Yaşam

Elmas Madenlerindeki Zorlu Yaşam Şartları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Elmas, toplumumuzda büyük hayranlık uyandıran pahalı ve sert bir maddedir. Özellikle pırlantalara karşı insanlarda büyük bir arzu vardır. Fakat, elmas madenlerindeki yaşam hiçte öyle kolay değildir. Güney Afrika’daki zorlu hayat, elmas çıkarılırken yaşanılanlar ve çalışan insanlara uygulanan davranış biçimi büyük tepki uyandırmaktadır. Peki elmas madenlerindeki zorlu yaşam şartları nelerdir?

Elmas Madenlerinde Çalışan Kişiler

elmas madenlerindeki zorlu yaşam şartları

Elmas bulmak için Güney Afrika’nın kuzey kısmında hummalı bir çalışma yapılmaktadır. Buradaki maden ocağında yaklaşık 200 bin işçi çalışmaktadır. Fakat burada iş bulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle işsiz kadınlar için durum oldukça zordur. Kadınlar çalışmak istediklerinde onlara cinsel istismar uygulanmaktadır. Hatta cinsel istismar karşılığında işe alınan birçok kadın vardır.

Yoksulluk

Güney Afrika’da yaşayan halkın yaşadığı yoksulluk özellikle maden ocaklarının bulunduğu bölgelerde daha fazladır. Bu bölgede yaşayan kişilerin büyük bir kısmının topraklarına el konularak herhangi bir ödeme de yapılmamıştır.

Ayrıca açılan maden ocakları toplumsal hayatı olumsuz yönde etkilemiştir. Öyle ki; içilen suyun bile kalitesi düşmüştür.

Çocuk İşçiler

elmas madeni

Elmas madenlerindeki zorlu yaşam şartları elbetteki çocukları da etkiliyor. Stockholm’de bulunan maden ocaklarında on bine yakın çocuk işçi çalıştırılıyor. Ancak çocuk işçilere ağır şartlarda çalışmalarına rağmen gereken maddi ödenek de yapılmıyor.

Fakat çocuklara sadece maddi açıdan zorluk yaşatılmıyor. Tıpkı  kadınlara yaptıkları gibi çocuklara da cinsel istismar uygulanıyor. Birçok çocuk cinsel tacize uğradığını belirtiyor.

Kız çocuklarının evlendirilmesi ise oldukça yaygın. yaşları 12-13 arasındaki kız çocukları elmas madeninde çalışan kişilerle evlendiriyor. Aradaki onlarca yaş farkı ise hiç ama hiç önemsenmiyor. Ayrıca bu evlilikte kız çocuk babaları cüzi miktarlar vererek kızlarını adeta satılığa çıkarıyor.

Kuralları Silahlar Belirler

elmas madenlerindeki zorlu yaşam şartları

Elmas madenlerindeki zorlu yaşam şartları, sağlık açısından da kendini belli ediyor. Burada çalışan işçilerde akciğer kanseri sıklıkla görülüyor.

Amaç ise :En büyük taşı bulmak. En zengin yeraltına sahip olan bölgede yaşanan yoksulluk herkesi fuhuşa sürüklüyor. Geçim kaynağı olarak binlerce kişi fuhuşu seçmek zorunda bırakıyor.

Burada bulunan elmasların hiçbir faydası yok. Hatta yaşayan halkın daha da fakirleşmesine sebep oluyor.

Kanlı Elmas Filminde Yaşananlar Kurgu Değil

kanlı elmas

Kanlı Elmas” filmi başrollerini  Leonardo DiCaprio, Jennifer Connelly ve Djimon Hounsou’nun oynadığı bir filmdir. Bu film elmas çıkartılması esnasında yaşanan zorlu yaşamı anlatıyor. Fakat bu filmde anlatılan yaşam şartları kurgu değil. Filmi izleyen birçok kadın pırlanta sevdasından vazgeçiyor.

Peki siz erkekler hala sevgilinize pırlanta hediye edebiliyor musunuz? Ya da siz kadınlar, istismar edilen onca işçiye rağmen pırlanta istemeye devam mı?

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu