Film & Dizi Önerisi

En İyi 20 Mel Gibson Filmi

instagram takipçi hilesi

En iyi 20 Mel Gibson filmi konumuzda sizler ile sinema tarihinin efsanevi aktörünün yer aldığı yapıtları paylaşmak istedik. Herkesin bildiği bir aktör olan Mel Gibson’ın aynı zamanda yönetmenlikte yaptığı unutulmaz nice filmleri yer almaktadır. Sizler için IMDB puanına göre listeleyip anlattık. Hadi hep birlikte bakalım bu efsanenin akıllarda yer eden filmlerine.

En İyi 20 Mel Gibson Filmi

Cesur Yürek – Braveheart (1995) = IMDB: 8.4

film 1

Mel Gibson’un tartışmasız en iyi filmlerinden biri olan Cesur Yürek izleyen hemen herkesin hafızasın yer almaktadır. Kariyeri boyunca yer aldığı yapımlar arasında en başarılı olan filmlerden birinde Mel Gibson’ı hem yönetmen hem de oyuncu kadrosunda görmekteyiz.

Braveheart filminin konusu İskoçyalıların İngilizlere karşı vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesinden söz etmektedir. Film İskoç kahraman William Wallace’nin hayatından anlatılmıştır. İMDB puanı ile de kendini belli ettiren filmi ölmeden önce izlenecekler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Savaş Vadisi – Hacksaw Ridge (2016) = IMDB: 8.1

film 2

Savaş filmleri kategorisinde yer alan Savaş Vadisi filminde Mel Gibson yönetmen koltuğunda oturmaktadır. Oldukça duygu dolu sahnelere tanık olacağınız filmde anlatılan Okinawa savaşı boyunca insan öldürmeyi reddeden Desmond T. Doss’un 75 kişinin hayatını kurtarması anlatılmaktadır. Ayrıca film son yılların savaş filmleri kategorisi içerisinde en iyiler kısmında yer almaktadır.

İlginizi çekebilir:

En İyi 20 Mel Gibson Filmi

Apokalipto – Apocalypto (2006) = IMDB: 7.8

film 3

Mel Gibson’u yine yönetmenlik koltuğunda gördüğümüz Apokalipto filminde Maya uygarlığında hayatta kalma savaşı veren bir topluluğu bulacağız. Filmin konusu ise Maya uygarlığında huzur içinde yaşayan bir topluluğun savaşçılar tarafından  saldırıya uğramaları ve Jaguar Paw adlı bir kişinin ailesini koruma çabası anlatılmaktadır.

Cehennem Silahı – Lethal Weapon (1987) = IMDB: 7.6

film 4

1987 yılında çekilen ve en önemli filmlerden biri olarak gösterilen Cehennem Silahı filmi Mel Gibson’un belki de bugünkü ününe kavuşmasını sağlayan bir yapıttır. Aksiyon, suç, gerilim türlerine sahip filmin konusu ise; Los Angeles polis teşkilatında görev yapmakta olan Çavuş Martin Riggs (Mel Gibson) ve Çavuş Roger Murtaugh (Danny Glover) ‘ın başından geçen olayları anlatır. Film seri şeklindedir. Eğer beğenirseniz devam filmlerini de izlemeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir:

Gizli Çağrı Film Konusu ve Oyuncuları

Çılgın Max 2 – Mad Max 2 (1981) = IMDB: 7.6

film 5

Dünya sinemasında farklı yapımlar ile gündeme gelen Mad Max filminin bu serisinde Mel Gibson yer almaktadır. Filmin konusu; nükleer savaş sonrası bitap düşmüş Avustralya’da ailesini kaybeden Max’in ütopik bir dünyada hayatta kalmayı başarmış bir grup insan ile birlikte verdiği yaşam mücadelesi anlatılır.

Gelibolu – Gallipoli (1984) = IMDB: 7.4

film 6

Çok genç yaşta kamera karşısında göreceğimiz Mel Gibson’un yer aldığı bu film mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer almaktadır. Filmi konusu; Türklerin itilaf devletlerini Gelibolu’da yenilgiye uğratmasını anlatıyor. Dost olan Avustralyalı iki gencin Anzak birlikleri tarafından savaşa gönderilmeleri ve burada dostluklarının sürmesini ama masumiyetlerini yavaş yavaş kaybetmelerini anlatır.

Deli ve Dahi – The Professor And The Madman (2019) = IMDB: 7.3

film 7

Yıldız oyuncu kadrosuna sahip olan Deli ve Dahi filminde Oxford İngilizce sözlüğünün ortaya çıkışının gerçek hikayesi anlatılmaktadır. Filmin konusu; Profesör James Murray (Mel Gibson) gerçekleştirme istediği projesi için gecesini gündüzüne katarken akıl hastanesinden bir mektup eline ulaşır. Mektubu yazan ise Dr. W.C. Minor (Sean Penn)’dur. İçeriğinde 10.000 kelimenin bulunduğu çalışma bu iki kişinin yollarının kesişmesine neden olacaktır.

İlginizi çekebilir:

Vatansever Film Konusu ve Oyuncuları

Vatansever – The Patriot (2000) = IMDB: 7.2

film 8

Filmin başrolünde yer alan Mel Gibson oldukça başarılı bir performans sergilemiştir. Filmin konusu; İngilizlere karşı bağımsızlık mücadelesi veren Amerikalıları oldukça başarılı bir şekilde konu edinmiştir.

Gününü Göreceksin – Payback (1999) = IMDB: 7.1

film 9

Günün Göreceksin filmi Richard Stark’ın ‘Avcı’ adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır. Başrolünde Mel gibson’un yer aldığı filmin konusu ise; iki yakın dost olan Porter (Mel Gibson)  ve Val Resnick (Gregg Henry) ‘in hayalini kurdukları büyü soygunu gerçekleştirmeleri ve sonra Val Resnick’in Porter’a ihanetini anlatır. Aksiyon türünde harika bir film olan Payback filmini izlemenizi öneririz.

İlginizi çekebilir:

Büyük Haydut Film Konusu ve Oyuncuları

Bir Zamanlar Askerdik – We Were Soldiers (2002) = IMDB: 7.1

film 10

Vietnam Savaşı’nı en iyi anlatan filmlerden biri olan Bir Zamanlar Askerdik filminde Mel Gibson Albay Hal Moore karakterine hayat vermiştir. Filmin konusu ise; Albay Hal Moore ve askerleri kalabalık bir Vietnam ordusuyla yüzleşmek üzeredir ve albayın askerlerini sakinleştirip cesaret vermesi gerekmektedir. Savaşın insanlığı nasıl yıprattığına şahit olacağınız film izlenmesi gerekenlerde yerini mutlaka almalıdır.

Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi / The Passion Of The Christ (2004) = IMDB: 7.1

film 11

Başarılı bir oyuncu olduğunu kanıtlayan Mel Gibson’un aynı zamanda başarılı da bir yönetmen olduğunu kanıtlayan filmdir. Filmin konusu ise; Nasıralı İsa’nın son akşam yemeğinden sonra dua etmek için gitiği zeytin bahçelerinde şeytanın baştan çıkarışlarına karşı koyar. Çarmıha gerilmeden önceki son 2 saatini anlatan filmde olağanüstü oyunculuk ve senaryoya şahit olacaksınız.

Tehlikeli Bir Yıl – The Year Of Living Dangerously (1982) = IMDB: 7.1

film 12

Mel Gibson’un başrolünde yer aldığı filmde 1965 yılında Endonezya’da yaşanan darbe girişimi anlatılmaktadır. Filmin konusu ise; Guy Hamilton (Mel Gibson) adlı bir gazetecinin Endonezya’ya giderek siyasi kargaşanın içerisinde mesleğini yapmaya çalışmasını ama aynı zamanda Sukarno yönetiminin hükümetten düşmesi ile Guy Hamilton’u oldukça tehlikeli bir macera içine sürükler.

Adaletsiz – Dragged Across Concrete (2018) = IMDB: 7.0

film 13

Oyuncu kadrosunda ünlü isimlerin yer aldığı  Adaletsiz filmi Amerika’da oldukça ilgi görmüştür. Filmin konusu ise; Başarılı iki polis olan Brett Ridgeman ile Anthony Lusaretti’nin tutukladıkları mahkumlara karşı şiddet uyguladıkları görüntüler medyaya sızar ve bu iki polis görevlerinden ihraç edilirler. Geçinme zorluğu çekmeye başlayınca da tazminatlarını alabilmek için illegal işlerde bulurlar kendilerini.

Maverick (1994) = IMDB: 7.0

film 14

Western filmi olan Maverick filminde Mel Gibson başrolde yer almaktadır. Filmin konusu; Bret Maverick (Mel Gibson) poker turnuvasına katılmak için çıktığı yolda Annabelle Bransford (Jodie Foster) ve Zane Cooper (James Garner) ile tanışır. Turnuvaya katılım için 5 bin dolara ihtiyacı olan Maverick ve arkadaşları ile aksiyon dolu maceralara atılırlar.

Gemide İsyan – The Bounty (1984) = IMDB: 7.0

film 15

Oyuncu kadrosunda Mel Gibson ve Anthony Hopkins gibi ünlü isimleri barındıran film gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Filmin konusu; İngiliz donanmasına ait olan Bounty gemisinde çıkan isyanı anlatmaktadır. Kaptan Bligh (Anthony Hopkins) ve Fletcher Christian (Mel Gibson) ‘ın isyanı kontrol etmeye çalışmaları filme konu olmaktadır. Bounty gemisi hakkında yapılan filmler arasında en dikkat çeken yapım olan Gemide İsyan filmini izlemenizi öneririz.

Gringo’yu Yakala – Get the Gringo (2012) = IMDB: 7.0

film 16

Filmin hem başrolü hem de yazarlığını üstlenen Mel Gibson aksiyon dolu bir yapım ile karşımıza geçmektedir. Filmin konusu; Azılı bir suçlu olan Driver’ın Meksika’da hapse atılması ve orada tanıştığı 9 yaşındaki bir çocuğun yardımı ile kurtulmasını ve sürekli bir kaçış halinde olmasını anlatır.

Fidye – Ransom (1996) = IMDB: 6.7

film 17

1996 yapımı gerilim, heyecan dolu filmde Mel Gibson başrolde yer almaktadır. Filmin konusu; Tom Mullen (Mel Gibson) başarılı ve zengin bir uçak şirketi sahibidir. Karısı ve çocuğu ile mutlu bir hayat yaşarlar iken bir gün oğlu kaçırılı ve serbest kalması karşılığında fidye istenir.

İşaretler – Signs (2002) = IMDB: 6.7

film 18

Başrollerinde Mel Gibson ve Joaquin Phoneix’in yer aldığı film bilim kurgu, gizem ve drama yer vermektedir. Filmin konusu ise; eski bir olan Graham Hess (Mel Gibson) ‘in inancını yitirmiş bir şekilde bir çiftlikte kendi halinde yaşamaktadır. Bir gün tarlasında anlam veremediği dev bir işaret görür ve bir süre sonra her yerde bu işaretlerden olduğunu görür. Bu işaretlerin aslında dünya dışı varlıklara ait olduğunu düşünür.

İntikam Peşinde – Edge of Darkness (2010) = IMDB: 6.6

film 19

Mel Gibson yine başrolü üstlenmektedir. Filmin konusu; Boston Polis Teşkilatı’nda cinayet masası dedektifi olan Thomas Craven (Mel Gibson) kızı ile birlikte yaşamaktadır. Bir gün kızını evde ölü bir halde bulan Craven katil ya da katilleri bulmaya çalışmaktadır. Devlet içerisindeki gizli olayları anlatan filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

Daima Genç – Forever Young (1992) = IMDB: 6.3

film 20

1992 yılı yapımlı filmde dönemine göre fantastik bir konu ile dikkat çeken bir yapım olmuştur. Filmin konusu şöyledir; Hayatında her şey yolunda giden bir adamın sevdiği kızı açılamadan kaza sonucu kaybetmesi ile başlar. Hayatı değişen Daniel McCormick (Mel Gibson) hayatından memnun olmadığı için dondurulmak suretiyle gelecekte tekrar canlandırılacağı bir programa katılır ve 1992 yılına gelir. Burada bir çocuğuyla yaşayan dul bir kadınla zaman geçirir ve hayatın anlamını öğrenmeye çalışır.

En İyi 20 Mel Gibson Filmi ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu