Alternatif TıpYaşam

Elma Sirkesinin Sağlığa 10 Faydası

Elma sirkesinin sağlığa faydaları

instagram takipçi hilesi

Son zamanlarda bir kayanın altında saklanmadıkça, elma sirkesinin sağlık açısından çılgın faydalarını duymuş olursunuz. Aşağıda elma sirkesi faydalarını listeleyeceğiz. Oluştuğu fermantasyon sürecindeki ham enzimler ve faydalı bakterilerle doludur. Elma sirkesinin sağlığa faydalarından bazıları, kolesterolü düşürmek, asit akını gidermek ve sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumaktır.

elma sirkesi ne ise yarar 800x448

Elma Sirkesinin 10 Faydası

1-) Uygun sindirim ve fonksiyon için vücutta sağlıklı bir pH dengesi tutun. Homeostaz veya uygun denge, her şeyi doğru tutmak için vücudun sürekli çalıştığı şeydir. Elma sirkesi vücudun bunu yapmasına izin verir. Bu işlem sindirim ve vücuttaki diğer işlemler sırasında enerjisinin çoğunu alır.

2-) Filtrelenmemiş elma sirkesi içmek kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Elma sirkesi, doğası gereği, Tip 2 Diyabet hastaları için mükemmel olan vücuttaki sağlıklı kan şekeri seviyelerini düzenleyebilir.

3-) Elma sirkesi iyi kolesterolü arttırabilir, böylece sağlıklı bir kalbi ve kardiyovasküler sistemi korursunuz.

4-) Elma sirkesi daha iyi genel sağlık ve bedensel işlevler için karaciğerinizi detoksifiye etmeye çalışır. Ayrıca, lenflerin uygun dolaşımını besleyen sağlıklı bir lenfatik sistem kurmaya yardımcı olur. Bu vücudun çöp imhasıdır.

elma sirkesinin faydalari 800x534

5-) Düzenli filtrelenmiş elma sirkesi tüketimi ile göbek yağı azaltılır. Midsection’ın çevresinde fazla kilo varsa, elma sirkesi bir çözüm olabilir. Bilimsel belgeler açıkça elma sirkesi tüketmenin açlık arzularınızı tatmin etmenize yardımcı olabileceğini açıkça göstermektedir. Bu, iştahınızı kontrol altında tutar, bu da kilo vermeye yardımcı olur.

6-) Sizi zararlı bakterilerden koruyan elma sirkesi, E. Coli gibi patojenlerin ve vücuda zararlı diğer yabancı maddelerin azalmasına yardımcı olur. Aslında, elma sirkesin’deki ana madde, sisteminizde kötü bakterilerin yayılmasını önlediğini ve engellediğini gösteren Asetik Asit adı verilen bir şeydir.

7-) Elma sirkesi, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir ve anti-kanser özellikleri ile oranları düşürebilir. Diğer kanserleri de uzak tutarken, elma sirkesi tümörlerin küçülmesine yardımcı olur.

😎 Elma sirkesi, kemiklerinizin gevrekleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Her yıl kadınların% 25’ine osteoporoz teşhisi konduğunu biliyor muydunuz? Bir istatistik olmayın. Elma sirkesi bu işlemi iskelet sisteminizi güçlendirerek ve vücudunuzun gerekli kalsiyumu uygun şekilde emmesini sağlayarak yapar.

9-) Güçlü antioksidan yetenekleriyle erken yaşlanmayı önleyebilir. Aslında elma sirkesi yaşlanma sürecini yavaşlatır ve sizi daha genç hissettirir. Bu gençlik mucizesi, elma sirkesi tarafından pH dengenizi koruyarak oynanır, böylece her şey daha az sürtünme ile çalışır.

10-) Elma sirkesi aslında onları topladığından ve oksidasyon stresini ve önemli dokuları ve hücre membranlarını almasından kaynaklanan zararları koruduğundan serbest radikaller uzaklaştırılır. Kuraldışı serbest radikaller, artrit, bağışıklık hastalıkları ve hatta amfizem gibi her türlü soruna yol açabilir. elma sirkesi sağlığın size gelip kalmasını sağlamak için bu serbest radikallerin doğru miktarda tutulmasına yardımcı olur.

Hergün Elma Sirkesini İçebilirsiniz

elma sirkesi

Elma sirkesi, vücudunuzu desteklemek için günlük olarak içebileceğiniz en sağlıklı şeyler arasındadır ve genel sağlığınıza ve uzun ömürlü olmanıza yardımcı olacaktır. Sağlığınıza gelince sihirli hap veya gümüş mermi olmadığını unutmayın, ancak elma sirkesi oraya daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir. Tabii ki, egzersiz ve diyet sağlığınızdaki en önemli faktörlerdir ve bir fitness rejimine başlamanız ve yediklerinizi izlemeniz, özellikle şekerden ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durmanız kesinlikle yardımcı olacaktır. Bu çabaya değer ve sağlığınızı kontrol altında tutmak ve bir ömür boyu orada tutmak için günlük elma suyu sirkesini günlük tonik olarak kullanmak önemlidir.

Sirke, İnsülin Direnci veya Tip 2 Diyabetli Hastalarda Yüksek Karbonhidratlı Bir Yemeğin İnsülin Duyarlılığını Artırmaya Yardımcı Olur.

Plasebo ile karşılaştırıldığında, sirke yutulması insüline dirençli konularda 60 dakikalık yemek sonrası aralıkta tüm vücut insülin duyarlılığını arttırdı.

Sirke: Tıbbi Kullanımları ve Antiglisemik Etkisi

  1. yüzyılın sonlarına dayanan ABD’li tıp uygulayıcılarının yazılarına dayanarak, damlacıktan zehirli sarmaşık, krup ve karın ağrısına kadar pek çok rahatsızlığa sirkeyle tedavi edildi [1] ve hipoglisemik ajanların üretimi ve pazarlanmasından önce sirke “ çaylar ”, diyabetliler tarafından kronik ittifaklarını yönetmelerine yardımcı olmak için yaygın olarak tüketildi.

Sirke Tüketimi, Tip 2 Diyabetli İnsanlarda Önkol Kasının İnsülin Uyarımlı Glikoz Alımını Artırır.

Sirke, glukoz anormallikleri olan hastalarda glukoz düşürücü bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

Elma Sirkesi’nin  Kullanım Alanları

Hipokrat, yaraları yönetmek için sirkeyi kullanırken, 1700’lerde tıbbi uygulayıcılar zehirli sarmaşıktan ve kruptandan karın ağrısına kadar her şeyi tedavi etmek için kullandılar. Sirke diyabet tedavisinde bile kullanılıyordu.

Elma sirkesi garip ama inanılmaz sağlık yararları kilo kaybı, bağışıklık ve daha fazlası için yararlıdır.

İstenmeyen yan etkiler olmadan ve diğer hastalıklar için artan risk olmadan, elma sirkesinin yaygın diyabetik ilaç metformini ile aynı şekilde davranması mümkündür.

Sirkenin Sağlık, Ev ve Bahçe İçin İnanılmaz Kullanım Alanları

Akne tedavisi, kilo kaybı, soğuk algınlığı ve diğerleri için elma sirkesinin birçok şaşırtıcı yararını öğrenin. Sağlığınızı iyileştirmek, evinizi temizlemek ve bahçede kullanmak için elma sirkesi ile çeşitli tarifler yapmayı öğrenin.

Elma Sirkesi Kullanmanın Riski Var Mıdır?

Elma sirkesinin ilaç olarak değil, geleneksel bir ilaç olduğu ve nasıl alınacağına dair resmi bir kılavuz bulunmadığına dikkat etmek önemlidir. Ayrıca uzun süreli kullanımın veya çok miktarda elma sirkesi tüketiminin etkileri için sınırlı veri bulunmaktadır.

Kan şekerlerinin potansiyel olarak düşmesi, insülin kullananlar da dahil olmak üzere şeker hastaları için sorunlu olabilir ve vücuttaki potasyum seviyelerini azaltabilir. Aynı sebepten, herhangi bir idrar söktürücü ilaç veya su hapı kullanıyorsanız, elma sirkesi en iyi şekilde önlenir.

Mide ve ince bağırsaklar arasındaki gıdanın hareketinin yavaşladığı, gastroparezi veya gecikmiş mide boşalması olanlar için elma sirkesi belirtileri daha da kötüleştirebilir ve bundan kaçınılması gerekir.

Elma sirkesi gibi asitli içeceklerin diş minesine zarar verebileceği endişesi de var. Bir önlem olarak, elma sirkesini uygun şekilde seyreltin, asla düzgün bir şekilde tüketmeyin ve gün boyunca yudumlamayın. Ayrıca elma sirkesi tüketildikten sonra ağzın temiz suyla çalkalanmasına da yardımcı olabilir. Eğer endişeleniyorsanız diş hekiminize danışın.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? (Video)

https://www.youtube.com/watch?v=gv1-qKhlsO4

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu