Cilt SağlığıKişisel Bakım

Ellerinizin Yaşlanmasını Önleyecek 5 Basit Kural!

instagram takipçi hilesi

el bakimi icin neler yapılabilir

Eller en göz önünde olan organlarımızdan biri olduğu için yaşlandığımızı çabucak el verirler. Cildimizdeki kusurla makyajla saklayabilir ya da saçlarımızdaki beyazlardan boyayarak kurtulabiliriz fakat ellerimiz için böyle seçeneklerimiz yok. Bu yüzden el bakımına dikkat etmemiz önemli.

Aslında birkaç ufak davranışla ellerimizi yaşlanmaya karşı koruyabiliriz. Düzenli olarak yaptığınızda elleriniz hem daha bakımlı görünebilir hem de yaşlanma belirtilerini önleyebilirsiniz.

İşte ellerinizi yaşlanmaya karşı korumak için kazanmanız gereken 5 önemli alışkanlık!

ELLERİNİZİ DOĞRU YIKAYIN

ellerinizi dogru yikayin

Ellerimiz gün içinde çok çeşitli yerlerle ve eşyalarda temas eder. Bu yüzden ellerimizi temiz tutmak için sık yıkamamız önemlidir. Fakat neyle yıkadığınız çok önemli. Ellerinizi sabunla yıkamak nem kaybına sebep olarak döküntülere sebep olabilir. Bunu önlemek için birkaç kuralı uygulamanız yeterli.

Mecbur kalmadıkça antibakteriyel sabun kullanmamaya özen gösterin. Parfümler cildinizi kurutarak tahrişe neden olacağı için parfüm kullanmaktan da kaçının. Bunların yerine jojoba yağı, zeytinyağı ya da aloe vera içerikli nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Ellerinizi doğal koruyucu tabakayı korumak için de ellerinizi ılık suyla yıkayın. Elektrikli kurutuculardan da uzak durun.

ELDİVEN GİYİN

temizlik yaparken eldiven kullanin 1

Elleriniz soğuk, kimyasal maddeler ya da  kuru havayla temas etmesi nedeniyle sürekli stres altındadır. Bunların verdiği hasarı en aza indirmek için eldiven kullanmalısınız. Soğuk kış günlerinde kürk veya deri eldivenleriniz olmadan dışarı çıkmayın. Ev işleri yaparken kullanmak için de  kauçuk veya lateks eldivenler, bahçe işlerinde kullanmak için ise bez eldivenler edinin.

ELLERİ DÜZENLİ OLARAK NEMLENDİRİN

ellerinizi duzenli olarak nemlendirin

İyi bir el kremi, en az sabun ya da şampuan kadar önemlidir. Bu yüzden nasıl kullanacağınızı bilmeniz önemli. El kreminizi, günde en az iki kere kullanmalısınız. Eğer kuru bir cilde sahipseniz lavabonuzun yanına bir tüp krem koyun ve ellerinizi her yıkadığınızda kremleyin.

El kreminizden en iyi şekilde faydalanabilmek için kremi sürdükten sonra  pamuklu eldivenler giyin ve bu şekilde yatın. Elleriniz gibi tırnaklarınızın da neme ihtiyacı olduğu için kremi tırnaklarınıza da uygulayın. Cildinizin ihtiyacı olan nemi içeriden de sağlamak için su içmeyi ihmal etmeyin.

ELLERİNİZİ MASKELEYİN

ellerinize duzenli olarak maske yapin

Ellerinizi korumak için sadece krem değil maske de uygulamalısınız. Genellikle dolabınızda olan ürünlerle kolayca el maskesi uygulayabilirsiniz. Örneğin, yarım avokado, bir yumurta sarısı ve bir çorba kaşığı limon suyunu karıştırın ve ellerinize uygulayın. 20 dakika bekletip yıkayın.

GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIN

ellerinize gunes koruyucu kullanin

Yaşınızı ele veren en önemli belirtilerden biri el derisi hiperpigmentasyonudur. Bunun nedeni, ise güneş etkisidir. Güneş nedeniyle oluşan pigment lekelerini önlemek için ellerinize düzenli olarak güneş koruyucu uygulamalısınız.

Turunçgiller iyi bir doğal “beyazlatıcıdır”. Örneğin, 1 çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırarak düzenli olarak maskeler uygulayabilirsiniz.

Kaynak
mynet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu