değildir. Kitapta, kadının nasıl bir aşk yaşadığı, yüreğinde kocaman bir aşk ile nasıl yaşadığı ve platonik aşkın insanı ne hallere soktuğu hazin bir şekilde anlatılır. Kitabı okurken kadının hissettiği aşka saygı ile eğilirken, sözcüklerin arasında kaybolacağınıza eminiz.

4.Bir Kadının Yaşamından 24 Saat

.Bir Kadının Yaşamından 24 Saat

Stefan Zweig, kadınların duygularını çok iyi bir şekilde eserlerine yansıtır. Her romanında kadınların yaşadığı sıradan anların bile mükemmel bir anlatım tekniğiyle aktarıldığını görürsünüz. Bir kadının yaşamından 24 saat kitabı da, tıpkı ismi gibidir. Kitapta, kadının yaşamında geçen 24 saati, neler yaptığını, neler hissedildiğini detaylı olarak okuyabilirsiniz. Özellikle zaman su gibi aksın geçsin istiyorsanız bu kitap tam da size göre.

5.En İyi 5 Stefan Zweig Kitabı: Olağanüstü Bir Gece

olağanüstü bir gece

Dünyada en çok okunan kitaplardan olan “Olağanüstü bir gece” kitabı, başlarda sıradan bir adamın hikayesini anlatır. Fakat, sıradan ve zengin olan bu adam, bir suç işler. Yaptığı suçun etkisi, onun hayatına insan olduğunu hatırlatır. Her ne kadar korku ve acı yaşasa da, kalbinde bir şeyler hissettiği için bir yandan da haz duyar. Kitap, ruhani uyanışın romanıdır.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu